Założenie firmy w Delaware USA

Przedsiębiorca spoza USA zainteresowany prowadzeniem działalności gospodarczej w USA i rejestracją firmy w USA, otwarciem oddziału firmy w USA powinien zapoznać się z pewnymi kwestiami prawno-biznesowymi, które są dość specyficzne dla rynku USA. Brak wiedzy o takich wymogach praktycznych, podjecie nieodpowiednich decyzji i szybkie zatrudnienie doradcy który tanio rejestruje firmy w Delaware przez Internet będzie najczęściej kosztownym błędem dla europejskiego podmiotu wkraczającego na rynek USA.

działalność gospodarcza w USA
Firma w USA

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w USA

Wybór odpowiedniej formy prawnej do prowadzenia działalności gospodarczej w USA będzie najczęściej ograniczony przez status prawny udziałowców w amerykańskiej firmie. W przypadku polskiego udziałowca, który nie posiada amerykańskiego obywatelstwa lub stałej rezydencji na terenie USA, taki przedsiębiorca będzie mógł założyć spółkę typu LLC lub spółkę typu Corporation. Końcowy wybór odpowiedniej formy prawnej dla akcjonariusza w spółce w USA będzie zależny od:

 • Typu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie USA.
 • Statusu prawnego udziałowców w amerykańskiej spółce- osoba indywidualna v. polska spółka.
 • Indywidualnych wymogów udziałowców w amerykańskiej firmie. Na przykład nierównego podziału zysków lub strat finansowych firmy, uniknięcia odpowiedzialności cywilnej w USA, prawami do zarządzania amerykańską firmą.
 • Wymogów inwestorów inwestujących w firmę w USA.

Prawo handlowe w USA i rejestracja firmy w Delaware

Amerykańskie prawo handlowe oferuje wiele ciekawych rozwiązań dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością typu LLC, typu „limited liability company„. Na przykład prawo handlowe w USA umożliwia stworzenie struktury firmy w Delaware USA, gdzie:

 1. Mniejszościowy udziałowiec w spółce LLC będzie posiadał prawa do podejmowania strategicznych decyzji.
 2. Osiągnięte zyski spółki LLC będą wypłacane nie proporcjonalnie do liczby posiadanych udziałów w spółce LLC.
 3. Twój amerykański menadżer na terenie USA będzie musiał uzyskać zatwierdzenie pewnych decyzji biznesowych od wszystkich udziałowców w spółce.

Przedsiębiorcom z Polski, którzy planują prowadzenie “fizycznej” działalności gospodarczej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, najczęściej doradzam rejestracje firmy w New Jersey. Dlaczego? Po pierwsze, spółka typu LLC jest tańsza w obsłudze prawnej niż spółka c-corporation. Po drugie, początkowy koszt założenia spółki LLC w New Jersey jest niższy od kosztu rejestracji spółki LLC w Nowym Jorku. Po trzecie, inne wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na przedmieściach NYC, czyli w Stanie New Jersey, są drastycznie niższe od kosztów związanych z prowadzaniem działalności w samym mieście Nowy Jork.

Firma w Delaware a wymóg posiadania fizycznej lokalizacji firmy w USA

Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z europejskimi klientami wskazuje na jedną bardzo ważną konkluzję związaną z prowadzeniem poważnej działalności gospodarczej w USA. Europejska spółka prowadząca działalność gospodarczą na terenie USA lub sprzedaż internetową w USA nawet poprzez internetowa założoną firmę w Delaware powinna posiadać fizyczną lokalizację na terenie Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Fizyczny adres firmy w USA będzie niezbędny do:

Warto zaznaczyć, iż otwarcie oddziały firmy w USA jest „kosztowne” ale w praktyce fizyczna lokalizacja firmy na terenie USA znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej w USA.  Inne tymczasowe rozwiązanie używane przez to firmy zagraniczne to założenie wirtualnego adresu biurowego spółki w Stanach Zjednoczonych. Niestety, ta opcja wiąże się z wieloma praktycznymi ograniczeniami. Więcej informacji o użyciu wirtualnego biura możesz znaleźć pod linkiem wirtualne biuro firmy w Stanach Zjednoczonych.

