Delegowanie pracownika do USA

Bardzo często polska firma, która od lat eksportuje swoje produkty na rynek amerykański, lub prowadzi działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych w pewnym najmniej oczekiwanym momencie odkrywa potrzebę delegowania pracownika do pracy w USA. Polski pracodawca szybko odkrywa iż w celu delegowania pracownika do USA, polski pracownik musi ubiegać się o odpowiednią wizę do USA pomimo ruchu bezwizowego od Listopada 2019 roku. Prawo do przyjazdu polskiego pracownika do USA nie oznacza iż taki pracownik może podjąć legalną prace na terenie Stanów Zjednoczonych.

Delegacja pracownika do USA a wiza pracownicza do USA

Wiza pracownicza USA
Wiza pracownicza USA

Polski pracodawca najczęściej potrzebuje oddelegować pierwszego pracownika do USA do zadań związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

Na przykład, polska firm deleguje polskiego pracownika do USA w celu znalezienia i wynajmu biura na terenie Stanów Zjednoczonych lub zatrudnienia pierwszego amerykańskiego pracownika. W przypadku firmy spoza Stanów Zjednoczonych które posiadają oddział, siedzibę lub własną spółkę w USA, firma często zauważa potrzebę oddelegowania polskich pracowników do pracy na terenie USA, ponieważ posiadają oni unikalne umiejętności, lub specjalistyczną wiedzę o prowadzonej działalności. Polscy pracownicy są od pierwszego dnia na terenie USA gotowi do efektownej pracy, podczas gdy amerykańscy pracownicy będą potrzebowali miesięcy szkoleń związanego z używaniem europejskich urządzeń, technologii lub dobrego zrozumienia produktów sprzedawanych na rynku USA. W takich przypadkach bardzo racjonalnym rozwiązaniem takiej kwestii jest delegowanie polskiego pracownika do rozwoju działalności gospodarczej w USA. Innym scenariuszem gdzie powstaje praktyczna potrzeba oddelegowania pracownika do pracy w USA jest przypadek, gdy polska firma pozyskuje projekt na terenie Stanów Zjednoczonych lub podpisuje umowę w USA przewidujący wykonywany prac na terytorium USA. Jeżeli będzie to znacząca umowa lub jedną ze strony umowy będzie olbrzymia amerykańska korporacja, jeden z warunków takiej umowy będzie wymagać od polskiego podwykonawcy fizyczną obecność polskich pracowników na terenie projektu w USA lub w biurze zleceniodawcy w Stanach Zjednoczonych.

Podjecie legalnej pracy na terenie USA

Większość polskich pracowników delegowanych do USA, przybywa do Stanów Zjednoczonych na wizie B1/B2. Warto zaznaczyć, iż wiza B-1 do USA nie jest wizą pracowniczą upoważniająca podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz jest jedynie wiza upoważniająca do podroży służbowej do USA. Wiza B1/B2 do USA upoważnia do przyjazdu do USA w następujących celach.

  • Konsultacja z partnerem biznesowym w USA.
  • Udział w spotkaniach biznesowych, targach na terenie Stanów Zjednoczonych.
  • Podpisanie i negocjacje umowy z amerykańskim kontrahentem.

Więcej informacji o wizie B-1 do USA znajdziesz pod tym linkiem. Pracownik przybywający do USA na wizie B-1 najczęściej uzyskuje prawo do przebywanie na terenie Stanów Zjednoczonych tylko to 90 dni.

Pracodawca z Polski, którego celem biznesowym jest uzyskanie dla polskiego pracownika prawa do podjęcia legalnej pracy w USA, lub delegowanie polskiego pracownika do legalnego przebywania i pracowania w USA przez dłuższy okres musi uzyskać odpowiednią wizę do USA. Tutaj polski pracodawca posiada najczęściej dwie opcje: ubieganie się o wizę pracowniczą L-1 lub staranie się o uzyskanie wizy E-2 do USA.

