Delegowanie pracownika do USA

Bardzo często polska firma, która od lat eksportuje swoje produkty na rynek amerykański, lub prowadzi działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych w pewnym najmniej oczekiwanym momencie odkrywa potrzebę delegowania pracownika do pracy w USA. Polski pracodawca szybko odkrywa, iż w celu delegowania pracownika do USA, polski pracownik musi ubiegać się o odpowiednią wizę do USA pomimo ruchu bezwizowego od Listopada 2019 roku. Najnowsze prawo do przyjazdu polskiego obywatela do USA nie oznacza, iż taka osoba może podjąć legalną pracę na terenie Stanów Zjednoczonych, czy to w oddziale firmy w USA, czy też wykonując prace dla amerykańskiego klienta.

wiza pracownicza USA
Wiza pracownicza USA

Delegacja pracownika do USA a wiza pracownicza do USA

Polski pracodawca najczęściej potrzebuje oddelegować pierwszego pracownika do USA do zadań związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład, polska firma deleguje polskiego pracownika do USA w celu znalezienia i wynajmu biura na terenie Stanów Zjednoczonych lub zatrudnienia pierwszego amerykańskiego pracownika. W przypadku firmy spoza Stanów Zjednoczonych które posiadają oddział, siedzibę lub własną spółkę w USA, firma często zauważa potrzebę oddelegowania polskich pracowników do pracy na terenie USA, ponieważ posiadają oni unikalne umiejętności, lub specjalistyczną wiedzę o prowadzonej działalności. W praktyce polscy pracownicy są od pierwszego dnia pobytu na terenie USA gotowi do efektownej pracy, podczas gdy amerykańscy pracownicy będą potrzebowali miesięcy szkoleń związanych z używaniem europejskich urządzeń, technologii lub dobrego zrozumienia polskich produktów sprzedawanych na rynku USA. W takich przypadkach bardzo racjonalnym rozwiązaniem jest delegowanie polskiego pracownika do rozpoczęcia działalności gospodarczej w USA. Innym scenariuszem gdzie powstaje naglą potrzeba oddelegowania pracownika do pracy w USA jest przypadek, gdy polska firma pozyskuje projekt na terenie Stanów Zjednoczonych lub podpisuje umowę w USA przewidujący wykonywany prac na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jeżeli będzie to znacząca umowa lub jedną ze strony umowy będzie olbrzymia amerykańska korporacja, jeden z warunków takiej umowy będzie wymagać od polskiego podwykonawcy fizyczną obecność polskich pracowników na terenie projektu w USA lub w biurze zleceniodawcy w Stanach Zjednoczonych.

Podjecie legalnej pracy na terenie USA

Większość polskich pracowników delegowanych do USA, przybywa do Stanów Zjednoczonych na wizie B1/B2. Warto zaznaczyć, iż wiza B-1 do USA nie jest wizą pracowniczą upoważniająca podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz jest jedynie wiza upoważniająca do podroży służbowej do USA. Wiza B1/B2 do USA upoważnia do przyjazdu do USA w jednym z następujących celów.

  • Konsultacja z partnerem biznesowym w USA,
  • udział w spotkaniu biznesowych, targach na terenie Stanów Zjednoczonych, lub
  • Podpisanie, negocjacje umowy z amerykańskim kontrahentem.

Więcej informacji o wizie B-1 do USA znajdziesz pod tym linkiem. Pracownik przybywający do USA na wizie B-1 najczęściej uzyskuje prawo do przebywanie na terenie Stanów Zjednoczonych tylko to 90 dni.

Pracodawca z Polski, którego celem biznesowym jest uzyskanie dla polskiego pracownika prawa do podjęcia legalnej pracy w USA, lub delegowanie polskiego pracownika do legalnego przebywania i pracowania w USA przez dłuższy okres musi uzyskać odpowiednią wizę do USA. Tutaj polski pracodawca posiada najczęściej dwie opcje: ubieganie się o wizę pracowniczą L-1 lub staranie się o uzyskanie wizy E-2 do USA.

