Kwestie celne opłaty celne USA

Polski producent eksportujący do USA, jak i europejski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z regulacjami prawnymi w Stanach Zjednoczonych dotyczącymi stawek celnych w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi w Stanach Zjednoczonych w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na granicy amerykańskiej.

Opłaty celne w USA stawki celne USA a eksport do USA

W jaki sposób produkt eksportowany do USA będzie oclony i kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Wysokość stawki celnej w USA będzie zależeć do następujących czynników:

oclenie towaru w USA sprzedaż internetowa w USA
Stawki celne USA
  • Kategorii produktu,
  • Użytych materiałów lub składników, a także od
  • Kraju z którego produkt jest eksportowany do USA

Dla przykładu, produkt odzieżowy eksportowany na rynek USA może być obciążony stawką ryczałtową 0%, jak i 30%. Przy eksporcie produktów z Unii Europejskiej, niektóre towary wysyłane do USA mogą być zupełnie zwolnienie z cła dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU.

Która ze stron transakcji będzie odpowiedzialna za odprowadzenie opłat celnych w USA, może być ustalone w amerykańskiej umowie handlowej/ dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub „distribution agreement„, pomiędzy eksporterem a jego kontrahentem handlowym/importerem w USA. W jaki sposób można oszacować opłaty celne na produkty eksportowany do USA?  Możesz to zrobić sprawdzając dokument Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

Eksport towaru do USA wymogi celne w USA

Po pierwsze, produkt wysyłany do USA musi być zgodny z amerykańskim prawem handlowym, przepisami celnymi w USA. Na przykład kategoria produktu wpisana w liście przewozowym, „bill of lading„, musi być zgodna z tym co w rzeczywistości będzie eksportowane do USA.

clo eksport do usa
Opłaty celne w USA

Na przykład poprawny wpis na dokumentacji przewozowej dla towaru wysyłanego do USA to: produkt- rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs. Etykiety towarów eksportowanych do Stanów Zjednoczonych muszą być zgodne z listem przewozowym. Warto także zaznaczyć, iż eksporter do USA musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. skąd produkt pochodzi i nie chodzi tutaj o kraj z którego produkt jest wysyłany, lecz o kraj pochodzenia- miejsce w którym eksportowany produkt został wyprodukowany.

W przypadku gdy europejskiej firmy dopiero wkraczającej na rynek USA, rozpoczynającej eksport swoich towarów do USA która nie poprawnie rozwiąże swoje kwestie celne w USA, na przykład produkt wysyłany do Stanów Zjednoczonych nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykiety na produkcie nie będą zgodne z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a firma z Europy trafi na listę eksporterów których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż Amazon USA a cło w USA

Kwestie celne w USA o których powinni wiedzieć europejski sprzedawca prowadzący sprzedaż internetową przez Amazon USA to:

opłaty celne amazon usa
Opłaty celne sprzedaż przez Amazon USA
  • Jednorazowa sprzedaż produktu do osoby fizycznej, którego wartość nie przekracza 800 USD jest zwolniona od cła w USA.
  • Sprzedawca internetowy sprzedający produkty przez Amazon FBA w USA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon o wartości poniżej $800 jest także zwolniona od opląt celnych w USA.

Warto zaznaczyć, iż Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do USA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”.

Stawki celne w USA i sprzedaż internetowa do USA

Więcej informacji o stawkach celnych w USA znajdziesz tutaj.

Photos: Pixabay

Comments (1)

[…] Eksport i wysyłka produktów do USA […]

Comments are closed.5% zniżka za pierwszą usługę, gdy dołączysz do mojej prywatnej listy mailingowej