Formy zatrudnienia w USA

zatrudnienie pracownika w USA
Formy zatrudnienie w USA

Lokalna spółka w USA, jak i polska firma prowadząca działalność gospodarczą na rynku amerykańskim, która będzie zatrudniać pracownika w USA posiada następujące opcje przy zatrudnieniu pracownika w USA:

 • Zatrudnienie bez gwarancji
 • Długoterminowego zatrudnienia, zatrudnienie na czas określony, lub
 • Podpisanie umowy zlecenie.

Umowa o prace z pracownikiem w USA

Pierwsza opcja którą pracodawca może użyć do zatrudnienia pracownika w USA to podpisanie z pracownikiem umowy o pracę, tzw. „employment agreement„. Amerykańska umowa o pracę jest najczęściej oferowana pracownikom na wyższych stanowiskach, pracownikom z bardzo unikalnymi umiejętnościami lub pracownikom którzy mogą być bardzo wartościowi dla konkurencji na rynku Stanów Zjednoczonych. Najczęściej pracodawca z USA i pracownik negocjują i podpisują umowę o prace na okres 2-3 lat. Typowa umowa o prace w USA będzie określać następujące kwestie.

 • Wynagrodzenie za podpisanie umowy o prace, czyli za porzucenie poprzedniego miejsca zatrudnienia w USA.
 • Wynagrodzenie podstawowe i bonus za osiągniecie wyznaczonych celów biznesowych, na przykład sprzedaż.
 • Rozpiętość zadań i odpowiedzialności na stanowisku pracy.
 • Dodatkowe wynagrodzenie które otrzyma Twój pracownik w USA, na przykład plan emerytalny, ubezpieczenie zdrowotne, itp.
 • Długość okresu zatrudnienia.
 • W jaki sposób pracownik może być zwolniony i jakiego rodzaju wynagrodzenie otrzyma w przypadku wypowiedzenia umowy o prace.
 • Zwrot wydatków związanych z podjęciem pracy i wykonywaniem obowiązków, na przykład koszty przeprowadzki, używania prywatnego samochodu, telefonu, itp.
 • Restrykcje dotyczące ochrony informacji poufnych, np. o klientach firmy, uzyskanych podczas zatrudnienia okresowego.
 • Prawa do własności intelektualnej stworzonej w trakcie okresu zatrudnienia.
 • W jaki sposób będą rozwiązywane konflikty prawne pomiędzy amerykańskim pracodawcą a pracownikiem.
 • Dodatkowe wynagrodzenie w przypadku kiedy firma będzie sprzedana i pracownik otrzyma wypowiedzenie z obecnego miejsca pracy.

Umowa o dzieło w USA

Opcja #2 przy zatrudnienia pracownika w USA to użycie umowy zlecenia, gdzie usługi na rzecz  pracodawcy w USA będą wykonywane przez osobę fizyczną, która będzie uważana w prawie amerykańskim jako niezależny wykonawca, tzw. „independent contractor” lub „freelancer„. Z jednej strony jest to najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe dla pracodawcy potrzebującego kapitał ludzki na terenie Stanów Zjednoczonych, ale z drugiej strony opcja ta związana jest z pewnym ryzykiem prawnym, jak i biznesowym. Zatrudnienie podwykonawcy do wykonywania usług/prac dla swojego zleceniodawcy w USA wymaga wprowadzenia i określenia pewnych zabezpieczeń prawnych dotyczących takich kwestii jak:

 • Zachowaniem poufności przez podwykonawcę
 • Określeniem warunków płatności za usługi wykonywane na terenie USA
 • Wypowiedzenie umowy przez zleceniodawcę z USA
 • Prawa własności do praw autorskich, patentów, produktów, pomysłów, know-how, itp. stworzonych podczas współpracy między dwoma stronami.

W celu zmniejszenia ryzyka po stronie amerykańskiego pracodawcy zlecającego wykonanie zadań przez podwykonawcę zalecam przygotowanie bardzo konkretnej amerykańskiej umowy o dzieło, tzw. „consulting agreement”. Umowa konsultingowa powinna jasno przedstawiać prawa i ograniczenia każdej ze stron takiej umowy, a także być zgodna z wymogami prawa amerykańskiego.

Jeżeli Twoja firma chce uniknąć kosztownych niespodzianek na rynku USA sugeruje, nie polegać na umowie konsultingowej ściągniętej z Internetu lub przygotowanej przez prawników spoza USA.

Pracownik bez umowy o prace

Większość pracowników w USA jest zatrudnionych jako pracownik bez gwarancji zatrudnienia, tzw. „employee at will”, co oznacza, że taki pracownik nie posiada umowy o pracę, i może być zwolniony z pracy w trybie natychmiastowym. Pomimo braku gwarancji stałego zatrudnienia, każdy amerykański, a także europejski pracodawca zatrudniający pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych jest zobowiązany dopełnić pewne wymogi narzucane przez amerykańskie prawo pracy, takie jak:

 • Pracownik wykonujący prace na terenie USA musi być ubezpieczony od wypadków przy pracy, co oznacz iż nawet polski pracodawca musi posiadać amerykańską polisę ubezpieczeniową tzw. workers compensation insurance.
 • Pracodawca zatrudniający pracownika w Stanach Zjednoczonych musi odprowadzać podatki stanowe i federalny od dochodu swojego pracownika.
 • Firma zatrudniająca amerykańskiego pracownika musi zaoferować pracownikowi udział w planach emerytalnych w przypadku gdy takie plany są oferowane innym pracownikom firmy w USA.
Formy zatrudnienia w USA konsultacja
Jeżeli planujesz zatrudnić pracownika lub konsultanta w USA przeprowadź konsultację z polskim prawnikiem w USA znającym wymogi prawa w USA, jak i biznesowe realia w specyficznym stanie gdzie Twój konsultant będzie wykonywać prace będzie bardzo dobrą inwestycją dla Twojej firmy.
Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.