Rejestracja firmy w Delaware USA

Przedsiębiorca z Polski zainteresowany prowadzeniem działalności gospodarczej w USA, otwarciem oddziału firmy w Stanach Zjednoczonych i rejestracją firmy w Delaware USA powinien zapoznać się z pewnymi kwestiami prawno-biznesowymi, które są dość specyficzne dla rynku USA. Brak wiedzy o takich wymogach praktycznych, podjęcie nieodpowiednich decyzji i szybkie zatrudnienie polskiego doradcy który tanio rejestruje firmy w Delaware przez Internet będzie najczęściej kosztownym błędem dla polskiego przedsiębiorcy/ podmiotu wkraczającego na rynek USA.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w USA

Wybór formy prawnej przy rejestracji firmy w Delaware będzie najczęściej ograniczony przez status prawny udziałowców w firmie w USA. W przypadku polskiego udziałowca, który nie posiada amerykańskiego obywatelstwa lub stałej rezydencji na terenie USA, przedsiębiorca będzie ograniczony do: 1) spółki LLC lub spółki typu Corporation. Końcowy wybór odpowiedniej formy prawnej dla polskiego akcjonariusza w firmie w USA będzie zależny od:

 • Typu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie USA.
 • Statusu prawnego udziałowców w amerykańskiej spółce- osoba indywidualna v. polska spółka.
 • Indywidualnych wymogów udziałowców w firmie w USA. Na przykład wymogowi nierównego podziału zysków lub strat finansowych firmy w USA, uniknięcia odpowiedzialności cywilnej w USA, prawami do zarządzania firmą w USA.
 • Wymogów inwestorów inwestujących w firmę w USA.

Prawo handlowe w USA a rejestracja firmy w Delaware

Prawo handlowe w USA oferuje wiele ciekawych rozwiązań dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością typu LLC, typu „„limited liability company”. Na przykład prawo handlowe w USA umożliwia stworzenie struktury firmy w Delaware USA, gdzie:

 1. Mniejszościowy udziałowiec w spółce LLC będzie posiadał prawa do podejmowania strategicznych decyzji.
 2. Osiągnięte zyski spółki LLC będą wypłacane nie proporcjonalnie do liczby posiadanych udziałów w spółce LLC.
 3. Twój amerykański menadżer na terenie USA będzie musiał uzyskać zatwierdzenie pewnych decyzji biznesowych od wszystkich udziałowców w spółce.

Przedsiębiorcom z Polski, którzy planują prowadzenie “fizycznej” działalności gospodarczej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, najczęściej doradzam rejestracje firmy w New Jersey. Dlaczego? Po pierwsze, spółka typu LLC jest tańsza w obsłudze prawnej niż spółka c-corporation. Po drugie, początkowy koszt założenia spółki LLC w New Jersey jest niższy od kosztu rejestracji spółki LLC w Nowym Jorku. Po trzecie, inne wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na przedmieściach NYC, czyli w Stanie New Jersey, są drastycznie niższe od kosztów związanych z prowadzaniem działalności w samym mieście Nowy Jork.

Firma w Delaware a fizyczna lokalizacja działalności gospodarczej w USA

Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami z Europy wskazuje na jedną bardzo ważną konkluzję związaną z prowadzeniem poważnej działalności gospodarczej w USA. Europejska spółka prowadząca działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych lub sprzedaż internetową w USA nawet poprzez internetowo założoną firmę w Delaware powinna posiadać fizyczną lokalizację dla swojej działalności na terenie Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Fizyczny obecność firmy w USA będzie niezbędny do:

Warto zaznaczyć, iż otwarcie fizycznego oddziały firmy w USA jest na początku prowadzenia działalności w USA „kosztowne” ale w praktyce posiadanie lokalizacji firmy na terenie Stanów Zjednoczonych znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej w USA.  Inne tymczasowe rozwiązanie używane przez to firmy zagraniczne to założenie wirtualnego adresu biurowego spółki na terenie Stanów Zjednoczonych. Niestety, ta opcja wiąże się z wieloma praktycznymi ograniczeniami, które staja się bardzo kosztownymi błędami. Więcej informacji o użyciu wirtualnego biura możesz znaleźć pod linkiem wirtualne biuro firmy w Stanach Zjednoczonych.

Rejestracja firmy w Delaware a podatki w USA

Nawet firma w Delaware prowadząca działalność gospodarczą lub handlową na terenie więcej niż jednego amerykańskiego stanu, posiada obowiązek zarejestrowania swojej działalności gospodarczej w stanie gdzie spółka posiada biuro, zatrudnia pracownika, posiada przedstawiciela handlowego lub wynajmuje powierzchnię magazynową. W przypadku prowadzenie sprzedaży internetowej na Amazon.com, sprzedawcy, nawet ten zagraniczny, powinien pobierać i odprowadzać podatki stanowe od sprzedaży, tzw. „sales tax”,  w amerykańskich stanach, w których Amazon FBA magazynuje produkty oferowane na rynku USA. Pobierania i płacenia podatków stanowych w USA jest oparte na koncepcie więzi podatkowej, tzw. „nexus”,  pomiędzy spółką robiącą biznes a wybranym stanem w USA. W jaki sposób spółka prowadząca działalność handlowa na terenie Stanów Zjednoczonych powinna wypełniać swoje stanowe obowiązki podatkowe? Każdy z 50-ciu amerykańskich stanów narzuca swoje indywidualne wymogi dotyczące stanowych rejestracji spółek prowadzących działalność gospodarcza na jego terytorium. Urzędy stanowe będą najczęściej wymagać przedstawienia następujących informacji: dane osobowe menadżera spółki, udziałowcy, adres agenta rejestrowego spółki lub informacje o wymaganych ubezpieczeniach. Sprawdź post o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej dla firm prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jeżeli Twoja firma prowadzi sprzedaż internetową na amerykańskim Amazon, dowiedz się więcej o obowiązkach podatkowych Twojej spółki w USA, tutaj.

