Delegowanie pracownika do USA

Bardzo często polska spółka, która od lat eksportuje swoje produkty na rynku amerykańskim, lub prowadzi działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych w pewnym najmniej oczekiwanym momencie potrzebuje oddelegować pracownika do USA i nagle odkrywa, iż delegowany pracownik z Polski musi ubiegać się i uzyskać odpowiednią wizę do USA pozwalającą na podjęcia legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych.

Delegacja pracownika do USA a wiza pracownicza do USA

Polski pracodawca najczęściej potrzebuje oddelegować pierwszego pracownika do USA w celu rozpoczęcia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład firma decyduje się wysłać polskiego pracownika do USA w celu znalezienia i wynajmu biura na terenie Stanów Zjednoczonych lub zatrudnienia pierwszego amerykańskiego pracownika.

W przypadku gdy firma spoza Stanów Zjednoczonych już posiada oddział, siedzibę lub własną spółkę w USA, europejska firma zauważa potrzebę oddelegowania polskich pracowników do pracy na terenie USA, ponieważ posiadają oni unikalne umiejętności, lub specjalistyczną wiedzę o prowadzonej działalności. Często zatrudniani amerykańscy pracownicy będą potrzebowali miesięcy szkolenia związanego z używaniem europejskich urządzeń, technologii lub dobrego zrozumienia produktów sprzedawanych na rynku USA

wiza pracownicza do USA
Delegacja polskiego pracownika do USA

W takich przypadkach bardzo racjonalnym rozwiązaniem takiej kwestii jest delegowanie polskiego pracownika do rozwoju działalności gospodarczej w USA.

Innym scenariuszem gdzie powstaje praktyczna potrzeba oddelegowania pracownika do pracy w USA jest przypadek, gdy polska firma pozyskuje projekt na terenie Stanów Zjednoczonych lub podpisuje umowę w USA przewidujący wykonywany prac na terytorium USA. Jeżeli będzie to znacząca umowa lub jedną ze strony umowy będzie olbrzymia amerykańska korporacja, jeden z warunków takiej umowy będzie wymagać od polskiego podwykonawcy fizyczną obecność polskich pracowników na terenie projektu w USA lub w biurze zleceniodawcy w Stanach Zjednoczonych.

Podjecie legalnej pracy na terenie USA

Większość polskich pracowników delegowanych do USA, przybywa do Stanów Zjednoczonych na wizie B1/B2. Warto zaznaczyć, iż wiza B-1 do USA nie jest wizą pracowniczą upoważniająca podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz jest jedynie wiza upoważniająca do podroży służbowej do USA. Wiza B1/B2 do USA upoważnia do przyjazdu do USA w następujących celach.

 • Konsultacja z partnerem biznesowym w USA.
 • Udział w spotkaniach biznesowych, targach na terenie Stanów Zjednoczonych.
 • Podpisanie i negocjacje umowy z amerykańskim kontrahentem.

Więcej informacji o wizie B-1 do USA znajdziesz pod tym linkiem. Pracownik przybywający do USA na wizie B-1 najczęściej uzyskuje prawo do przebywanie na terenie Stanów Zjednoczonych tylko przez 30-60 dni.

Pracodawca z Polski, którego celem biznesowym jest uzyskanie dla polskiego pracownika prawa do podjęcia legalnej pracy w USA, lub delegowanie polskiego pracownika do legalnego przebywania i pracowania w USA przez dłuższy okres musi uzyskać odpowiednią wizę do USA. Tutaj polski pracodawca posiada najczęściej dwie opcje: ubieganie się o wizę pracowniczą L-1 lub staranie się o uzyskanie wizy E-2 do USA.

Dla kogo wiza L-1 do USA

Amerykańska wiza L-1 może być odpowiednim długoterminowym rozwiązaniem dla polskiego pracodawcy który potrzebuje delegować pracownika do nowo otwieranego oddziału firmy w USA w celu przeprowadzenia początkowych kroków związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Takim krokami będzie przeprowadzenie wszystkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej w USA, zatrudnienie amerykańskich pracowników, stworzenie infrastruktury potrzebnej do prowadzenia sprzedaży internetowej na rynku amerykańskim, lub początkowy nadzór nad amerykańskimi pracownikami.

Wiza pracownicza L1A v. wiza L1B

Istnieją dwie “podkategorie” wiz typu L-1: są to wizy L1A i wizy L1B. Wiza L1A jest przeznaczona dla menadżera lub pracownika na wyższym stanowisku, którzy przybywa do USA rozwijać działalność gospodarczą swojej polskiej firmy na rynku amerykańskim lub będzie nadzorować prace amerykańskich pracowników. Wiza L1B jest przeznaczona dla pracownika spoza Stanów Zjednoczonych, który posiada specjalistyczne umiejętności, na przykład pracownik IT który doskonale zna systemy amerykańskiego kontrahenta dla którego pracuje firma z Polski.

