Otwarcie konta bankowego w USA

rachunek bankowy dla firmy z europy

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą zagranicznym i prowadzisz działalność gospodarczą na terenie USA lub posiadasz firmę w USA w bardzo szybkim czasie zrozumiesz iż potrzebujesz otworzyć konto bankowe w USA. Z jednej strony każdy z banków w USA posiada indywidualne wymogi związane z założeniem konta bankowego w USA dla obcokrajowca lub polskiego udziałowca w firmie działającej na rynku amerykańskim. Z drugiej strony, wszystkie banki w USA są zobowiązane do przestrzegania amerykańskich regulacji federalnych, jak i innych ustaw stanowych regulujących amerykański system bankowy. Jedną z takich ustaw bankowych w USA jest Ustawa Patriot Act, która narzuca na każdy amerykański bank wytyczne dotyczące otwierania konta bankowego w USA.

Jak założyć konto bankowe w USA?

Prawo bankowe w USA, Patriot Act, wymaga od każdego amerykańskiego bankiera przeprowadzenia procesu weryfikacji tożsamości „osoby” zakładającej konto w banku w USA. Definicja konta bankowego w USA w przepisach Patriot Act jest dość szeroka i obejmuje:

 • Konto oszczędnościowe dla osoby fizycznej
 • Firmowe konta bankowe
 • Linie kredytowe, a także
 • Pożyczki udzielane przez banki

Patriot Act definiuje ”osoby” jako: osoby indywidualne, firmy, a także osoby fizyczne które są autoryzowane do prowadzenia operacji bankowych w banku w USA.

Konto bankowe w USA dla przedsiębiorcy z Polski

Co w praktyce oznaczają amerykańskie regulacje bankowe dla firmy prowadzącej działalność gospodarczą na terenie USA lub europejskiego udziałowca w spółce LLC, który nie jest obywatelem Stanów Zjednoczonych? Osoba która nie jest rezydentem podatkowym USA, jak i zagraniczny akcjonariusz w spółce LLC zarejestrowanej przez Internet w Delaware, planujący otwarcie rachunku bankowego w USA będą zobowiązani do przedstawienia pewnych informacji, między innymi takich jak.

 • Data i miejsce urodzenia osoby otwierającej rachunek w amerykańskim banku.
 • Numer identyfikacji podatkowej w USA lub amerykański numer podatkowy spółki tzw. „EIN”.
  Oryginał paszportu osoby zakładającej rachunek bankowy w Stanach Zjednoczonych.
 • Formularz podatkowy W-8-BEN.
 • Certyfikat amerykańskiej spółki, tzw. Certyfikat of Formation lub Certificate of Incorporation.
 • W przypadku firmy w USA, dokumentację wewnętrzną spółki LLC lub C-corp, na przykład firmowe bylaws, operating agreement.
 • Uchwałę spółki LLC, tzw. „corporate resolution”, zezwalająca osobie fizycznej na założenie konta bankowego w USA dla amerykańskiej firmy.

Warto zaznaczyć, iż nie jest to kompletna lista wymogów! Twój doradca w USA powinien przedstawić dokładniejszą listę dokumentów i informacji niezbędnych do otwarcia konta firmowego w banku na terenie Stanów Zjednoczonych.

Firma w USA i założenie rachunku bankowego w USA

Jak w praktyce wygląda proces zakładania konta bankowego w USA. Po pierwsze mitem jest, że można założyć konto bankowe w USA bez przyjazdu do USA. Firma prowadząca działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, która potrzebuje konto w banku w USA musi liczyć się z wymogiem osobistego stawienia się w placówce banku na terenie USA. Warto zaznaczyć, że europejski przedsiębiorca, który założył przez Internet firmę w Delaware lub Wyoming, może napotkać bardzo duże trudności przy założeniu konta bankowego w NYC. Doradca obiecujący założenie konta w amerykańskim banku bez potrzeby przyjazdu do USA wprowadza klienta w błąd, przy czym nakłania klient dopiero rozpoczynającego działalność gospodarczą w USA do łamania amerykańskiego prawa federalnego.

Jak otworzyć konto bankowe w USA z Polski?

Oczywiście jest to nie możliwe. W praktyce doradzam dla polskich klientów rozpoczynających działalność gospodarczą w USA lub rozwijających sprzedaż internetową na Amazon USA, iż powinni planować wszystkie działania związane z założeniem konta w USA, przynajmniej 6 tygodni przed planowanym przyjazdem do Stanów Zjednoczonych w celu dokończenia procesu otwarcia rachunku bankowego w USA. 

Firma w Wyoming konto bankowe w USA wznowienie z Września 2019
Jeden z moich polskich klientów który internetowo założył firmę w Wyoming przez „kancelarie” z Polski i przez lata prowadził działalność gospodarczą w USA otrzymał powiadomienie iż bank zamyka jego konto bankowe w USA. Powody: „… transakcje wydawały się podejrzane dla banku” a firma nie posiadała fizycznej lokalizacji na terenie Stanów Zjednoczonych. Tego rodzaju sytuacja jest rezultatem braku wiedzy praktycznej z rynku USA.
Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.