Umowa na świadczenie usług informatycznych w USA

świadczenie usług USA
Umowa na świadczenie usług informatycznych USA

Wstępna lista istotnych zagadnień, które powinny być ujęte w umowie o świadczenie usług informatycznych na rynku USA.

 • Umowa na świadczenie usług informatycznych musi w jasny i nietechniczny sposób opisać zadania, które będą wykonane przez firmę przygotowującą oprogramowanie, a także przedstawić, co jakiego rodzaju prace nie będą wykonane w ramach projektu.
 • Specyfikacja projektu będzie najprawdopodobniej zmieniać się podczas prowadzonych prac, stad amerykańska umowa powinna określać w jaki sposób zmiany będą zgłaszane przez amerykańskiego zleceniodawcę, kto musi takie zmiany zatwierdzić i w jaki sposób będą ustalane dodatkowe płatności za wykonanie dodatkowych prace lub zmian projektu.
 • Kto będzie wykonawcą prac przedstawionych w umowie? Czy firma informatyczna podpisująca umowę będzie mogła zatrudnić innych podwykonawców do prac przewidzianych w umowie? Gdzie będą prowadzone prace nad oprogramowaniem? Czy klient z USA będzie wymagał osobistego przyjazdu programisty z Polski do jego firmy w USA? Czy amerykański klient zezwala na wykonywanie prac przewidzianych w umowie poza Unią Europejską?
 • W przypadku projektów, które są podzielone na fazy: w jaki sposób ukończony element projektu będzie zatwierdzony przez klienta w USA? Kto ma prawo podjąć ostatecznej decyzję zatwierdzającą wykony element projektu i kiedy podwykonawca otrzyma płatność za ukończony element projektu?
 • Kto będzie właścicielem praw autorskich i innych praw własności intelektualnej do kodu przygotowanego dla klienta w USA? Czy firma informatyczna użyje licencji produktu pozwalającą klientowi w USA na korzystanie z kodu w nieskończoność? Czy firma dostarczy kod źródłowy?
 • Jakiego rodzaju gwarancje otrzyma amerykański zleceniodawca? W jaki sposób wprowadzić ograniczenia odpowiedzialności po stronie developera? Czy umowa gwarantuje oprogramowanie, które będzie pozbawione błędów? Czy istnieją elementy projektu, których firma programująca nie może kontrolować i czy umowa gwarantuje takie elementy?
 • Kto będzie odpowiedzialny za serwisowanie stworzonego oprogramowania? Serwis oprogramowania bardzo często jest to najbardziej dochodowym element całego projektu. Czy umowa o wykonanie programu wykorzystuje szanse na zostanie długoterminowym partnerem do serwisowania oprogramowania?
 • W jaki sposób będą regulowane płatności za prace nad oprogramowaniem? Czy płatności będą powiązane z wykonanym i zatwierdzonym elementem projektu? Kiedy będzie wypłacana ostania rata umowy? Na jakich warunkach finansowych amerykański kontrahent będzie mógł uzyskać licencję do oprogramowania, w przypadku gdy będzie chciał użyć oprogramowanie w obecnie nieprzewidziany sposób?
 • Czy umowa o świadczenie usług informatycznych ogranicza odpowiedzialność za straty spowodowane przez oprogramowanie, które przestanie działać lub będzie działać w nieplanowany sposób?
 • W przypadku małych firm informatycznych lub spółek spoza USA, amerykański kontrahent może zażądać przechowywana kodu źródłowego przez osobę trzecią, czyli użycia konta depozytowego, „source code escrow”. Która firma będzie użyta do tego celu, kto będzie powiernikiem i co będzie zawierać amerykańska umowa powiernicza ? Jak często powinna następować modyfikacja kodu i innej dokumentacji projektu? Kiedy agent/powiernik może udostępnić kod dla kontrahenta w USA?
 • Klauzula wyboru prawo właściwego- czy firma spoza USA zgadza się na rozstrzyganie sporów prawnych związanych z umową według prawa amerykańskiego i w stanie gdzie znajduje się amerykanki zleceniodawca?
Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.