Rejestracja firmy w Delaware a podatek od sprzedaży w USA

Nawet firma w Delaware prowadząca działalność gospodarczą lub handlową na terenie więcej niż jednego amerykańskiego stanu, posiada obowiązek zarejestrowania swojej działalności gospodarczej w stanie gdzie spółka posiada biuro, zatrudnia pracownika, posiada przedstawiciela handlowego lub wynajmuje powierzchnię magazynową. W przypadku prowadzenie sprzedaży internetowej na Amazon.com, sprzedawcy, nawet ten zagraniczny, powinien pobierać i odprowadzać podatki stanowe od sprzedaży, tzw. „sales tax”,  w amerykańskich stanach, w których Amazon FBA magazynuje produkty oferowane na rynku USA. Pobierania i płacenia podatków stanowych w USA jest oparte na koncepcie więzi podatkowej, tzw. „nexus”,  pomiędzy spółką robiącą biznes a wybranym stanem w USA. W jaki sposób spółka prowadząca działalność handlowa na terenie Stanów Zjednoczonych powinna wypełniać swoje stanowe obowiązki podatkowe? Każdy z 50-ciu amerykańskich stanów narzuca swoje indywidualne wymogi dotyczące stanowych rejestracji spółek prowadzących działalność gospodarcza na jego terytorium. Urzędy stanowe będą najczęściej wymagać przedstawienia następujących informacji: dane osobowe menadżera spółki, udziałowcy, adres agenta rejestrowego spółki lub informacje o wymaganych ubezpieczeniach. Sprawdź post o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej dla firm prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jeżeli Twoja firma prowadzi sprzedaż internetową na amerykańskim Amazon, dowiedz się więcej o obowiązkach podatkowych Twojej spółki w USA, tutaj.

Numer podatkowy w USA i opodatkowanie dochodu z USA

Założenie firmy w USA
Założenie firmy w USA

Numer podatkowy w USA, tzw EIN, odpowiednik polskiego NIP, będzie potrzebny dla firmy prowadzącej działalność gospodarczą na rynku USA. Numer EIN jest używany do przygotowania i rozliczania stanowych i federalnych podatków firmy która generuje dochód na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykański numer podatkowy jest także potrzebny do pobierania i odprowadzania podatków stanowych od sprzedaży, tzw. “sales tax”. Amerykański numer podatkowy EIN jest niezbędny do uzyskania amerykańskiego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy. Przedsiębiorstwo spoza USA, które planują przyjmować płatności od amerykańskich kontrahentów, w szczególności amerykańskie weksle, musi założyć i utrzymywać konto bankowe w Stanach Zjednoczonych a numer EIN jest niezbędny do otwarcia konta firmowego w amerykańskim banku. (Dowiedz się więcej o wymogach związanych z otwarciem konta bankowego w USA). Polski producent sprzedający produkty wymagające uzyskania stanowych pozwoleń lub licencji federalnych, np. kosmetyki, lekarstwa lub żywność, nie obejdzie się bez posiadania amerykańskiego numer podatkowego spółki EIN podczas przechodzenia procedur administracyjnych w USA. Udziałowiec w amerykańskiej spółce LLC, który jest rezydentem podatkowym Polski, będzie musiał uzyskać nie tylko amerykański numer podatkowy EIN, ale także indywidualny numer podatkowy ITIN do wypełniania swoich obowiązków podatkowych w Stanach Zjednoczonych

