Delegowanie pracownika do USA a obowiązki pracodawcy

Polski pracodawca który planuje oddelegować pracownika do pracy w USA, czy to do pracy w oddziale swojej firmy w USA, czy do wykonania usług dla kontrahenta znajdującego się na terenie Stanów Zjednoczonych musi zrobić to zgodnie z  prawem w USA. Co w praktyce będzie to oznaczać dla polskiego pracodawcy?

Wyjazd służbowy do USA
Delegowanie pracownika do USA

Oddelegowanie do USA dieta podatki ubezpieczenie

Polski pracownik oddelegowany do pracy w USA musi być zatrudniony na takich samych warunkach na jakich są zatrudniani lokalni pracownicy wykonujący prace na terenie Stanów Zjednoczonych. Prawo pracy w USA będzie wymagać od polskiego pracodawcy spełnienia między innymi następujących warunków.

  • Polski pracownik delegowany do USA musi otrzymywać wynagrodzenie zgodne z amerykańskim prawem pracy. Takie wynagrodzenie nie może być niższe od minimalnej stawki godzinowej w stanie na terenie którego pracownik oddelegowany do USA będzie wykonywać prace dla swojego zagranicznego pracodawcy.
  • Minimalne wynagrodzenie w USA. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w USA? Minimalna stawka godzinowa w USA jest regulowana na poziomie federalnym, a także stanowym. W roku 2018 minimalna stawka federalna wynosiła $7.25, a minimalna stawka stanowa była w przedziale od $7.25 do $13 na godzinę. Sprawdź jakie są stawki minimalne stawki stanowe w poszczególnych stanach klikając tutaj.
  • Oddelegowanie pracownika do USA oznacza, iż taki pracownik wykonujący prace na terenie Stanów Zjednoczonych musi być ubezpieczony przez pracodawcę od wypadków przy pracy na terenie USA. Co w praktyce oznacza, że polski pracodawca będzie musiał uzyskać i opłacać polisę ubezpieczeniową na rynku USA, tzw. „worker’s compensation insurance„.
  • Polski pracownik delegowany do Stanów Zjednoczonych będzie posiadać prawo do zwolnień chorobowych które przewiduje dla prawo pracy w USA.
  • Polski pracownik w USA będzie objęty ochroną prawną od dyskryminacji w miejscu zatrudnieniu.
  • Polski pracownik oddelegowany do USA posiada obowiązki podatkowe w USA. Taki pracownik powinien płacić podatki stanowe, a także posiada obowiązek odprowadzenia federalnego podatku dochodowego w USA.
  • Polski pracodawca delegujący pracownika do pracy w USA, zatrudniający na terenie USA, posiada obowiązek odprowadzania podatków federalnych i stanowych od wynagrodzenia wypłacanego dla swojego pracownika oddelegowanego do Stanów Zjednoczonych.

Delegowanie pracownik do USA a wiza pracownicza do USA

Oddelegowanie polskiego pracownika do USA = wiza pracownicza do USA.  Polski pracownik musi wystąpić o odpowiednią wizę do USA, która będzie równoznaczna z uzyskaniem pozwolenia na prace w USA. Polski pracownik oddelegowany do USA nie może przyjechać do USA i podjąć tutaj prace posiadając wizę B1, lub przybyć do USA w oparciu o ruch bezwizowy do USA!

Jaki jest pierwszy krok związany z oddelegowaniem pracownika do USA

Zwykle utworzenie oddziału polskiej spółki w USA, zarejestrowanie spółki w Stanach Zjednoczonych jest pierwszym krokiem w procesie oddelegowania pracownika do USA. Dowiedz się więcej o kwestiach praktycznych związanych z rejestracją spółek w USA.

Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.