Kosmetyki w USA i prawo kosmetyczne USA

Eksport kosmetyków do USA może być dochodowym interesem dla polskiego producenta kosmetyków. Z jednej strony rynek kosmetyków w USA posiada swoje unikalne bariery i wymogi prawne niezrozumiałe dla polskiej firmy która nie nawiązała wcześniej współpracy z kontrahentem, dystrybutorem lub lokalnym doradca na terenie Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony jest warto powalczyć o sprzedaż kosmetyków na największym rynku kosmetyków na świecie. Szacowany rozmiar rynku kosmetyków w USA to ponad 60 miliardów dolarów rocznie, gdzie jedynie około 18% kosmetyków sprzedawanych na rynku amerykańskim pochodzi z importu. Najwięksi europejscy eksporterzy kosmetyków do USA to Francja i Włochy, a na podbój amerykańskiego rynku kosmetyków wybrało się już kilku polskich producentów kosmetyków. Organizacja IBIS World przewiduje, że w ciągu następny lat wartość importowanych kosmetyków do USA będzie rosła w tempie około 5 procent rocznie.

kosmetyki usa
Prawo kosmetyczne w USA

Prawo kosmetyczne w USA a sprzedaż kosmetyków w na rynku amerykańskim

Pierwszym elementem do uregulowania przez polskiego producenta sprzedającego kosmetyki na rynku USA jest określenie czy wprowadzany produkt na rynek USA będzie uznany na rynku Stanów Zjednoczonych za ”kosmetyk” czy też jako ”lek”? Prawo kosmetyczne w USA definiuje kosmetyk jako:
”… produkt przeznaczony do wcierania, pokrywania, posypywania lub rozpylania, lub w inny sposób wprowadzania na ludzkie ciało w celu czyszczenia, upiększania, promowania atrakcyjności lub zmiany wyglądu…”

Dlaczego jest tak ważne określenie czy polski produkt sprzedawany na rynku USA, będzie uznany za „kosmetyk” czy też za „lekarstwo”? W przypadku, gdy Amerykańska Agencja Federalna, FDA, regulująca rynek kosmetyków w USA uzna europejski produkt kosmetyczny za lek będzie on podlegać bardziej rygorystycznym przepisom prawnym w USA.

Warto podkreślić, iż samo określenie przez polskiego producent swojego produktu jako „kosmetyk” ma bardzo ograniczone znaczenie w prawie amerykańskim. To Agencja FDA i jej agenci dokonują własnego ustalenia, czy polski produkt sprzedawany na terenie USA jest kosmetykiem, czy też lekiem przeprowadzając między innymi następujące działania:

kosmetyków usa
Rynek kosmetyków USA
  • Sprawdzenie strony internetowej producenta, jak i produktu kosmetycznego.
  • Przeglądając materiały promocyjne kosmetyku używane na rynku USA
  • Śledząc roszczenie marketingowe przedstawiane w mediach społecznościowych.
  • Kupując fizyczny produkt i sprawdzając treść ulotki dołączonej do opakowania.
  • Testując składniki użyte w polskim kosmetyku.
  • Śledząc sprzedaż kosmetyków na Amazon.

W przypadkach polskiego kosmetyku zawierającego aktywne składniki leku lub produktu kosmetycznego którego etykieta sugerują, że może one zapobiegać chorobom lub mieć wpływ na strukturę, lub funkcję ciała ludzkiego, Agencja FDA najprawdopodobniej uzna taki polski produkt za lek, który nie powinien być sprzedawany na rynku USA bez uzyskania dodatkowych pozwoleń i certyfikatów w Stanach Zjednoczonyc

Składniki kosmetyków sprzedawanych w USA

Prawo kosmetyczne USA wymagają od polskiego producenta kosmetyku, aby składniki użyte w kosmetykach były bezpieczne dla konsumentów. Istnieje oficjalna lista zakazanych substancji, których nie można używać w kosmetyku sprzedawanych na rynku USA. Agencja FDA nie wymaga oficjalnego zatwierdzenia składników kosmetycznych, z wyjątkiem dodatków kolorystycznych, barwników. Składanki kolorystyczne, barwniki, użyte w kosmetykach muszą być zatwierdzone przez agencję FDA, włącznie z ich specyficznym zastosowaniem. Prawo kosmetyczne w USA nakłada na producenta kosmetyków wymóg poprawnego przedstawienia wszystkich składników użytych w danym kosmetyku. Warto zaznaczy iz w przypadku, gdy producent kosmetyków posiada wiedzę, iż specyficzna substancja chemiczna użyta w polskim produkcie kosmetycznym może zagrażać życiu lub zdrowiu konsumenta, prawo stanowe wielu amerykańskich stanów narzuca na producenta obowiązek umieszczenia ostrzeżenia o takim zagrożeniu na etykiecie kosmetyku sprzedawanego w USA. Jak widać polski producent sprzedający kosmetyki na rynku USA może  naruszać prawo kosmetyczne w USA na poziomie federalnym jak i stanowym.

Sprzedaż internetowa kosmetyków na rynku USA

Sprzedaz internetowa kosmetykow w USA, czy bezposrednio od producenta kosmetykow czy przez Amazon to bardzo obiecujacy kanal sprzedazy. Szczegolnie w 2020 roku amerykanscy konsumenci bardzo znaczaco zaczeli korzystac z oferty internetowej szukajac rozwiazania swoich problemow kosmetyczno/ medycznych. Na przyklad, konsument z Nowego Jorku poszukuje kremu kosmetycznego, który rozwiąże jego problem z cerą, na platformie Amazon.com. Z drugiej strony istnieje Agencja Federalna FDA, jak i agencja Federal Trade Commision, FTA, regulująca sprzedaz na rynku amerykańskim. 

Agenci obu agencji sprawdzają witryny producentów, sklepy, Amazon oferujące produkty kosmetyczne, a także strony mediów społecznościowych, poszukując fałszywych lub mylących informacji dotyczących kosmetyków sprzedawanych na rynku amerykanskim. Federalni agenci sprawdzają etykiety kosmetyków, jak i składniki użyte w kosmetykach a takze docierają do dystrybutorów produktów kosmetycznych nakładają na nich kary lub informują Amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic, w celu zablokowania import specyficznych produktów kosmetycznych.

Sprzedaż polskich kosmetyków do USA

Eksport polskich kosmetyków do USA może być dobrą długoterminową inwestycją dla wielu polskich producentów kosmetyków. Obecnie bardzo mała ilość kosmetyków importowanych do Stanów Zjednoczonych pochodzi z Chin, co pewnie związane jest kwestiami bezpieczeństwa, jak i z faktem, że amerykańscy konsumenci nie do końca wierzą w jakość produktów kosmetycznych pochodzących z Azji. Mądre wkroczenie na rynek Stanów Zjednoczonych oznacza, że polski producent kosmetyków musi od samego początku zainwestować w dostosowanie polskiego produktu kosmetycznego do specyficznych wymogów prawnych w USA, jak i odpowiednie przygotowanie całej kampanii promocyjnej związanej z promowaniem polskich kosmetyków na rynku USA.

Sprzedaż kosmetyków w USA wymaga nawiązania współpracy z lokalnymi doradcami w USA którzy znają realia praktyczne, regulacje prawne w USA. Internetowa sprzedaż kosmetyków w USA także wymaga stworzenia strategii wejścia na amerykański rynek kosmetyków. Więcej informacji o amerykańskich regulacjach sprzedaży produktów kosmetycznych możesz znaleźć na stronie Agencji FDA.