Zakładanie i kupno spółki w USA

We współczesnym świecie pełnym informacji, gdzie każdy polski przedsiębiorca posiada dostęp to Internetu i wyszukiwarki Google w której może znaleźć bardzo dużo informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych. Wyszukanie informacji dotyczących założenia spółki w USA lub znalezienie doradcy w Polsce który oferuje takiego usługę rejestracji firmy w USA nie zajmuje więcej niż 2 minuty. Zanim jednak podejmiesz decyzje o założeniu firmy w USA, powinieneś zapoznać się z praktycznymi kwestiami które pojawią się przed polskim udziałowcem i  jego firmą zarejestrowaną w USA.

Twoja firma w USA a realia rynku amerykańskiego

Wielu przedsiębiorców z Polski, posuwa się w kierunku rejestracji firmy w Wyoming ponieważ usłyszeli gdzieś, iż taki ruch pozwoli na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędne myślenie. Warto doradzić się doradcy podatkowego w USA czy założenie firmy w Wyoming będzie oznaczać zerowe opodatkowanie działalności gospodarczej, czy też sprzedaży internetowej prowadzanej na terenie USA?
Przed założeniem firmy w USA warto przeprowadzić nawet wstępną analizę potencjalnych “oszczędności” w podatkach stanowych w USA, kojarzone z założeniem firmy w stanach Nevada lub Wyoming. Gdy udziałowcy indywidualni nie płacą podatku dochodowego w takich stanach, inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie tych amerykańskich stanów mogą przekroczyć oszczędności podatkowe. Warto pamiętać, iż prawo handlowe w USA narzuca na każdą podmiot gospodarczy w USA obowiązek posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. „registered agent„.  W przypadku firmy która prowadzi działalność gospodarczą w więcej niż w jednym z amerykańskim stanów, firma musi posiadać paru agentów rejestrowych na terenie USA. Każda firma zarejestrowana w USA powinna wnieść kapitał założycielski. Polski przedsiębiorca musi wiedzieć dlaczego to jest tak ważne, jaki ustalić minimalny kapitał zakładowy firmy w USA i jaka może być odpowiedzialność cywilna polskiego udziałowca w firmie w USA za długi spółki w USA.

zakładanie spółek w usa
Założenie firmy w USA

Gdzie założyć firmę w USA

Przed szybkim założeniem firmy w USA przez Internet warto zastanowić nad innymi aspektami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej w USA. Oto niektóre z nich.

firma w USA
Działalność gospodarcza USA i firma w USA
 • W którym mieście przedsiębiorca z Polski powinien otworzyć biuro, magazyn lub przedstawicielstwo swojej firmy w USA?
 • Dlaczego firma w USA powinna mieć siedzibę w NYC, a nie w Atlancie?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w “wymarzonych” lokalizacjach jak Kalifornia lub New York City? Sprawdź mój post na temat: http://bit.ly/koszt_wynajmu_biura_w_usa
 • W jaki sposób polski udziałowiec w spółce w Delaware będzie otrzymywać korespondencję związaną z działalnością gospodarczą prowadzoną na rynku amerykańskim, jeżeli polski udziałowiec nie posiada pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych?
 • Kto zajmie się codziennymi sprawami administracyjnymi firmy w USA, które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w USA, nowymi kwestiami podatkowymi w USA, kwestiami związanymi z biurem lub przedstawicielami handlowymi na rynku amerykańskim?

Firma w USA polski udziałowiec a prawo podatkowe w USA

Wybrane regulacje podatkowe w Stanach Zjednoczonych związane z prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez firmę w USA w której jest polski udziałowiec.

 • Podmiot gospodarczy generujący dochód na terenie USA, czyli firma w USA, nawet jeżeli nie posiada „oddziału” firmy na terenie Stanów Zjednoczonych, posiada obowiązki podatkowe w USA. Dlatego polski udziałowiec w firmie w USA powinien znaleźć i zatrudnić amerykańskie biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości firmy w USA. Sprawdź umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA.
 • Dodatkowe numery podatkowe i rejestracje podatkowe będą potrzebne do prowadzenia sprzedaży internetowej na terenie Stanów Zjednoczonych, a także do rozliczania dochodu firmy i polskiego udziałowca w firmie w USA.
 • W niektórych amerykańskich stanach, prawo stanowe wymaga wytypowanie osoby fizycznej która będzie odpowiedzialna za pobieranie i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”. Kto będzie taka osoba w Twojej firmie w USA? Sprawdź, kiedy Twoja firma w USA będzie zobowiązana pobierać odpowiednik polskiego VATu?
 • Firma w USA która posiada konto bankowe w USA, wpłaciła kapitał zakładowy spółki i posiada polskiego udziałowca, może być zobowiązana do dostarczania formularz podatkowego 5472 lub ryzykuje zapłaceniem kary podatkowej w wysokości $25,000.
Działalność gospodarcza w USA wymaga rozwiązania kwestii przyjmowanie płatności w USA

W codziennej praktyce natrafiam na klientów z Polski, których internetowo założona spółka w Stanach Zjednoczonych nie jest w  stanie prowadzić pełnej działalności gospodarczej ponieważ nie posiada konta bankowego w USA. Jeżeli polski przedsiębiorą myśli, że rozwiąże kwestie płatności na rynku USA używając PayPal do robienia przelewów z USA do Polski to musi być przygotowany do płacenia opłat i przewalutowania które będą kosztować w granicach 12%. Istnieją specyficzne formalne wymogi względem polskiego udziałowca w spółce w USA, który potrzebuje otworzyć konto bankowe w USA. Sprawdź tutaj na jakie bariery natrafisz otwierając konto bankowe w USA.

Inne tematy praktyczne które polski udziałowiec w amerykańskiej spółce powinien dopracować ze swoim doradcą na rynku USA to:

 • Który bank w USA jest obecnie najbardziej przyjazny dla udziałowców z Polski?
 • Kto powinien być upoważniony do przeprowadzania operacji bankowych firmy w USA i jakie jest ryzyko prawne takiego rozwiązania?
 • Jakie wymogi musi spełniać spółka w USA z polskim udziałowcem planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?
Założenie firmy w USA przez lokalnego prawnika jest dobrą inwestycją

Każdy polski przedsiębiorca, który planuje prowadzenie działalności gospodarczej w USA poprzez założenie firmy w jednym z amerykańskich stanów powinien posiadać podstawowe informacje dotyczące powyższych kwestii. Niestety szybka decyzja o rejestracji spółki przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna realiów praktycznych, wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie USA będzie kosztownym błędem już w pierwszej fazie wejścia polskiej firmy na rynek Stanów Zjednoczonych. Jeżeli jesteś zainteresowany poprawnym przeprowadzeniem procesu rejestracji firmy w USA, włącznie z rozwiązaniem powyższych kwestii, sprawdź moją ofertę tutaj.

Gotowa spółka w USA i realia rynkowe w Kwietniu 2020

W obecnym czasie walki z korona wirusem, przyjazd do USA w celu załatwienia pewnych elementów związanych z prowadzeniem działalności na rynku USA, na przykład założenie konta firmowego w banku w USA, jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli prowadzisz poważną działalność gospodarczą w Polsce i jesteś zainteresowany szybkim założeniem firmy w USA- gotowej do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie USA rozważ kupienie gotowej spółki w USA lub napisz do mnie: jc@ecomten.com.