Regulamin sklepu internetowego w USA

Strona internetowa produktu sprzedawanego na rynku USA poza profesjonalnie zaprojektowaną szafą graficzną i dobrą prezentacją rozwiązania faktycznego problemu którego poszukuje potencjalny klient biznesowy lub indywidualny w USA, powinna także posiadać dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego- zgodny z wymogami i regulacjami prawa amerykańskiego. Co w praktyce oznacza dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego w USA?

Regulamin sklepu internetowego a regulacje w USA

Z jednej strony przygotowanie regulaminu sklepu internetowego skierowanego na konsumentów w USA, może wydawać się dość prostym zadaniem. Bardzo często europejski sprzedawca internetowy po prostu ściąga regulamin sklepu ze stron internetowych osób trzecich, nie rozumiejąc ryzyka na które narażę swoją działalność gospodarczą na terenie USA. Dlaczego? Szybko opracowany regulamin sklepu internetowego może być nie zgodny z regulacjami prawa amerykańskiego i nie będzie posiadać żadnej mocy prawnej na terenie USA.

regulamin sklepu internetowego w USA
Regulamin sklepu internetowego w USA

Dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego lub strony internetowej reguluje i określa wiele ważnych aspektów prawnych związanych z interakcją i sprzedażą produktu, lub usługi, która odbywa się pomiędzy amerykańskim konsumentem a sprzedawcą internetowym, sklepem internetowym lub stroną internetową. Amerykański regulamin sklepu internetowego może na przykład wprowadzić limity pieniężne za szkody wyrządzane przez produkt zakupiony przez Internet, lub określić jak powinna przebiegać procedura prawna w przypadku, gdy amerykański konsument zdecyduje się dochodzić swoich praw przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

Wybrane aspekty prawne regulujące sprzedaż internetową w USA

Nie wprowadzając skomplikowanych teorii prawnych warto przedstawić jak prawo w USA podchodzi do konceptu ważności umowy- w celu stworzenia umowy która będzie miała moc prawną w USA, sprzedający musi przedstawić ważną ofertę, która będzie poprawnie zaakceptowana przez drugą stronę transakcji, czyli konsumenta w USA. Stąd bardzo ważne jest poprawne umieszczenie regulaminu sklep internetowego sprzedającego na terytorium USA. Nawet bardzo dobrze przygotowany amerykański regulamin sprzedaży internetowej, który będzie umieszczony na dole witryny internetowej, w przypadku sporów prawnych nie będzie brany pod uwagę przez amerykańskie sądy. Sędzia w USA prowadzący sprawę związaną ze sprzedażą internetową, który będzie musiał podjąć decyzję czy uznać regulamin sklepu internetowego za zgodny z amerykańskim prawem, będzie rozważał następujące czynniki i informacje:

1. Kto jest stroną poszkodowaną, próbującą dochodzić praw związanych z transakcją internetową?

2. Czy jest to konsument, czy też kupiec/handlowiec w USA tzw. ”merchant”?

3. Jak łatwo był dostępny był regulamin serwisu/sklepu internetowego podczas interakcji internetowej?

4. Jak przekonująca jest ewidencja, że strona poszkodowana miała dużo okazji do zapoznania się z regulaminem sklepu internetowego?

5. Czy regulamin sprzedaży w USA sklepu używał mało czytelną czcionkę?

6. W przypadkach spraw wytoczonych przez indywidualnych konsumentów, czy przeciętny konsument zrozumiałby warunki związane z transakcją internetową którą zawarł ze sprzedawcą internetowym?

7. Czy regulamin sklepu internetowego powinien być uznany za nieważny- nieposiadający mocy prawnej w USA, ponieważ kupujący/ poszkodowany nie miał innego wyjścia i musiał zaakceptować warunki transakcji w celu dokonania zakupu internetowego?

8. Jak skomplikowana była forma regulaminu internetowego? Czy był to 30-stronnicowy dokument, gdzie widoczne były tylko dwie pierwsze strony regulaminu sklepu?

9. Czy strona sklepu internetowego została zaprojektowana w taki sposób, że przeciętny użytkownik odwiedzający stronę sklepu internetowego od razu by zakładał, że jej głównym celem nie była sprzedaż produktu, lecz oszustwo lub wyłudzenie?

10. W jaki sposób doszło do zakupu? Czy użytkownik/kupujący dokonał zakupu używając urządzenia mobilnego? Jak czytelny był regulamin sklepu na telefonie kupującego?

11. Czy regulamin strony limituje lub kompletnie odbiera specyficzne prawa klienta indywidualnego, co jest niezgodne z prawem stanowym w którym znajduje się kupujący przez Internet?

12. W przypadkach, gdy regulamin strony był zmieniony lub wznowiony w jaki sposób klienci sklepu internetowego w USA zostali poinformowani o jego aktualizacji?

Sklep internetowy w USA a ubezpieczenia na rynku USA

Nawet dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego lub strony internetowej, który jest zgodny z prawem amerykańskim, nigdy w 100% nie zabezpieczy podmiotu prowadzącego sprzedaż internetową w USA od odpowiedzialności cywilnej w Stanach Zjednoczonych. Celem dobrze opracowanego regulaminu sklepu internetowego jest maksymalne zmniejszenie ryzyka związanego ze sprzedażą internetową i unikniecie niepotrzebnego ryzyka, iż pewnego dnia sprzedający spoza USA będzie musiał dochodzić/ bronić swoich praw w najmniej oczekiwanym miejscu na terenie Stanów Zjednoczonych, na przykład w stanie Alaska, gdy jego sklep jest na Florydzie.

W celu dalszego zmniejszenia ryzyka po stronie sprzedającego, firma sprzedająca swoje produkty lub serwisy na rynku amerykańskim przez internet powinna także posiadać amerykańskie ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności handlowej w USA. Dowiedz się jakie ubezpieczania będę potrzebne do sprzedaży na rynku amerykańskim czytając tutaj.5% zniżka za pierwszą usługę, gdy dołączysz do mojej prywatnej listy mailingowej