Procedury celne i taryfy celne rynek USA

Europejska firma eksportująca produkty do Stanów Zjednoczonych, jak i zagraniczny sprzedawca na Amazon w USA powinni zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi amerykańskich kwestii celnych w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na granicy USA.

Opłaty celne taryfy celne eksport do USA

oclenie towaru wysylanego do sprzedazy internetowej w USA

W jaki sposób produkt eksportowany na rynek amerykański będzie oclony i kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie amerykańskich opłat celnych? Wysokość taryfy celnej nałożonej na produkt eksportowany do USA, sprzedawany na terenie USA, będzie zależeć do następujących czynników:

  • kategorii produktu,
  • użytych materiałów/składników,
  • a także od kraju z którego produkt będzie eksportowany.

Dla przykładu, produkt odzieżowy eksportowany na rynek amerykański może być obciążony stawką ryczałtową 0%, jak i 30%. Przy eksporcie produktów z Unii Europejskiej, niektóre produkty eksportowane do USA mogą być zupełnie zwolnienie z cła dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajem eksportującym. Która ze stron transakcji będzie odpowiedzialna za odprowadzenie cła w Stanach Zjednoczonych, może być ustalone w amerykańskiej umowie handlowej/ dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub „distribution agreement”, pomiędzy eksporterem a jego partnerem handlowym/importerem w Stanach Zjednoczonych. W jaki sposób można oszacować opłaty celne na produkty eksportowany do USA?  Możesz to zrobić sprawdzając dokument Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów. Link do strony internetowej z taryfami celnymi w USA

Na co zwrócić uwagę przy eksporcie do USA?

Kwestie celne eksport do USA

Po pierwsze, produkt eksportowany na rynek USA musi być zgodny z wymogami narzucanymi przez prawo amerykańskie, na przykład kategoria produktu wpisana w liście przewozowym, „bill of lading”, musi być zgodna z tym co w rzeczywistości będzie eksportowane do USA. Na przykład poprawny wpis na dokumentacji przewozowej do wysyłanej do USA to: produkt- rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs. Etykiety produktów eksportowanych do Stanów Zjednoczonych muszą być zgodne z listem przewozowym. Warto także zaznaczyć, iż eksporter do USA musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. skąd produkt pochodzi i nie chodzi tutaj o kraj z którego produkt jest eksportowany, lecz o kraj pochodzenia- miejsce w którym eksportowany produkt został wytworzony.

Eksport na rynek USA porady praktyczne

W przypadku gdy europejska firma rozpoczynająca eksport do USA nie poprawnie rozwiąże kwestie celne, na przykład eksportowany produkt nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykiety produktów nie będą zgodne z listem przewozowym, taka przesyłka może być zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne tzw. CBP, a eksportująca firma z Europy trafi na listę eksporterów których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Opłaty celne sprzedaż internetowa do USA sprzedaż przez Amazon FBA

opląty celne amazon fba w usa

Opłaty celne sprzedaż internetowa do USA Amazon FBA

Europejska firma, prowadząca bezpośrednią sprzedaż internetową do klientów na rynku Stanów Zjednoczonych, powinna wiedzieć o następujących amerykańskich kwestiach celnych:

  • Jednorazowa sprzedaż produktu do osoby fizycznej, którego wartość nie przekracza 800 USD jest zwolniona od cła.
  • Sprzedając w modelu Amazon FBA, jednorazowa dostawa produktów do centrum logistycznego Amazon, których wartość jest poniżej $800 jest także zwolniona od amerykańskich opląt celnych.

Warto zaznaczyć, iż w pewnych sytuacjach Amerykański Urząd Celny posiada podstawy prawne, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru która wpada w kategorie „bezcłowej przesyłki do USA”. Więcej informacji.

Photos: Pixabay