Sprzedaż internetowa kosmetyków w USA

Sprzedaż kosmetyków na rynku USA może być dochodowym interesem dla wielu europejskich producentów kosmetyków. Z jednej strony rynek kosmetyków w USA posiada swoje unikalne bariery i wymogi prawne niezrozumiale dla firmy spoza USA która nie nawiązała jeszcze współpracy z kontrahentem, dystrybutorem lub lokalnym doradca na terenie Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony jest warto powalczyć o zaistnienie i sprzedaż kosmetyków na największym rynku kosmetyków na świecie. Szacowany rozmiar rynku kosmetyków w USA to ponad 60 miliardów dolarów rocznie, gdzie jedynie około 18% kosmetyków sprzedawanych na rynku amerykańskim pochodzi z importu. Najwięksi europejscy eksporterzy kosmetyków do USA to Francja i Włochy, a na podbój amerykańskiego rynku kosmetyków wybrało się już kliku polskich producentów kosmetyków takich jak firma Inglot USA. Organizacja IBIS World przewiduje, że w ciągu następny lat wartość importowanych kosmetyków do USA będzie rosła w tempie około 5 procent rocznie.

Sprzedaż kosmetyków w USA a prawo USA

Pierwszym elementem do uregulowania przez europejskiego producenta lub dystrybutora sprzedającego kosmetyki na rynku USA jest określenie czy wprowadzany na rynek USA kosmetyk będzie uznany na rynku Stanów Zjednoczonych za ”kosmetyk” czy też jako ”lek”? Prawo kosmetyczne w USA definiuje kosmetyk jako: ”… produkt przeznaczony do wcierania, pokrywania, posypywania lub rozpylania, lub w inny sposób wprowadzania na ludzkie ciało w celu czyszczenia, upiększania, promowania atrakcyjności lub zmiany wyglądu…”

sprzedaż internetowa kosmetyków USA
Regulacje prawne kosmetyków na rynku USA

Dlaczego jest tak ważne określenie czy produkt kosmetyczny sprzedawany na rynku USA, będzie uznany za „kosmetyk” czy też za „lekarstwo”? W przypadku, gdy Amerykańska Agencja Federalna, FDA, regulująca rynek kosmetyków w USA uzna europejski produkt kosmetyczny za lek będzie on podlegać bardziej rygorystycznym przepisom prawnym w USA.

Warto podkreślić, iż samo określenie przez europejskiego producent produktu jako „kosmetyk” ma bardzo ograniczone znaczenie w prawie amerykańskim. Dlaczego? Ponieważ Agencja FDA i jej agenci dokonają własnego ustalenia, czy produkt sprzedawany na terenie USA jest kosmetykiem, czy też lekiem przeprowadzając między innymi następujące działania:

  • Sprawdzenie strony internetowej producenta, jak i produktu kosmetycznego.
  • Przeglądając materiały promocyjne używane na rynku USA
  • Śledząc roszczenie marketingowe przedstawiane w mediach społecznościowych.
  • Kupując fizyczny produkt i sprawdzając treść ulotki dołączonej do opakowania.
  • Testując składniki użyte w europejskim kosmetyku
  • Śledząc sprzedaż kosmetyków na Amazon.

W przypadkach europejskiego kosmetyku zawierających aktywne składniki leków lub produktu kosmetycznego którego etykiety sugerują, że może one zapobiegać chorobom lub mieć wpływ na strukturę, lub funkcję ciała ludzkiego, Agencja FDA najprawdopodobniej uzna taki kosmetyk za lek, który nie powinien być sprzedawany na rynku USA bez uzyskania dodatkowych pozwoleń i certyfikatów w Stanach Zjednoczonych.

