Wiza pracownicza USA i DELEGOWANIE PRACOWNIKA DO USA

wiza pracownicza do USA
Wiza pracownicza do USA

Bardzo często polska firma, która od lat sprzedaje polskie produkty na rynku USA, lub prowadzi innego rodzaju działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych w pewnym najmniej oczekiwanym momencie odkrywa potrzebę delegowania pracownika do legalnej pracy w USA. Po przeprowadzeniu wstępnego rozeznania polski pracodawca odkrywa, iż pomimo wprowadzenia ruchu bezwizowego do USA od Listopada 2019 polski pracownik musi ubiegać się i mieć nadzieje, iż jego aplikacja o wizę pracowniczą do USA zostanie pozytywnie rozpatrzona przez urzędnika Stanów Zjednoczonych a polski pracownik otrzyma wizę pracownicza do USA pozwalajaca na podjęcie legalnej pracy na terenie USA. Obecne prawo do przyjazdu polskiego obywatela do USA w ruch bezwizowym nie oznacza, iż taki pracownik może podjąć legalną pracę na terenie Stanów Zjednoczonych, czy to w oddziale swojej własnej firmy w USA, czy też wykonując prace dla amerykańskiego klienta na terenie USA.

Wiza pracownicza do USA 2020

W praktyce polska firma najczęściej potrzebuje oddelegować pierwszego pracownika do USA do wykonania początkowych zadań związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład, polski pracownik przybywa do USA w celu znalezienia i wynajmu biura na terenie Stanów Zjednoczonych lub uczestniczy w zatrudnienia pierwszego pracownika w USA. Bardzo często polska firma świadcząca usługi informatyczne na rynku USA, która nie posiada jeszcze swojego oddziału w USA, zauważa potrzebę oddelegowania pracownika do pracy na terenie USA, ponieważ polski pracownik posiada unikalne umiejętności, lub specjalistyczną wiedzę. Jedna z zalet wizy pracowniczej do USA jest fakt iż pozwala ona dla polskiego pracownika już od pierwszego dnia pobytu w USA efektywnie rozwijać działalność gospodarcza polskiego pracodawcy. Nie posiadania polskiego pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych oznacza, iż polski pracodawca będzie musiał zatrudnić amerykańskiego pracownika który będzie potrzebował wiele miesięcy szkoleń związanych z oferowaną usługą lub produktem na rynku USA.

Innym scenariuszem gdzie powstaje nagła potrzeba oddelegowania pracownika do pracy w USA jest przypadek, gdy polska firma pozyskuje dużego klienta na terenie Stanów Zjednoczonych lub podpisuje umowę przewidującą „fizyczne” wykonywany prac na terytorium Stanów Zjednoczonych. Bardzo często, umowa z dużym amerykańskim klientem będzie zawierać warunek mówiący o wymogu fizycznej obecności polskiego pracowników na terenie USA- w oddziale amerykańskiego klienta.

Wiza B1 B2 do USA

Większość polskich pracowników delegowanych do USA, przybywa do Stanów Zjednoczonych na wizie B1/B2. Warto zaznaczyć, iż wiza b1 b2 do USA nie jest wizą upoważniająca do podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiza B1 B-2 do USA upoważnia jedynie do podroży służbowej do USA w jednym z następujących celów.

wiza pracownicza USA
Wiza pracownicza USA
  • Konsultacja z partnerem biznesowym w USA.
  • Udział w spotkaniu biznesowych na terenie USA.
  • Podpisanie, negocjacje umowy z kontrahentem w USA.

Więcej informacji o B1 B2 do USA znajdziesz pod tym linkiem. Polski pracownik który wystąpi o wizę B1 do USA, po przybyciu na teren USA najczęściej uzyskuje jedynie 180 dniowe prawo do przebywanie tutaj. Warto zaznaczyć ze dopiero w momencie wjazdu do USA, amerykański urzędnik imigracyjny podejmuje decyzje co długości pobytu polskiego pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Pracodawca z Polski, który długo terminowo myśli o prowadzeniu działalności gospodarczej na rynku USA lub chce być pewny iż jego polski pracownik będzie mógł podjęc tymczasowa prace zgodnie z prawem imigracyjnym USA musi uzyskać odpowiednią wizę pracownicza do USA. W takim przypadku polski pracodawca posiada najczęściej dwie opcje: ubieganie się o wizę pracowniczą L-1 lub wystąpienie o wizę E-2.

Wiza pracownicza do USA a oddział firmy w USA

Wiza L-1 do USA może być dobrym długoterminowym rozwiązaniem dla polskiego pracodawcy który planuje prowadzić oddział firmy w USA. Delegowany pracownik do USA będzie mógł zając się przeprowadzeniem początkowych kroków związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Takie kroki to: przeprowadzenie formalności związanych z  działalnością gospodarczą w USA, znalezienie i zatrudnienie amerykańskich pracowników, stworzenie infrastruktury potrzebnej do prowadzenia sprzedaży internetowej w USA, lub początkowy nadzór nad amerykańskimi pracownikami.

