Stawki celne i opłaty celne USA

oclenie towaru wysyłanego do sprzedazy internetowej w USA
Opłaty celne w USA

Polski producent planujący eksport do USA, jak i polski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z regulacjami prawnymi w Stanach Zjednoczonych dotyczącymi stawek celnych w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na rynku amerykańskim.

Opłaty celne w USA stawki celne USA przy eksporcie do USA

W jaki sposób polski produkt eksportowany do USA będzie oclony i kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Wysokość stawki celnej w USA będzie zależeć do następujących czynników:

  • Kategorii produktu,
  • Użytych materiałów lub składników, a także od
  • Kraju z którego produkt jest eksportowany do USA.

Dla przykładu, produkt odzieżowy eksportowany na rynek USA może być obciążony stawką ryczałtową 0%, jak i 30%. Przy eksporcie produktów z Unii Europejskiej, niektóre towary wysyłane do USA mogą być zupełnie zwolnienie z cła dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU.

Która ze stron transakcji będzie odpowiedzialna za odprowadzenie opłat celnych w USA, może być ustalone w amerykańskiej umowie handlowej/ dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub „distribution agreement” pomiędzy eksporterem a jego kontrahentem importerem w USA. W jaki sposób można oszacować opłaty celne na produkty eksportowany do USA?  Możesz to zrobić sprawdzając dokument Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

Eksport do USA a wymogi celne w USA

cło rynek usa

Po pierwsze, produkt eksportowany do USA musi być zgodny z prawem handlowym w USA i amerykańskimi przepisami celnymi. Między innymi, kategoria eksportowanego produktu wpisana w liście przewozowym, „bill of lading” musi być zgodna z tym co w rzeczywistości będzie eksportowane do USA.

Na przykład poprawny wpis na dokumentacji przewozowej dla towaru wysyłanego do USA to: produkt- rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs. Etykiety towarów eksportowanych do Stanów Zjednoczonych muszą być zgodne z listem przewozowym. Warto także zaznaczyć, iż eksporter do USA musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. skąd produkt pochodzi i nie chodzi tutaj o kraj z którego produkt jest wysyłany, lecz o kraj pochodzenia- miejsce w którym eksportowany produkt został wyprodukowany.

W przypadku polskiej firm dopiero rozpoczynającej eksport do USA, takie początkowe błędy mogą być kosztowne. Na przykład, w przypadku gdy polski produkt eksportowany do USA nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykieta produktu nie będzie zgodna z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a polska firma trafi na listę eksporterów których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż na Amazon FBA USA a cło w USA

Polski sprzedawca planujący sprzedaż internetową na Amazon FBA USA czy też sprzedaż wysyłkową przez swój własny kanał logistyczny w Stanach Zjednoczonych powinien wiedzieć, iż jednorazowa sprzedaż produktu do osoby fizycznej w USA, którego wartość nie przekracza 800 USD jest zwolniona od cła w USA. Sprzedawca internetowy korzystający z serwisu Amazon FBA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon FBA o wartości poniżej $800 jest zwolniona od opląt celnych w USA. Warto zaznaczyć, iż Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do magazynu Amazon FBA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”

Sprzedaż internetowa do USA a stawki celne w USA

Jeżeli poszukujesz więcej informacji o najnowszych stawkach celnych w USA, które będą nałożone na twój produkt sprzedawany internetowo w USA znajdziesz takie informacje tutaj.

Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.