Numer podatkowy w USA i opodatkowanie dochodu z USA

Numer podatkowy w USA, tzw. EINdziałalność gospodarcza USA, odpowiednik polskiego NIP, będzie potrzebny dla firmy prowadzącej działalność gospodarczą na rynku USA. Numer EIN jest używany do przygotowania i rozliczania stanowych i federalnych podatków firmy która generuje dochód na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykański numer podatkowy jest także potrzebny do pobierania i odprowadzania podatków stanowych od sprzedaży, tzw. “sales tax”. Amerykański numer podatkowy EIN jest niezbędny do uzyskania amerykańskiego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy. Przedsiębiorstwo spoza USA, które planują przyjmować płatności od amerykańskich kontrahentów, w szczególności amerykańskie weksle, musi założyć i utrzymywać konto bankowe w Stanach Zjednoczonych a numer EIN jest niezbędny do otwarcia konta firmowego w amerykańskim banku. (Dowiedz się więcej o wymogach związanych z otwarciem konta bankowego w USA). Polski producent sprzedający produkty wymagające uzyskania stanowych pozwoleń lub licencji federalnych, np. kosmetyki, lekarstwa lub żywność, nie obejdzie się bez posiadania amerykańskiego numer podatkowego spółki EIN podczas przechodzenia procedur administracyjnych w USA. Udziałowiec w amerykańskiej spółce LLC, który jest rezydentem podatkowym Polski, będzie musiał uzyskać nie tylko amerykański numer podatkowy EIN, ale także indywidualny numer podatkowy ITIN do wypełniania swoich obowiązków podatkowych w Stanach Zjednoczonych.

Zastrzeżenie znaku towarowego w USA i wybór nazwy firmy w USA

Wybór nazwy dla firmy w USA powinien być ważnym elementem każdej strategii wejścia na rynek Stanów Zjednoczonych. Nazwa Twojej firmy w USA powinna być łatwo kojarzona z marką produktu sprzedawanego na rynku amerykańskim.

Warto też sprawdzić, czy proponowana nazwa dla Twojej firmy w USA jest dostępna w stanie w którym spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą. W przypadku konfliktu z innym firmami zarejestrowanymi już w wybranym stanie, tworze to dodatkowe konflikty przy innych rejestracjach, na przykład dla celów pobierania podatku od sprzedaży. Dla przykładu, jeżeli planujesz rejestracje firmy w Delaware, tutaj możesz sprawdzić dostępność nazwy firmy w Stanie Delaware. W praktyce bardzo często doradzam klientom spoza USA, aby od samego początku prowadzenia działalności biznesowej na rynku Stanów Zjednoczonych zainwestowali w ustalenie, czy proponowana nazwa dla spółki w USA, jak i dla produktu lub usługi sprzedawanaje na rynku USA nie narusza praw osób trzecich na rynku amerykańskim, czyli tzw. „trademark infringment”.

Warto także sprawdzić dostępność domeny najwyższego poziomu, czyli „.com” związanej firma i znakiem towarowym pod którym polski udziałowiec będzie oferować produkty na rynku USA.

Ile kosztuje założenie firmy w USA?

Wielu doradców oferuje tanią usługę rejestracji firmy w USA ale nie do końca w jasny sposób przedstawia końcowy koszt i praktyczną funkcjonalność  firmy w USA założonej przez Internet. Tanio zarejestrowana firma w Delaware może być zupełnie niezdolna do prowadzenia planowanej przez Ciebie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.  Na przykład, internetowo założona firma w Delaware może napotkać na wiele problemów praktycznych podczas otwierania konta Amazon w USA. Warto tutaj zaznaczy, iż końcowy i rzeczywisty koszt założenia firmy w USA będzie zależny od wielu czynników takich jak:

 1. Amerykańskiego stanu w którym firma będzie początkowo zarejestrowana.
 2. Czy firma w USA posiada własnego agenta rejestrowego spółki na terenie stanu gdzie firma będzie prowadzić działalność gospodarczą w USA
 3. Opląt administracyjnych naliczanych podczas założenia firmy w wybranym amerykańskim stanie. Dla przykładu, w mieście Nowy Jork same opląty urzędowe związane z rejestracja firmy typu LLC wynoszą ponad 1200 dolarów.
 4. Czy założona spółka w USA posiada fizyczny adres na terenie USA który będzie używany do formalności prawno-podatkowych i prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.
 5. Praw i ograniczeń, które będą zawarte w umowie operacyjnej podmiotu gospodarczego w USA. Dla przykładu, prawo stanowe w Nowym Jorku wymaga przygotowania umowy operacyjnej spółki LLC. Za ogólną zasadę można przyjąć, iż trudniejsza umowa operacyjna spółki w USA oznacza wyższy końcowy koszt związany z założenia firmy w USA.

Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalnym przeprowadzeniem procesu założenia firmy w Delaware, jestem w stanie wykonać taką usługę w bardzo szybkim tempie. Usługa założenia firmy w Delaware, New Jersey lub na Florydzie zaczyna się już od $1,000. Napisz do mnie jc@ecomten.com