Istnieją dwie “podkategorie” wizy L-1 do USA. Są to wizy L1A i wizy L1B. Wiza L1A jest przeznaczona dla menedżera lub pracownika na wyższym stanowisku, którzy celem przyjazdu do USA jest rozwój działalności gospodarczej polskiej firmy na rynku amerykańskim lub nadzór prac pracowników zatrudnianych na terenie USA. Wiza L1B jest przeznaczona dla delegowanego pracownika który posiada specjalistyczne umiejętności. Na przykład, dobrym kandydatem o wizę L1B jest polski pracownik IT który doskonale zna systemy amerykańskiego kontrahenta dla którego pracuje firma z Polski.

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA wymagane dokumenty

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA typu L-1, wymaga zebrania i przedstawienia pewnych dokumentów i informacji. Pracodawca z Polski będzie musiał między innymi dostarczyć:

Delegować polskiego pracownika do USA
Wiza pracownicza USA
  • Informacje przedstawiające akcjonariuszy polskiej spółki, a także jej wyniki finansowe spółki,
  • Dokumenty rejestrowe spółki w USAumowa spółki w USA
  • Organizacyjny wykres firmy przedstawiający obecne stanowisko kandydata, który będzie delegowany do pracy w USA,
  • Opis obecnej pozycji pracownika o ubiegającego się o wizę L-1,
  • Obecne wynagrodzenie polskiego pracownika, a także proponowane wynagrodzenie dla pracownika delegowanego do USA,
  • Dodatkową dokumentację, która przekona amerykańskiego urzędnika imigracyjnego, że kandydat ubiegający się o wizę pracowniczą do USA ma odpowiednie zaplecze do pracy na terenie USA, a także,
  • Plan biznesowy firmy wkraczającej na rynek USA.

Plan biznesowy na rynek USA jest bardzo ciekawym elementem podczas ubiegania się o wizę pracowniczą do USA. Taki plan będzie przedstawiać strategiczne zadania, które polska firmy będzie realizować na rynku amerykańskim. Plan biznesowy będzie przedstawiać planowane kroki polskiej spółki na terenie USA, na przykład, poszukiwanie amerykańskich pracowników, znalezienie i wynajem magazynu firmy w USA, współpraca z amerykańską agencję marketingową, itp. Plan biznesowy związany z wiza pracownicza do USA powinien będzie także szczegółowo przedstawiać prognozowane wydatki i dochody oddziału polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji o wizach pracowniczych do USA znajdziesz na stronie Ambasady USA w Polsce.

Wiza pracownicza do USA 2020

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA nie polega jedynie na złożeniu wniosku w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie. Według danych sprzed 2016 roku, odsetek odmów wiz typu pracowniczych L1 wahał się między 18 a 50 procent. Obecna administracja rządowa w USA jest bardziej rygorystyczna. Dlatego nie doradzam polskim klientom, aby sami ubiegali się o wizy pracownicze dla polskich pracowników lub używali do tego rodzaju projektów „tańszych” doradców z Polski, którzy nie posiadają wiedzy prawnej jak i praktycznej potrzebnej do pozytywnego rozpatrzenia aplikacji o wizę pracowniczą do USA. 

Ile kosztuje wiza pracownicza do USA? 

Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od wielu czynników. Uzyskanie wizy pracowniczej nie polega jedynie na przygotowaniu i złożeniu paru stronicowej Formy Imigracyjnej I-129. Wystąpienie o wizę L-1 składa się z wielu elementów i trzeba przyjąć, iż szacowany całkowity koszt uzyskania pierwszej wizy pracowniczej do USA będzie wynosił ponad 20 tysięcy dolarów. Warto tutaj ponownie zaznaczyć, iż pomimo zniesienia wiz do USA w 2019 roku, polski pracownik nie może podjąć legalną pracy na terenie USA bez uzyskania odpowiedniej tymczasowej wizy pracowniczej do USA. 

Wiza L-1 do USA jest jednym z rozwiązań kwestii wizowej. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie wizy inwestorskiej do USA, więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Wiza pracownicza do USA wznowienie z Czerwca 2020
Prezydent Trump podpisuje dekret zawieszający wydawanie wiz pracowniczych do USA do końca roku 2020! Polska firma, która planowała delegować do USA pracowników na wizach L-1, nie będzie mogła skorzystać z tej opcji w tym roku. Jeżeli potrzebujesz oddelegować pracownika do pracy w USA w 2020 ciągle istnieje inna opcja uzyskania wizy pracowniczej do USA.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn