Zakładanie spółki w USA

We współczesnym świecie pełnym informacji, gdzie każdy przedsiębiorca posiada dostęp to Internetu i wyszukiwarki Google w której może znaleźć bardzo dużo informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych, wyszukanie informacji dotyczących założenia firmy w USA lub znalezienie doradcy w Polsce który oferuje takiego rodzaju usługę nie zajmuje więcej niż 5 minut. Zanim jednak zarejestrujesz firmę w USA, powinieneś zapoznać się z praktycznymi kwestiami które pojawią się przed Tobą i Twoją firmą podczas prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

Działalność gospodarcza w USA w praktyce

Firma w Delaware spółka w Wyoming a podatki w USA

 • Dla wielu przedsiębiorców z Polski, rejestracja firmy w Delaware wydaje się najlepszą lub najlepszą rozwiązaniem w celu nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędne myślenie.  Warto doradzić się doradcy znającego prawo podatkowe w USA czy na pewno założenie firmy w Delaware będzie najbardziej praktyczną opcją do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim, czy też sprzedaży internetowej w USA?
 • Przed założeniem firmy w USA warto przeprowadzić nawet wstępną analizę potencjalnych “oszczędności” w podatkach na terenie USA, kojarzone z założeniem firmy w stanach Nevada, Floryda lub Wyoming, gdzie udziałowcy indywidualni nie płacą podatku dochodowego, drastycznie przewyższą dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie innych amerykańskich stanach.
 • Warto pamiętać, iż prawo handlowe w USA narzuca na każdą firmę w USA obowiązek posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. registered agent.  W przypadku firmy która prowadzi działalność gospodarczą w więcej niż jednym amerykańskim stanie, firma musi posiadać paru agentów rejestrowych na terenie USA?
 • Każda firma zarejestrowana w USA powinna wnieść kapitał założycielski. Dlaczego to jest tak ważne, jaki ustalić minimalny kapitał zakładowy firmy w USA i jaka może być odpowiedzialności polskiego udziałowca w firmie w USA za długi spółki w USA?

Gdzie założyć firmę w USA

 • W którym mieście przedsiębiorca powinien otworzyć biuro lub przedstawicielstwo swojej firmy w Stanach Zjednoczonych?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w “wymarzonych” miejscach jak Kalifornia lub New York City? Sprawdź mój post na temat: http://bit.ly/koszt_wynajmu_biura_w_usa
 • W jaki sposób polski udziałowiec spółce w Delaware będzie otrzymywać korespondencję związana z działalnością gospodarcza na rynku amerykańskim, jeżeli jego firma nie posiada fizycznego biura lub pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych?
 • Kto zajmie się sprawami administracyjnymi amerykańskiej firmy, które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, kwestiami podatkowymi w USA, kwestiami związanymi z biurem lub przedstawicielami handlowymi na rynku amerykańskim?
Podatki w USA a firma w USA obowiązki podatkowe amerykańskiej spółki
 • Każda firma generująca dochód na terenie USA posiada pewne obowiązki podatkowe w USA stad powinna znaleźć i zatrudnić amerykańskie biuro rachunkowe. Kto zajmie się obsługą podatkową Twojej firmy w Stanach Zjednoczonych?
 • Jakiego rodzaju numery podatkowe i rejestracje podatkowe będą potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej lub handlowej na terenie Stanów Zjednoczonych, a także do rozliczania dochodu firmy i polskich udziałowców?
 • Który pracownik będzie odpowiedzialny za pobieranie i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”?  Sprawdź, kiedy Twoja firma w USA będzie zobowiązana pobierać odpowiednik polskiego VAT?  http://bit.ly/2imsPJI
 • Jeżeli założyłeś konto bankowe spółki, i wpłaciłeś kapitał zakładowy spółki dla Twojej amerykańskiej spółki, czy dostarczyłeś formę podatkową 5472?

Przyjmowanie płatności od kontrahentów w USA

 • W praktyce spółka LLC w USA założona przez Internet nie będzie w stanie prowadzić „normalnej” działalności handlowej w USA nie posiadając rachunku bankowego w amerykańskim banku. Jakie są formalne wymogi względem udziałowca w amerykańskiej spółki, który nie posiada obywatelstwa amerykańskiego, a który potrzebuje otworzyć konto firmowe spółki w USA? Sprawdź na jakie wymogi natrafisz otwierając konto bankowe w USA.
 • Które amerykańskie banki są najbardziej przyjazne dla firm i udziałowców spoza Stanów Zjednoczonych?
 • Kto będzie lub powinien być upoważniony do przeprowadzania operacji bankowych Twojej spółki w amerykańskim banku?
 • Jak wymogi musi spełniać amerykańska spółka planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?
Prowadzenie działalności gospodarczej w USA i inne kwestie praktyczne
 • Jakiego rodzaju ubezpieczenia powinna posiadać firma prowadzącą działalność gospodarczą na rynku USA?
 • W przypadku potrzeby delegowania polskich pracowników do pracy w USA, jak użyć amerykańską spółkę do rozwiązania amerykańskich kwestii wizowych?

Każdy europejski przedsiębiorca, który planuje prowadzenie działalności gospodarczej w USA poprzez rejestracje firmy w jednym z amerykańskich stanów powinien posiadać podstawowe informacje dotyczące powyższych kwestii które napotka podczas prowadzenia działalności w USA. Szybka decyzja o rejestracji spółki przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna realiów praktycznych, wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku USA będzie kosztownym błędem już w pierwszej fazie wejścia firmy na rynek Stanów Zjednoczonych.

Photo credit: Pixabay

Related Posts

Comments (1)

[…] spoza Stanów Zjednoczonych który planuje oddelegować pracownika do pracy w USA czy to w oddziale firmy w USA, czy do wykonania usług dla kontrahenta znajdującego się na terenie Stanów Zjednoczonych musi […]

Comments are closed.5% zniżka za pierwszą usługę, gdy dołączysz do mojej prywatnej listy mailingowej