Zakładanie spółki w USA

We współczesnym świecie pełnym informacji, gdzie każdy przedsiębiorca posiada dostęp to Internetu i wyszukiwarki Google w której może znaleźć bardzo dużo informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych, wyszukanie informacji dotyczących założenia spółki w USA lub znalezienie doradcy w Polsce który oferuje takiego usługę rejestracji firmy w USA nie zajmuje więcej niż 2 minuty. Zanim jednak podejmiesz decyzje o założeniu firmy w USA, powinieneś zapoznać się z praktycznymi kwestiami które pojawią się przed Tobą i Twoją firmą w USA prowadząc działalność gospodarczą na rynku amerykańskim.

Firma w USA a prowadzenie działalności gospodarczej na terenie USA

Wielu przedsiębiorców z Polski, posuwa się w kierunku rejestracji firmy w Wyoming ponieważ uslyszeli gdzieś iż taki ruch pozwoli na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędne myślenie. Warto doradzić się doradcy podatkowego w USA czy założenie firmy w Wyoming będzie oznaczać zerowe opodatkowanie działalności gospodarczej czy też sprzedaży internetowej prowadzanej na terenie USA?

firma w USA
Otwarcie firmy w USA

Przed założeniem firmy w USA warto przeprowadzić nawet wstępną analizę potencjalnych “oszczędności” w podatkach stanowych w USA, kojarzone z założeniem firmy w stanach Nevada lub Wyoming. Gdy udziałowcy indywidualni nie płacą podatku dochodowego w takich stanach, inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie tych amerykańskich stanów mogą przekroczyć oszczędności podatkowe.

Warto pamiętać, iż prawo handlowe w USA narzuca na każdą podmiot gospodarczy w USA obowiązek posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. „registered agent”.  W przypadku firmy która prowadzi działalność gospodarczą w więcej niż w jednym z amerykańskim stanów, firma musi posiadać paru agentów rejestrowych na terenie USA.

Każda firma zarejestrowana w USA powinna wnieść kapitał założycielski. Polski przedsiębiorca musi wiedzieć dlaczego to jest tak ważne, jaki ustalić minimalny kapitał zakładowy firmy w USA i jaka może być odpowiedzialności polskiego udziałowca w firmie w USA za długi spółki w USA.

Gdzie założyć firmę w USA

 • W którym mieście przedsiębiorca z Polski powinien otworzyć biuro lub przedstawicielstwo swojej firmy w Stanach Zjednoczonych? Dlaczego firma powinna mieć siedzibę w NYC a nie w Atlancie, gdzie jest taniej?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w “wymarzonych” miejscach jak Kalifornia lub New York City? Sprawdź mój post na temat: http://bit.ly/koszt_wynajmu_biura_w_usa
 • W jaki sposób polski udziałowiec spółce w Delaware będzie otrzymywać korespondencję związana z działalnością gospodarczą na rynku amerykańskim, jeżeli na początku prowadzenia działalności w USA polski udziałowiec nie posiada fizycznego biura lub pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych?
 • Kto zajmie się sprawami administracyjnymi firmy w USA, które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, nowymi kwestiami podatkowymi w USA, kwestiami związanymi z biurem lub przedstawicielami handlowymi na rynku amerykańskim?

Firma w USA a prawo podatkowe w USA

 • Każdy podmiot generujący dochód na terenie USA posiada pewne obowiązki podatkowe w USA stad polski udzialowiec w firmie w USA powinien znaleźć i zatrudnić amerykańskie biuro rachunkowe. Kto zajmie się obsługą podatkową Twojej firmy w Stanach Zjednoczonych?
 • Jakiego rodzaju numery podatkowe i rejestracje podatkowe będą potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej lub sprzedaży internetowej na terenie Stanów Zjednoczonych, a także do rozliczania dochodu firmy i polskich udziałowców w amerykańskiej firmie?
 • Który pracownik w Twojej firmie w USA będzie odpowiedzialny za pobieranie i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”? Sprawdź, kiedy Twoja firma w USA będzie zobowiązana pobierać odpowiednik polskiego VAT?  http://bit.ly/2imsPJI
 • Jeżeli założyłeś konto bankowe spółki, i wpłaciłeś kapitał zakładowy spółki dla Twojej spółki w USA, czy dostarczyłeś formę podatkową 5472?
Przyjmowanie płatności w USA
 • W codziennej praktyce Twoja spółka w USA założona przez Internet nie będzie w stanie prowadzić „normalnej” działalności gospodarczej na rynku amerykańskim nie posiadając rachunku bankowego w USA. Jakie są formalne wymogi względem udziałowca w amerykańskiej spółki, który nie posiada obywatelstwa amerykańskiego, a który potrzebuje otworzyć konto firmowe spółki w USA? Sprawdź na jakie wymogi natrafisz otwierając konto bankowe w USA.
 • Które amerykańskie banki są najbardziej przyjazne dla firm i udziałowców spoza Stanów Zjednoczonych?
 • Kto będzie lub powinien być upoważniony do przeprowadzania operacji bankowych Twojej spółki w amerykańskim banku?
 • Jak wymogi musi spełniać amerykańska spółka planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?

Każdy europejski przedsiębiorca, który planuje prowadzenie działalności gospodarczej w USA poprzez firmy w jednym z amerykańskich stanów powinien posiadać podstawowe informacje dotyczące powyższych kwestii które napotka podczas prowadzenia działalności w USA. Szybka decyzja o rejestracji spółki przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna realiów praktycznych, wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA będzie kosztownym błędem już w pierwszej fazie wejścia polskiej firmy na rynek Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli jesteś zainteresowany sprawnym przeprowadzeniem rejestracji firmy w USA włącznie z rozwiązaniem powyższych kwestii, sprawdź moją ofertę tutaj.