Wiza L-1 do USA

Amerykańska wiza L-1 może być odpowiednim długoterminowym rozwiązaniem dla polskiego pracodawcy który potrzebuje delegować pracownika do nowo otwieranego oddziału firmy w USA w celu przeprowadzenia początkowych kroków związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Takim krokami będzie przeprowadzenie wszystkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej w USA, zatrudnienie amerykańskich pracowników, stworzenie infrastruktury potrzebnej do prowadzenia sprzedaży internetowej na rynku amerykańskim, lub początkowy nadzór nad amerykańskimi pracownikami. Istnieją dwie “podkategorie” wiz typu L-1: są to wizy L1A i wizy L1B. Wiza L1A jest przeznaczona dla menadżera lub pracownika na wyższym stanowisku, którzy przybywa do USA rozwijać działalność gospodarczą swojej polskiej firmy na rynku amerykańskim lub będzie nadzorować prace amerykańskich pracowników. Wiza L1B jest przeznaczona dla pracownika spoza Stanów Zjednoczonych, który posiada specjalistyczne umiejętności, na przykład pracownik IT który doskonale zna systemy amerykańskiego kontrahenta dla którego pracuje firma z Polski.

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA
Delegowac polskiego pracownika do USA
Oddelegowanie pracownika do USA, wiza pracownicza USA

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA wymaga zebrania i przedstawienia pewnej dokumentacji i informacji, między innymi:

  • Informacje wewnętrzne spółki przedstawiające akcjonariuszy polskiej spółki, a także jej wyniki finansowe spółki.
  • Dokumenty rejestrowe spółki w USA, umowa spółki w USA
  • Organizacyjny wykres firmy przedstawiający obecne stanowisko kandydata, który będzie delegowany do pracy w USA, a także jego proponowana pozycję w USA.
  • Szczegółowy opis obecnej pozycji kandydata o wizę L-1 do USA.
  • Obecne wynagrodzenie w Polsce, a także proponowane wynagrodzenie dla kandydata, który będzie pracować w USA.
  • Dodatkową dokumentację, która przekona amerykańskiego urzędnika imigracyjnego, że kandydat ubiegający się o wizę pracowniczą do USA ma odpowiednie zaplecze do pracy na terenie USA.
  • Plan biznesowy na rynek amerykański- plan taki będzie przedstawiać strategiczne zadania, które oddział polskiej firmy/amerykańska spółka zoo zamierza realizować na rynku USA. Na przykład plan może przedstawiać, iż w pierwszych 3 miesiącach polska spółka zatrudni amerykańskich pracowników, otworzy magazyn firmy w USA, zatrudni amerykańską agencję marketingową. Plan powinien także szczegółowo przedstawiać prognozowane wydatki i dochody na terenie Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji o wizach pracowniczych do USA znajdziesz na stronie Ambasady USA w Polsce.

Ile kosztuje uzyskanie wizy pracowniczej do USA

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA typu L-1 nie polega na złożeniu wniosku w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie. Według danych sprzed 2016 roku, odsetek odmów wiz typu L1 wahał się miedzy 18 a 50 procent. Obecna administracja rządowa w USA jest bardziej rygorystyczna. Dlatego nie doradzam europejskim klientom, aby sami ubiegali się o wizy L-1 dla swoich pracowników lub używali do tego rodzaju projektów „tańszych” doradców z Polski, którzy nie posiadają wiedzy praktycznej potrzebnej do ubiegania się o wizy pracownicze do USA. Ile kosztuje wiza pracownicza do USA? Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od wielu czynników, warto przyjąć iż szacowany  koszt uzyskania wizy pracowniczej do USA będzie wynosił około 10 tysięcy dolarów.

Warto tutaj zaznaczyć , iż pomimo zniesienia wiz do USA w 2019 roku, polski pracownik nie może przyjechać do USA w celu podjęcia legalnej pracy na terenie USA. Jedno z rozwiązań jest uzyskanie wizy inwestorskiej do USA, dzięki czemu polscy pracownicy będą mogli być oddelegowani do USA i będą mogli podjąć legalną pracę w USA. Czytaj dalej.