Stawki celne i opłaty celne USA

oclenie towaru wysyłanego do sprzedazy internetowej w USA

Polski producent eksportujący produkty do USA, jak i europejski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z regulacjami prawnymi w Stanach Zjednoczonych dotyczącymi stawek celnych w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na granicy amerykańskiej.

Opłaty celne w USA stawki celne USA przy eksporcie do USA

W jaki sposób polski produkt eksportowany do USA będzie oclony i kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Wysokość stawki celnej w USA będzie zależeć do następujących czynników.

cło w USA sprzedaż na Amazon fba
Opłaty celne w USA sprzedaż przez Amazon.com
  • Kategorii produktu
  • Użytych materiałów lub składników, a także od
  • Kraju z którego produkt jest eksportowany do USA

Dla przykładu, produkt odzieżowy eksportowany na rynek USA może być obciążony stawką ryczałtową 0%, jak i 30%. Przy eksporcie produktów z Unii Europejskiej, niektóre towary wysyłane do USA mogą być zupełnie zwolnienie z cła dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU.

Która ze stron transakcji będzie odpowiedzialna za odprowadzenie opłat celnych w USA, może być ustalone w amerykańskiej umowie handlowej/ dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub „distribution agreement” pomiędzy eksporterem a jego kontrahentem importerem w USA. W jaki sposób można oszacować opłaty celne na produkty eksportowany do USA?  Możesz to zrobić sprawdzając dokument Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

Eksport do USA a wymogi celne w USA

Po pierwsze, produkt eksportowany do USA musi być zgodny z prawem handlowym w USA i amerykańskimi przepisami celnymi. Na przykład kategoria eksportowanego produktu wpisana w liście przewozowym, „bill of lading” musi być zgodna z tym co w rzeczywistości będzie eksportowane do USA.

kwestie celne eksport do usa
Stawki celne USA

Na przykład poprawny wpis na dokumentacji przewozowej dla towaru wysyłanego do USA to: produkt- rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs. Etykiety towarów eksportowanych do Stanów Zjednoczonych muszą być zgodne z listem przewozowym. Warto także zaznaczyć, iż eksporter do USA musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. skąd produkt pochodzi i nie chodzi tutaj o kraj z którego produkt jest wysyłany, lecz o kraj pochodzenia- miejsce w którym eksportowany produkt został wyprodukowany.

W przypadku polskiej firmy dopiero wkraczającej na rynek USA, rozpoczynającej eksport do USA, takie błędy mogą być kosztowne. Na przykład w przypadku gdy polski produkt eksportowany do USA nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykieta produktu nie będą zgodne z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a polska firma trafi na listę eksporterów których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż na Amazon FBA USA a cło w USA

Kwestie celne w USA o których powinni wiedzieć europejski sprzedawca rozpoczynający sprzedaż internetową na Amazon USA.

  • Jednorazowa sprzedaż produktu do osoby fizycznej w USA, którego wartość nie przekracza 800 USD jest zwolniona od cła w USA.
  • Sprzedawca internetowy sprzedający produkty przez Amazon FBA w USA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon o wartości poniżej $800 jest także zwolniona od opląt celnych w USA. Warto zaznaczyć, iż Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do magazynów Amazon FBA w USA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”.
Sprzedaż internetowa do USA a stawki celne w USA

Jeżeli poszukujesz więcej informacji o najnowszych stawkach celnych w USA, które będą nałożone na twój produkt sprzedawany internetowo w USA znajdziesz takie informacje tutaj.

Photos Pixabay