Zakładanie i kupno spółki w USA

We współczesnym świecie pełnym informacji, gdzie każdy polski przedsiębiorca posiada dostęp to Internetu i wyszukiwarki Google w której może znaleźć bardzo dużo informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych. Wyszukanie informacji dotyczących założenia spółki w USA lub znalezienie doradcy w Polsce który oferuje takiego usługę rejestracji firmy w USA nie zajmuje więcej niż 2 minuty. Zanim jednak podejmiesz decyzje o założeniu firmy w USA, powinieneś zapoznać się z praktycznymi kwestiami które pojawią się przed polskim udziałowcem i  jego firmą zarejestrowaną w USA.

Twoja firma w USA a realia rynku amerykańskiego

Wielu przedsiębiorców z Polski, posuwa się w kierunku rejestracji firmy w Wyoming ponieważ usłyszeli gdzieś, iż taki ruch pozwoli na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędne myślenie. Warto doradzić się doradcy podatkowego w USA czy założenie firmy w Wyoming będzie oznaczać zerowe opodatkowanie działalności gospodarczej, czy też sprzedaży internetowej prowadzanej na terenie USA?
Przed założeniem firmy w USA warto przeprowadzić nawet wstępną analizę potencjalnych “oszczędności” w podatkach stanowych w USA, kojarzone z założeniem firmy w stanach Nevada lub Wyoming. Gdy udziałowcy indywidualni nie płacą podatku dochodowego w takich stanach, inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie tych amerykańskich stanów mogą przekroczyć oszczędności podatkowe. Warto pamiętać, iż prawo handlowe w USA narzuca na każdą podmiot gospodarczy w USA obowiązek posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. „registered agent„.  W przypadku firmy która prowadzi działalność gospodarczą w więcej niż w jednym z amerykańskim stanów, firma musi posiadać paru agentów rejestrowych na terenie USA. Każda firma zarejestrowana w USA powinna wnieść kapitał założycielski. Polski przedsiębiorca musi wiedzieć dlaczego to jest tak ważne, jaki ustalić minimalny kapitał zakładowy firmy w USA i jaka może być odpowiedzialność cywilna polskiego udziałowca w firmie w USA za długi spółki w USA.

zakładanie spółek w usa
Założenie firmy w USA

Gdzie założyć firmę w USA

Przed szybkim założeniem firmy w USA przez Internet warto zastanowić nad innymi aspektami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej w USA. Oto niektóre z nich.

firma w USA
Działalność gospodarcza USA i firma w USA
 • W którym mieście przedsiębiorca z Polski powinien otworzyć biuro, magazyn lub przedstawicielstwo swojej firmy w USA?
 • Dlaczego firma w USA powinna mieć siedzibę w NYC, a nie w Atlancie?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w “wymarzonych” lokalizacjach jak Kalifornia lub New York City? Sprawdź mój post na temat: http://bit.ly/koszt_wynajmu_biura_w_usa
 • W jaki sposób polski udziałowiec w spółce w Delaware będzie otrzymywać korespondencję związaną z działalnością gospodarczą prowadzoną na rynku amerykańskim, jeżeli polski udziałowiec nie posiada pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych?
 • Kto zajmie się codziennymi sprawami administracyjnymi firmy w USA, które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w USA, nowymi kwestiami podatkowymi w USA, kwestiami związanymi z biurem lub przedstawicielami handlowymi na rynku amerykańskim?

Firma w USA polski udziałowiec a prawo podatkowe w USA

Wybrane regulacje podatkowe w Stanach Zjednoczonych związane z prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez firmę w USA w której jest polski udziałowiec.

 • Podmiot gospodarczy generujący dochód na terenie USA, czyli firma w USA, nawet jeżeli nie posiada „oddziału” firmy na terenie Stanów Zjednoczonych, posiada obowiązki podatkowe w USA. Dlatego polski udziałowiec w firmie w USA powinien znaleźć i zatrudnić amerykańskie biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości firmy w USA. Sprawdź umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA.
 • Dodatkowe numery podatkowe i rejestracje podatkowe będą potrzebne do prowadzenia sprzedaży internetowej na terenie Stanów Zjednoczonych, a także do rozliczania dochodu firmy i polskiego udziałowca w firmie w USA.
 • W niektórych amerykańskich stanach, prawo stanowe wymaga wytypowanie osoby fizycznej która będzie odpowiedzialna za pobieranie i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”. Kto będzie taka osoba w Twojej firmie w USA? Sprawdź, kiedy Twoja firma w USA będzie zobowiązana pobierać odpowiednik polskiego VATu?
 • Firma w USA która posiada konto bankowe w USA, wpłaciła kapitał zakładowy spółki i posiada polskiego udziałowca, może być zobowiązana do dostarczania formularz podatkowego 5472 lub ryzykuje zapłaceniem kary podatkowej w wysokości $25,000.
Działalność gospodarcza w USA wymaga rozwiązania kwestii przyjmowanie płatności w USA

W codziennej praktyce natrafiam na klientów z Polski, których internetowo założona spółka w Stanach Zjednoczonych nie jest w  stanie prowadzić pełnej działalności gospodarczej ponieważ nie posiada konta bankowego w USA. Jeżeli polski przedsiębiorą myśli, że rozwiąże kwestie płatności na rynku USA używając PayPal do robienia przelewów z USA do Polski to musi być przygotowany do płacenia opłat i przewalutowania które będą kosztować w granicach 12%. Istnieją specyficzne formalne wymogi względem polskiego udziałowca w spółce w USA, który potrzebuje otworzyć konto bankowe w USA. Sprawdź tutaj na jakie bariery natrafisz otwierając konto bankowe w USA.

Inne tematy praktyczne które polski udziałowiec w amerykańskiej spółce powinien dopracować ze swoim doradcą na rynku USA to:

 • Który bank w USA jest obecnie najbardziej przyjazny dla udziałowców z Polski?
 • Kto powinien być upoważniony do przeprowadzania operacji bankowych firmy w USA i jakie jest ryzyko prawne takiego rozwiązania?
 • Jakie wymogi musi spełniać spółka w USA z polskim udziałowcem planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?
Założenie firmy w USA przez lokalnego prawnika jest dobrą inwestycją

Każdy polski przedsiębiorca, który planuje prowadzenie działalności gospodarczej w USA poprzez założenie firmy w jednym z amerykańskich stanów powinien posiadać podstawowe informacje dotyczące powyższych kwestii. Niestety szybka decyzja o rejestracji spółki przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna realiów praktycznych, wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie USA będzie kosztownym błędem już w pierwszej fazie wejścia polskiej firmy na rynek Stanów Zjednoczonych. Jeżeli jesteś zainteresowany poprawnym przeprowadzeniem procesu rejestracji firmy w USA, włącznie z rozwiązaniem powyższych kwestii, sprawdź moją ofertę tutaj.

Gotowa spółka w USA i realia rynkowe w Kwietniu 2020

W obecnym czasie walki z korona wirusem, przyjazd do USA w celu załatwienia pewnych elementów związanych z prowadzeniem działalności na rynku USA, na przykład założenie konta firmowego w banku w USA, jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli prowadzisz poważną działalność gospodarczą w Polsce i jesteś zainteresowany szybkim założeniem firmy w USA- gotowej do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie USA rozważ kupienie gotowej spółki w USA lub napisz do mnie: jc@ecomten.com.

Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.