Składniki używane w kosmetyku sprzedawanym w USA

Przepisy regulujące kosmetyki na rynku USA wymagają od producenta kosmetyku, aby składniki użyte w kosmetykach były bezpieczne dla konsumentów. Istnieje oficjalna lista zakazanych substancji, których nie można używać w kosmetyku sprzedawanych na rynku USA. Agencja FDA nie wymaga oficjalnego zatwierdzenia składników kosmetycznych, z wyjątkiem dodatków kolorystycznych, barwników. Składanki kolorystyczne, barwniki, użyte w kosmetykach muszą być zatwierdzone przez agencje FDA, włącznie z ich specyficznym zastosowaniem. Amerykańskie prawo kosmetyczne nakłada na producenta kosmetyków wymóg poprawnego przedstawienia wszystkich składników użytych w danym kosmetyku. Ostatecznie oznacza to, że europejski producent lub dystrybutor sprzedający kosmetyki na rynku USA, które zawierają niebezpieczne składniki kosmetyczne narusza amerykańskie prawo federalne jak i stanowe. W przypadku, gdy producent kosmetyków z Europy posiada wiedzę, iż specyficzna substancja chemiczna użyta w jego produkcie kosmetycznym może zagrażać życiu lub zdrowiu konsumenta, prawo stanowe narzuca na producenta obowiązek umieszczenia ostrzeżenia o takim zagrożeniu na etykiecie kosmetyku sprzedawanego w USA.

Sprzedaż internetowa kosmetyków w USA

kosmetyki rynek usa wymogi prawne

Ponieważ żyjemy w czasach Internetu, E-commerce i Amazon FBA, amerykańscy konsumenci lubią być dobrze poinformowani i szukają odpowiedzi na swoje problemy i potrzeby w Internecie. Na przykład, konsument z Nowego Jorku wchodzi na platformę Amazon.com i tam poszukuje produktu kosmetycznego, na przykład kremu, który rozwiąże jego problem z cerą. Agencja federalna FDA, jak i agencja Federal Trade Commision, FTA, regulująca handel na rynku amerykańskim próbuje nadążać za szybkością informacji dostępnych w Internecie i chronić amerykańskich konsumentów. Stąd agenci obu tych agencji sprawdzają witryny producentów, sklepy i portale internetowe, Amazon oferujące i sprzedające produkty kosmetyczne, a także strony mediów społecznościowych, poszukując fałszywych lub mylących informacji dotyczących oferowanych kosmetyków. Na stronach internetowych producenta lub dystrybutora produktów kosmetycznych, agenci sprawdzają etykiety kosmetyków, jak i składniki użyte w kosmetykach. W przypadkach, gdy agenci znajdą kosmetyki niezgodne z wymogami prawa amerykańskiego, agenci docierają do dystrybutorów takich produktów kosmetycznych na rynku amerykańskim i nakładają na nich kary lub informują Amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic, żeby zablokować import specyficzny produktów kosmetyczny na rynek USA.

Eksport kosmetyków do USA
Eksport kosmetyków na rynek USA może być dobrą długo-terminową inwestycją dla wielu europejskich producentów kosmetyków. Obecnie bardzo mała ilość kosmetyków importowanych do Stanów Zjednoczonych pochodzi z Chin, co pewnie związane jest kwestiami bezpieczeństwa, jak i z faktem, że amerykańscy konsumenci nie do końca wierzą w jakość produktów kosmetycznych pochodzących z Azji. Mądre wkroczenie na rynek Stanów Zjednoczonych oznacza, że europejski producent kosmetyków musi od samego początku zainwestować w dostosowanie produktów kosmetycznych do specyficznych wymogów prawnych w USA, jak i w odpowiednie przygotowanie całej kampanii promocyjnej związanej z wprowadzeniem polskich kosmetyków na rynek USA. Mądre zaistnienie na rynku kosmetyków w USA to nawiązanie współpracy z  lokalnymi doradcami w USA którzy znają realia praktyczne, regulacje prawne w USA i wspólne stworzenie strategii wejścia na amerykański rynek kosmetyków. Więcej informacji o amerykańskich regulacjach sprzedaży produktów kosmetycznych możesz znaleźć na stronie Agencji FDA.