Rozpoczęcie działalności gospodarczej na terenie Stanów Zjednoczonych

Rozpoczęcie działalności gospodarczej na terenie USA

Jedną z naszych specjalizacji jest pomoc prawna Klientom z Polski rozważającym otwarcie oddziału spółki na rynku amerykańskim. Najczęstsze kwestie prawno-biznesowe związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych to:

  • Wybór odpowiedniej formy prawnej dla spółki w USA. Klienci indywidualni nie posiadający prawa do stałej rezydencji na terenie Stanów Zjednoczonych mają do wyboru dwie formy prawne: spółkę LLC lub spółkę c-corporation. Z powodów praktycznych najczęściej przekonujemy Klientów do otwarcia spółki typu LLC w Stanie New Jersey.
  • Rejestracja stanowa spółki amerykańskiej. Prawo amerykańskie narzuca na spółkę prowadzącą działalność biznesową w więcej niż jednym stanie USA obowiązek zarejestrowania swojej działalności gospodarczej w pozostałych stanach gdzie spółka zamierza prowadzić swoje interesy. Każdy stan stawia inne wymogi w tej kwestii, ale najczęściej wymagane informacje to nazwiska dyrektorów spółki, adres agenta i informacje o ubezpieczeniach dla pracowników amerykańskich.
  • Uzyskanie numeru podatkowego dla spółki amerykańskiej. Amerykański numer podatkowy EIN potrzebny jest do przygotowania i rozliczenia podatków w Stanach Zjednoczonych, jak również wymagają go amerykańscy kontrahenci. Numer ten jest niezbędny do uzyskania wymaganych ubezpieczeń biznesowych jak i do otwarcia konta firmowego spółki w USA. Więcej informacji na stronie Amerykańskiego Urzędu Podatkowego
  • Ustalenie nazwy dla spółki w USA. W Stanach Zjednoczony istnieją tysiące firm prowadzących działalność gospodarczą, dlatego firma które chce działać na rynku amerykańskim powinna ustalić czy proponowana nazwa dla spółki jest dostępna w stanie, w którym spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Na przykład Klienci rozważający założenie spółki w Stanie Nowy Jork mogą samodzielnie wykonać takiego rodzaju rozeznanie na stronie internetowej: Nowojorski Departament Finansów
  • Adres firmowy spółki na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykański podmiot gospodarczy musi posiadać fizyczny adres na terenie Stanów Zjednoczonych. Istnieją dwie możliwości: wynajem fizycznego biura w USA, znalezienie agenta spółki który użyczy nam swojego adresu lub założenie wirtualnego biura w Stanach Zjednoczonych.
  • Inne kwestie związane z otwarciem firmy w USA na które powinniśmy znać odpowiedzi. Zatrudnienie agenta spółki w USA lub przedstawicieli na terytorium Ameryki- na jakiej zasadzie taka osoba będzie nas repreznetować? Czy będzie ona naszym pracownikiem czy też konsultantem? Przygotowanie umów zgodnych z prawem amerykańskim- kto zajmie się przygotowaniem i negocjacjami z naszymi klientami i kontrahentami w USA? Rozpoczęcie księgowości i rozliczeń podatkowych spółki na terenie USA- kto będzie naszym amerykańskim księgowym prowadzącym księgowość w Stanach Zjednoczonych i kto będzie przygotowywać amerykańskie federalne i stanowe rozliczenia podatkowe.

Dołącz do naszej prywatnej listy mailingowej i otrzymasz broszurę przedstawiającą kroki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

Kroki prawne w USA