Umowa spółka LLC w USA

Wiele polskich firm bardzo ostrożnie podchodzi do wkroczenia ze swoim produktem lub usługa na rynek USA. Jest to zrozumiałe, ponieważ brak wiedzy o prowadzeniu działalności gospodarczej na rynku amerykańskim może okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Jednym z rozwiązań używanych przez firmy spoza USA, która chce powalczyć o sprzedaż na rynku USA, jest nawiązanie współpracy, partnerstwa z lokalnym partnerem w Stanach Zjednoczonych. Bardzo często lokalny partner w USA posiada:

Dzięki posiadania jednego lub więcej z powyższych elementów, ryzyko biznesowe znacznie się zmniejsza po stronie partnera zagranicznego, a zarazem zwiększa szansa na sukces całego przedsięwzięcia- projektu w USA. W takim przypadku bardzo często obie strony decydują się na wspólne podjecie działalności gospodarczej na rynku Stanów Zjednoczonych poprzez założenie spółki LLC, joint-venture.

Joint venture spółka LLC z udziałowcem w USA

Udziałowiec spoza USA i jego lokalny partner na rynku amerykańskim, którzy chcą prowadzić wspólną działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych powołują w tym celu amerykańską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której każda ze stron wnosi kapitał założycielski w formie gotówki, własności intelektualnej, produkcji produktu, dostępu do lokalnych kanałów sprzedaży, itp. Dzięki założeniu zupełnie odrębnej struktury prawnej, nie tylko jest o wiele łatwiej śledzić progres i sukces całego przedsięwzięcia na rynku USA, ale także od samego początku takiej działalności gospodarczej na terenie Stanów Zjednoczonych zrozumieć zobowiązania obu stron, udziałowców.

Dokumentacja spółki LLC w USA

Każdy z udziałowców spółki LLC, powinien posiadać jasność co do swoich obowiązków, a także znać prawa lub ograniczenia związane z działalnością prowadzaną przez spolke LLC na rynku Stanów Zjednoczonych. Do tego celu adwokaci obu stron przygotowują umowę operacyjną spółki LLC w USA, tzw. „operating agreement„, który powinien przedstawiać i określać między innymi następujące kwestie:

  • Kto jest akcjonariuszem w spółce LLC.
  • Wysokość początkowego kapitału zakładowego, który będzie wniesiony do spółki LLC w USA przez każdego udziałowca. Pomimo iż amerykańskie prawe handlowe nie określa minimalnego kapitału zakładowego amerykańskiej spółki, akcjonariusze spółki w USA powinni wnieść „realny” kapitał zakładowy w celu uniknięcia osobistej odpowiedzialności za długi spółki w USA.
  • Dodatkowy kapitał założycielski, który może być wymagany podczas prowadzenia działalności gospodarczej w USA. Amerykańskie prawo zezwala na zrobienie tego przez wpłatę gotówki, dostarczenie produktu, lub wykonaniu prac dla amerykańskiej spółki.
  • Ustalenia kto będzie pełnił funkcje prezesa, dyrektora, menadżera w amerykańskiej spółce LLC, a także będzie odpowiedzialny za nadzór codziennych prac spółki w USA.
  • Jakiego rodzaju decyzje operacyjne/ strategiczne spółki będą wymagały od wspólników większość głosów, np. otwarcie konta firmy w USA, tranzakcie powyżej $10,000, itp.
  • Udział poszczególnych wspólników w zyskach i stratach spółki LLC.
  • Ustalenia czy technologia lub prawa własności intelektualnej stworzone przez joint-venture w USA pozostaną własnością amerykańskiej spółki LLC i co stanie się z takimi prawami po rozwiązaniu spółki- joint venture.
  • Ograniczenia związane ze zbywalnością udziałów w spółce LLC. Na przykład dla kogo udziały w spółce w USA mogą być odsprzedane i na jakich warunkach.
  • Limity ograniczające prawa udziałowca występującego z amerykańskiego joint-venture do konkurowaniu z działalnością gospodarczą spółki po jego odejściu ze spółki, tzw. „non-compete”.
Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.