Umowa zlecenie na rynku USA

umowa o świadczeniu usług na rynku usa

Zarówno mała firma w USA jak i średnia europejska spółka wkraczająca na rynek USA najczęściej rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej  w Stanach Zjednoczonych z bardzo ograniczoną ilością pracowników. Jest to zrozumiale, ponieważ każdy początkujący biznes nie posiada odpowiedniego kapitału, początkowe zyski są bardzo niskie lub firma nie do końca rozumie jakiego rodzaju pracownicy będą potrzebni do rozwoju firmy na rynku amerykańskim.

Bardzo często zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych lub doświadczonych pracowników w USA jest nie tylko drogie dla europejskiego pracodawcy, ale także wiąże się z pewnymi obowiązkami prawnymi narzucanymi przez prawo USA. Pracodawca zatrudniający pracownika w USA będzie zobowiązany do ubezpieczenia pracownika od wypadków przy pracy, odprowadzania podatków stanowych, jak i federalnych i do opłacania ubezpieczeń społecznych.  W obecnie dobrze prosperującej gospodarce amerykańskiej, nie zatrudnisz dobrego pracownika w USA nie oferując prywatnego planu zdrowotnego. Wszystkie przedstawione wymogi mogą  stanowić dość olbrzymi wydatek dla pracodawcy. Stąd niektórzy pracodawcy poszukują innych rozwiązań, aby moc wykorzystać talent ludzki do osiągnięcia celów biznesowych lub wykonania specyficznego projektu. Jednym z takich rozwiązań jest użycie podwykonawcy w USA.

Pracownik czy podwykonawca co mówi prawo pracy w USA

Amerykańskie prawo pracy nie posiada jasno sprecyzowanego testu do określenia czy osoba wykonujące prace na terenie jest podwykonawcą, czy też powinna być traktowana jako „pracownik”. Jeżeli jest to „pracownik w USA”, jego pracodawca posiada obowiązek płacenia minimalnych stawek, posiadania ubezpieczenia, odprowadzania podatków, itp.

Umowa o dzieło usa
Umowa zlecenie prawo USA

W jaki sposób pracodawca prowadząca działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych, może zmniejszyć ryzyko, iż amerykańskie urzędnik uzna osobę jako pracownika? Częstym rozwiązaniem jest użycie amerykańskiej umowy konsultingowej.

Niestety sama umowa konsultingowa ściągnięta z Internetu to za mało, aby uniknąć powyższych obowiązków i konsekwencji narzucanych na pracodawce przez prawo w USA. Amerykański sędzia lub stanowy urząd podatkowy w USA uzna podwykonawcę wykonującego prace na terenie Stanów Zjednoczonych za pracownika w przypadku gdy:

 • Firma używająca podwykonawce dyktuje w jaki sposób podwykonawca ma wykonywać swoje zadania.
 • Płatnik wynagrodzenia określa godziny pracy.
 • Zleceniodawca wymaga wykonywanie prac na terenie firmy.
 • Wynagrodzenie za wykonywane usługi jest płacone systematycznie, np. co tydzień.
 • Pracodawca dostarcza narzędzia i materiały potrzebnych do wykonania prac.
 • Podwykonawca w USA wykonuje prace tylko dla jednego pracodawcy.

Dla przykładu w Urząd Pracy w Stanie New Jersey zbiera taki informacje w celu określenia czy osoba wykonująca prace powinna być uważana za „pracownika” czy też za podwykonawce.

Umowa zlecenie w USA

Dobrze przygotowana amerykańska umowa zlecenia, umowa konsultingowa, tzw. „consulting agreement” zmniejsza ryzyko po stronie firmy zlecającej prace iż zostanie ona uznana jako pracodawca na terenie USA. Umowa konsultingowa powinna zawierać między innymi takie kwestie jak:

 • Szczegółowy opis usług które wykona podwykonawca.
 • Wynagrodzenie i w jaki sposób będzie one płacone dla konsultanta.
 • Określenie zwrotu kosztów związanych z wykonywanymi zadaniami.
 • Określenie terminu wykonania umowy konsultingowej.
 • Kiedy umowa konsultingowa może być rozwiązana przez podwykonawcę lub podmiot który podpisał umowę zlecenie.
 • Ograniczenia dotyczące zatrudnienia podwykonawcy po zakończeniu, lub wypowiedzeniu umowy o dzieło.
 • W jaki sposób będą rozstrzygane spory dotyczące umowy zlecenia.
 • Prawo właściwe dla amerykańskiej umowy o dzieło.

Rozliczenie podatku od usługi w USA

Europejska firma która wykonuje usługi w USA, generuje dochód na terenie Stanów Zjednoczonych, będzie zobowiązana do rozliczenia podatku w Polsce i być może w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź tutaj, kiedy europejska firma świadcząca usługi dla kontrahenta w USA może zapłacić 30% amerykański podatek u źródła.

Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.