Zastrzeżenie znaku towarowego w USA i nazwa firmy w USA
Wybór nazwy dla firmy w USA powinien być ważnym elementem każdej strategii wejścia na rynek Stanów Zjednoczonych. Nazwa Twojej amerykańskiej firmy powinna być łatwo kojarzona z marką produktu, który spółka planuje sprzedawać na rynku amerykańskim. Warto też sprawdzić, czy proponowana nazwa dla Twojej amerykańskiej spółki jest dostępna w stanie w którym spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Dla przykładu, jeżeli planujesz otwarcie spółki w Delaware, tutaj możesz sprawdzić dostępność nazwy firmy w Stanie Delaware. W praktyce bardzo często doradzam klientom spoza USA, aby od samego początku prowadzenia działalności biznesowej na rynku Stanów Zjednoczonych zainwestowali w ustalenie, czy proponowana nazwa dla spółki w USA, jak i dla produktu skierowanego na rynek USA nie narusza praw osób trzecich na rynku amerykańskim, tzw. „trademark infringment”. Warto także sprawdzić dostępność domeny najwyższego poziomu, czyli „.com” związanej spółka i marka, pod którą europejskie produkty lub usługi będą oferowane na rynku USA.

Prowadzenia działalności gospodarczej w USA i inne kwestie praktyczne

Prowadzenie działalności gospodarczej w USA poprzez firmę w USA związane jest z zatrudnieniem agenta lub przedstawiciela firmy na terenie USA. Firma prowadząca biznes na rynku amerykańskim musi posiadać pewne ubezpieczenia, które będą zależne od amerykańskich kontrahentów, jak i od rodzaju działalność gospodarczej, którą spółka prowadzi na terenie Stanów Zjednoczonych. Spółka prowadząca działalność gospodarczą na terenie USA zobowiązana jest do przygotowania kwartalnych sprawozdań podatkowych. Firma handlująca na Amazon.com, prowadząca sklep internetowy w USA lub sprzedająca bezpośrednio do amerykańskich klientów indywidualnych, tzw. B2C, jest zobowiązana do pobierania i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. “sales tax”. Nawet firma w Delaware lub Wyoming, poważnie myśląca o rynku amerykańskim musi posiadać konto firmowe w USA- dowiedz się jak to zrobić?

Ile kosztuje założenie firmy w Delaware

Wielu doradców oferuje usługę rejestracji spółki w USA ale nie do końca w jasny sposób przedstawia końcowy koszt i praktyczną funkcjonalność  firmy w USA założonej przez Internet. Twoja „tanio” zarejestrowana firma w Delaware może być zupełnie niezdolna do prowadzenia planowanej przez Ciebie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.  Na przykład, internetowo założona firma w Delaware może napotkać na wiele problemów praktycznych podczas otwierania konta Amazon w USA. Warto tutaj zaznaczy, iż końcowy i rzeczywisty koszt założenia spółki w Stanach Zjednoczonych będzie zależny od wielu czynników takich jak:

 1. Amerykańskiego stanu w którym spółka będzie początkowo zarejestrowana.
 2. Czy firma posiada własnego agenta rejestrowego spółki na terenie stanu gdzie firma będzie prowadzić działalność gospodarczą w USA
 3. Opląt administracyjnych naliczanych podczas założenia spółki w wybranym amerykańskim stanie. Dla przykładu, w mieście Nowy Jork same opląty urzędowe związane z rejestracja spółki typu LLC wynoszą ponad 1200 dolarów.
 4. Czy założona spółka w USA posiada fizyczny adres na terenie USA który będzie używany do formalności prawno-podatkowych i prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.
 5. Praw i ograniczeń, które będą zawarte w umowie operacyjnej podmiotu gospodarczego w USA. Dla przykładu, prawo stanowe w Nowym Jorku wymaga przygotowania umowy operacyjnej spółki LLC. Za ogólną zasadę można przyjąć, iż trudniejsza umowa operacyjna spółki w USA= wyższy końcowy koszt założenia firmy w USA.

Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem firmy w Delaware, jestem w stanie wykonać taką usługę w bardzo szybkim tempie. Usługa założenia firmy w Delaware, New Jersey lub na Florydzie zaczyna się już od $1000.

Photos: Pixabay