Wiza L-1 do USA a oddzial firmy w USA

Wiza L-1 do USA może być dobrym długoterminowym rozwiązaniem dla polskiego pracodawcy który planuje przenieść lub otworzyć oddział firmy w USA. Delegowany pracownik do USA będzie mógł zając się przeprowadzeniem początkowych kroków związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Takie kroki to: przeprowadzenie formalności związanych z  działalnością gospodarczą w USA, znalezienie i zatrudnienie amerykańskich pracowników, stworzenie infrastruktury potrzebnej do prowadzenia sprzedaży internetowej w USA, lub początkowy nadzór nad amerykańskimi pracownikami.

Istnieją dwie “podkategorie” wizy L-1 do USA. Są to wizy L1A i wizy L1B. Wiza L1A jest przeznaczona dla menadżera lub pracownika na wyższym stanowisku, którzy celem przyjazdu do USA jest rozwój działalności gospodarczej polskiej firmy na rynku amerykańskim lub nadzór prac pracowników zatrudnianych na terenie USA. Wiza L1B jest przeznaczona dla delegowanego pracownika który posiada specjalistyczne umiejętności. Na przykład, dobrym kandydatem o wizę L1B jest polski pracownik IT który doskonale zna systemy amerykańskiego kontrahenta dla którego pracuje firma z Polski.

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA wymagane dokumenty

Uzyskanie wizy pracowniczej do USA wymaga zebrania i przedstawienia dokumentacji i informacji. Pracodawca z Polski będzie musiał między innymi dostarczyć:

Delegować polskiego pracownika do USA
Oddelegowanie pracownika do USA, amerykańska wiza pracownicza i pozwolenie o prace USA
  • informacje przedstawiające akcjonariuszy polskiej spółki, a także jej wyniki finansowe spółki,
  • dokumenty rejestrowe spółki w USAumowa spółki w USA
  • organizacyjny wykres firmy przedstawiający obecne stanowisko kandydata, który będzie delegowany do pracy w USA,
  • opis obecnej pozycji kandydata o wizę L-1 do USA,
  • wynagrodzenie pracownika, a także proponowane wynagrodzenie dla kandydata delegowanego do USA,
  • dodatkową dokumentację, która przekona amerykańskiego urzędnika imigracyjnego, że kandydat ubiegający się o wizę pracowniczą do USA ma odpowiednie zaplecze do pracy na terenie USA, a także,
  • plan biznesowy na rynek amerykański.

Plan biznesowy na rynek USA będzie przedstawiać strategiczne zadania, które oddział polskiej firmy w USA będzie realizować na rynku amerykańskim. Taki plan może przedstawiać początkowe kroki polskiej spółki na terenie USA, na przykład, poszukiwanie amerykańskich pracowników, znalezienie i wynajem magazynu firmy w USA, współpraca z amerykańską agencję marketingową, itp. Plan biznesowy związany z wiza pracownicza do USA powinien także szczegółowo przedstawiać prognozowane wydatki i dochody oddziału firmy w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji o wizach pracowniczych do USA znajdziesz na stronie Ambasady USA w Polsce.

Ile kosztuje uzyskanie wizy pracowniczej do USA

Uzyskanie wizy pracowniczej L1 do USA nie polega na złożeniu wniosku w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie. Według danych sprzed 2016 roku, odsetek odmów wiz typu L1 wahał się miedzy 18 a 50 procent. Obecna administracja rządowa w USA jest bardziej rygorystyczna. Dlatego nie doradzam polskim klientom, aby sami ubiegali się o wizy L-1 dla swoich pracowników lub używali do tego rodzaju projektów „tańszych” doradców z Polski, którzy nie posiadają wiedzy praktycznej potrzebnej do ubiegania się o wizy pracownicze do USA.

Ile kosztuje wiza pracownicza do USA?
Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od wielu czynników, warto przyjąć, iż szacowany  koszt uzyskania wizy pracowniczej do USA będzie wynosił około 10 tysięcy dolarów. Warto tutaj zaznaczyć , iż pomimo zniesienia wiz do USA w 2019 roku, polski pracownik nie może przyjechać do USA w celu podjęcia legalnej pracy na terenie USA. Jedno z rozwiązań jest uzyskanie wizy inwestorskiej do USA, dzięki czemu polscy pracownicy będą mogli być oddelegowani do USA i będą mogli podjąć legalną pracę w USA. Czytaj dalej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.