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA wymaga zebrania i przedstawienia pewnej dokumentacji i informacji, między innymi:

wiza do usa jak delegować pracownika do usa
Delegowanie pracownika do USA i wiza do USA
 • Informacje wewnętrzne spółki przedstawiające akcjonariuszy polskiej spółki, a także jej wyniki finansowe spółki.
 • Dokumenty rejestrowe spółki w USA, umowa spółki w USA
 • Organizacyjny wykres firmy przedstawiający obecne stanowisko kandydata, który będzie delegowany do pracy w USA, a także jego proponowana pozycję w USA.
 • Szczegółowy opis obecnej pozycji kandydata o wizę L-1 do USA.
 • Obecne wynagrodzenie w Polsce, a także proponowane wynagrodzenie dla kandydata, który będzie pracować w USA.
 • Dodatkową dokumentację, która przekona amerykańskiego urzędnika imigracyjnego, że kandydat ubiegający się o wizę pracowniczą do USA ma odpowiednie zaplecze do pracy na terenie USA.
 • Plan biznesowy na rynek amerykański- plan taki będzie przedstawiać strategiczne zadania, które oddział polskiej firmy/amerykańska spółka zoo zamierza realizować na rynku USA. Na przykład plan może przedstawiać, iż w pierwszych 3 miesiącach polska spółka zatrudni amerykańskich pracowników, otworzy magazyn firmy w USA, zatrudni amerykańską agencję marketingową. Plan powinien także szczegółowo przedstawiać prognozowane wydatki i dochody na terenie Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji o wizach pracowniczych do USA znajdziesz na stronie Ambasady USA w Polsce.

Wiza do USA i petycja zbiorowa i wiza L-1

Amerykańskie prawo imigracyjne pozwala na złożenie petycji zbiorowej o wizy pracownicze do USA. Taka petycja ogólna, tzw. “L-1 Blanket Petition”, pozwala w szybszy sposób uzyskać wizy pracownicze dla całej grupy pracowników firmy obecnie znajdującej się poza Stanami Zjednoczonymi, a którzy w przyszłości mogą być delegowani do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w USA, które dziś nie znają swoich potrzeb- kto i kiedy może być potrzebny do delegowania do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Blanket Petition, petycja ogólna, działa podobnie jak polisa ubezpieczeniowa, nie wiadomo kiedy będzie potrzebna, ale lepiej jest ja zawsze posiadać, jeżeli firma z Polski planuje dynamicznie rozwijać się na rynku USA. Dzięki przygotowanej i zatwierdzonej petycji ogólnej L1 w przyszłości polski pracodawca będzie w stanie o wiele szybciej uzyskać amerykańską wizę pracowniczą dla specyficznego pracownika.

Wiza pracownicza do USA i petycja zbiorowa wiza L1

Niestety, wymagania prawne związane z użyciem Petycji Zbiorowej o wizy L1 są dość rygorystyczne. Spółka która chce złożyć Petycje Ogólna L-1 musi spełniać następujące warunki:

 • Wszystkie oddziały firmy muszą być zaangażowane w handel lub prowadzenie działalności gospodarczej;
 • Biuro spółki w Stanach Zjednoczonych musi prowadzić działalność gospodarczą przez dłużej niż jeden rok;
 • Firma musi posiadać 3 lub więcej oddziały krajowe i zagraniczne; plus
 • Spółka otrzymała ponad 10 wiz L-1 w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, amerykański oddział firmy posiada roczną sprzedaż na poziomie 25 milionów dolarów, lub zatrudnia co najmniej 100 osób na terenie Stanów Zjednoczonych

Powyższe wymagania powodują, iż większość małych i średnich przedsiębiorstw z Europy nie kwalifikują się do petycji zbiorowej L-1 i musi składać indywidualne aplikacje o wizę pracownicze L-1 dla każdego pracownika którego firma planuje delegować do pracy w Stanach Zjednoczonych.

Ile kosztuje uzyskanie wizy pracowniczej do USA

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA typu L-1 nie jest prostym zadaniem. Według danych sprzed 2016 roku, odsetek odmów wiz typu L1 wahał się miedzy 18 a 50 procent. Obecna administracja rządowa w USA jest bardziej rygorystyczna. Dlatego nie doradzam europejskim klientom, aby sami ubiegali się o wizy L-1 dla swoich pracowników lub używali do tego rodzaju projektów „tańszych” doradców z Polski, którzy nie posiadają wiedzy praktycznej potrzebnej do ubiegania się o wizy pracownicze do USA. Ile kosztuje wiza pracownicza do USA? Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od wielu czynników, warto przyjąć iż szacowany całkowity koszt uzyskania wizy pracowniczej będzie wynosił 10 tysięcy dolarów wzwyż.

Sprawdź jak dzięki uzyskaniu wizy inwestorskiej do USA, polski przedsiębiorca i jego pracownicy będą mogli podjąć legalną pracę na terenie Stanów Zjednoczonych. Warto ponownie zaznaczyć , iż wiza „pracownicza” B1 nie upoważnia polskiego pracownika do legalnej pracy na terenie USA! Czytaj dalej.

Related Posts

Comments (4)

[…] pracownik z Polski musi posiadać odpowiednią wizę amerykańską pozwalającą na okresowe zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych. Polski pracownik nie może pracować w USA na wizie […]

[…] zawrócić takiego pracownika do Polski. Delegowany pracownik straci szanse na uzyskanie innej, odpowiedniej, amerykańskiej wizy upoważniającej do podjęcia legalnej pracy w Stanach Zjednoczonych, a Polski […]

[…] Jaka wizę do USA potrzebuje przedsiębiorca z Polski który chce inwestować w przeniesienie działalności gospodarczej do USA? […]

Comments are closed.5% zniżka za pierwszą usługę, gdy dołączysz do mojej prywatnej listy mailingowej