Umowa licencyjna w prawie amerykańskim

Umowa licencyjna jest kontraktem pomiędzy dwoma stronami, gdzie jedna ze stron przekazuje drugiej stronie pewne prawa na określony okres czasu nigdy nie oddając swoich wszystkich praw. Sporządzając lub podpisując amerykańską umowę licencyjną warto zwrócić uwagę i pomyśleć o konsekwencjach związanych z poniżej przedstawionymi kwestiami.

Umowa licencyjna a prawo w USA

Wybranie aspekty prawne w umowie licencyjnej z amerykańskim podmiotem.

  • Opisanie w prosty i zrozumiały sposób, dlaczego obie strony podpisują umowę licencyjną, dzięki czemu w przyszłości w przypadku sporu dotyczącego umowy licencyjnej będzie o wiele łatwiej określić prawdziwe intencje obu stron w momencie podpisywania umowy licencyjnej.
  • Kto jest właściwym posiadaczem licencjonowanych praw i jak wiarygodnym podmiotem gospodarczym jest druga strona amerykańskiej umowy licencyjnej? Jeżeli jedna ze stron umowy licencyjnej posiada wartościowe aktywa spółki to jaką rzeczywistą wartość posiada klauzula zapewniająca wynagrodzenie strat drugiej strony umowy?
  • Przedstawienie jakie prawa będą przekazane przez licencjodawcę, a jakie prawa będą zatrzymane przez licencjodawcę. Na przykład, czy licencjodawca będzie posiadał prawo do sprzedawania produktów na „własną rękę” na określonym rynku? Czy licencjobiorca będzie posiadał prawo do absolutnej wyłączności?
  • W jaki sposób będą naliczane opłaty licencyjne? Czy licencjodawca będzie posiadał prawo wglądu w sprzedaż i informacje finansowe licencjobiorcy?
  • Określenie obszaru, rynku i terytorium na którym licencjobiorca, użytkownik licencji, będzie mógł sprzedawać licencjonowany produkt. Dobrze określone terytorium w umowie licencyjnej powinno eliminować przypadki gdzie dwóch licencjobiorców będzie konkurować ze sobą cenowo na tym samym rynku.
  • Ograniczenia w sprzedaży internetowej- czy na przykład licencjobiorca z Polski który posiada wyłączność na sprzedaż licencjonowanych produktów na terenie Polski, będzie mógł prowadzić sprzedaż internetową produktów do konsumentów na terenie USA?
  • Sublicencjonowanie czyli przekazywanie praw licencyjnych dla osób trzecich- czy licencjobiorca będzie mógł sprzedać swoje prawa dla osób trzecich i czy będzie to wymagać zgody pierwszego licencjodawcy? Jakie prawa będzie posiadać licencjodawca względem osób trzecich?
  • Ryzyko odpowiedzialności cywilnej- w przypadku naruszenia praw własności intelektualnej osób trzecich, tzw. „IP rights”, kto powinien uczestniczyć w sporach związanych z takimi naruszeniami? Która ze stron umowy licencyjne pokryje opłaty za czynności adwokackie w takich przypadkach?
  • Prawo właściwe w USA które będzie użyte w umowie licencyjnej. Gdzie i pod jakim prawem stanowym będą rozstrzygane spory pomiędzy licencjodawcą i licencjobiorcą dotyczące umowy licencyjnej?
  • Zakończenie współpracy- kiedy i w jaki sposób każda ze stron amerykańskiej umowy licencyjnej może wypowiedzieć umowę i jakie będą tego konsekwencje?

Potrzebujesz pomoc przy przygotowaniu umowy licencyjnej w USA. Następny krok tutaj.

Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.