Opłaty celne USA

Polski producent planujący eksport towarów do USA, jak i polski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi stawek celnych w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na rynku amerykańskim.

oclenie towaru wysyłanego do sprzedazy internetowej w USA
Opłaty celne w USA

Eksport towarów do USA a stawki celne USA

W jaki sposób polski towar eksportowany do USA będzie oclony? Kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Odpowiedz na te pytania bedzie będzie zależeć do następujących czynników:

  • Kategorii produktu
  • Użytych materiałów lub składników
  • Kraju z którego towar jest eksportowany do USA

Dla przykładu, produkt odzieżowy eksportowany do USA może być obciążony stawką ryczałtową 0%, jak i 30%. Przy eksporcie produktów z Unii Europejskiej, niektóre eksportowane towary mogą być zupełnie zwolnienie z cła w USA dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU.

Która ze stron transakcji będzie odpowiedzialna za opłaty celne w USA? Ta kwestia może być ustalone w amerykańskiej umowie handlowej/ dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub „distribution agreement” pomiędzy eksporterem a jego kontrahentem importerem w USA. W jaki sposób szacunkowo ustalić opłaty celne USA na towar eksportowany z Polski ?  Możesz to zrobić sprawdzając dokument Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

Cło USA przy eksporcie do USA

cło usa
Stawki celne USA cło USA

Po pierwsze, towar eksportowany do USA musi być zgodny z prawem celnym w USA i amerykańskimi przepisami celnymi. Między innymi, kategoria eksportowanego towaru wpisana w liście przewozowym, „bill of lading” musi być zgodna z tym co w rzeczywistości będzie eksportowane do USA.

Na przykład poprawny wpis na dokumentacji przewozowej dla towaru wysyłanego do USA to: produkt- rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs. Etykiety towarów eksportowanych do Stanów Zjednoczonych muszą być zgodne z listem przewozowym. Warto także zaznaczyć, iż eksporter do USA musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. skąd produkt pochodzi i nie chodzi tutaj o kraj z którego produkt jest wysyłany, lecz o kraj pochodzenia- miejsce w którym eksportowany produkt został wyprodukowany.

W przypadku polskiej firm dopiero rozpoczynającej eksport do USA, takie początkowe błędy mogą być kosztowne. Na przykład, w przypadku gdy polski produkt eksportowany do USA nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykieta produktu nie będzie zgodna z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a polska firma trafi na listę eksporterów których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż na Amazon FBA USA a cło USA

Polski sprzedawca prowadzący sprzedaż internetową na Amazon FBA USA czy też przez swój własny kanał logistyczny w Stanach Zjednoczonych powinien wiedzieć, iż jednorazowa sprzedaż produktu do osoby fizycznej na terenie USA, którego wartość nie przekracza 800 USD jest zwolniona od cła. Warto dodać, iż sprzedawca internetowy korzystający z usługi Amazon FBA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon FBA o wartości poniżej $800 jest takze zwolniony od opląt celnych w USA. Warto zaznaczyć, iż Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do magazynu Amazon FBA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”

Sprzedaż internetowa do USA a stawki celne w USA

Jeżeli poszukujesz więcej danych o najnowszych stawkach celnych w USA, które będą nałożone na towar eksportowany do USA znajdziesz takie informacje tutaj.