Zatrudnienie amerykańskiego pracownika w USA

O czym warto wiedzieć zanim zatrudnisz pracownika w USA

Zatrudnienie pracownika w USA

Rozważasz zatrudnienie pracownika w USA który obecnie pracuje dla Twojej konkurencji na rynku amerykańskim ? Zakładasz, że lokalny pracownik w USA nie będzie potrzebować zbyt dużo czasu na szkolenia dotyczące nowych produktów, ponieważ pracownik posiada lata doświadczenia w branży. Przyjmujesz, że zatrudniony pracownik w USA posiada swoich klientów na rynku amerykańskim do których od razu będzie mógł sprzedawać produkty nowego pracodawcy. Warto wiedzie, iż taki sposób rekrutacji i zatrudnienia pracownika w USA wiąże się z pewnymi realiami rynku amerykańskiego, ryzykiem prawnym, jak i biznesowym. Pracodawca musi przeanalizować fakty czy taki kandydat naprawdę zdoła ściągnąć swoich starych amerykańskich klientów? Warto wiedzieć, że bardzo często osoby pracujące na wyższych stanowiskach w USA mają podpisaną umowę o pracę, która określa jak długo po jej zakończeniu zatrudnieniu w starej firmie taki pracownik nie może zbliżać się do swoich starych klientów. Przy zatrudnieniu takiego kandydata warto pomyśleć o ryzyku potencjalnej bitwy prawnej, która może być wytoczoną przez ostatniego pracodawcę. Tego rodzaju wydatek na opłaty prawne może nastąpić, zanim nowy pracownik/ sprzedawca dokona pierwszej sprzedaży dla nowego Polskiego pracodawcy.

Warunki zatrudnienia w USA

Pracodawca powinien ustalić formę zatrudnienia i wynagrodzenia które przedstawi kandydatowi o prace w USA. Jedną z opcji jest użycie umowy o prace w USA która z jednej strony zagwarantuje, że amerykański pracownik będzie pracować wyłącznie dla firmy z Europy przez określony okres czasy, ale z drugiej strony kandydat który zna swoje umiejętności i wartość rynkową swojego doświadczenia na rynku pracy zażąda minimalnej umowy o prace na okres 2-3 lat. Amerykańska umowa o prace będzie zawierać między innymi: podstawowe wynagrodzenie, dodatkowe formy wynagrodzenia, a także wynagrodzenie które pracownik otrzyma w przypadku wypowiedzenia umowy o prace.

Jakiego rodzaju wynagrodzenie powinniśmy zaoferować dla amerykańskiego menadżera? Odpowiedz będzie zależna od branży, a także od miejsca zamieszkania pracownika. Amerykański menadżer w NYC, nie podejmie pracy na takich samych warunkach na jakich może to zrobić kandydat z Florydy.

Wspólne przygotowanie strategii na rynek USA

Przed zatrudnieniem pracownika umysłowego w USA, pracodawca powinien upewnić się, że przyszły pracownik ma wspólną strategię na rynek amerykański. Czy będzie on osobiście odwiedzał i rozmawiał z potencjalnymi końcowymi odbiorcami produktu? Czy też pracownik pójdzie na łatwiznę i przekaże „sprzedaż” w ręce pośrednika, brokera i jego pracowników? Brak wspólnej strategii biznesowej na Stany Zjednoczonej na początku współpracy najczęściej owocuje wielkimi nieprzyjemnościami już po 2-3 kwartałach zatrudnienia- niezadowolonym pracodawca, pracownikiem który traci motywacje, zwiększonym ryzykiem zakończenia współpracy, a także sporami sądowymi pomiędzy stronami.

Ubezpieczenie pracownika w USA

Zatrudnienie pracownika na terenie Stanów Zjednoczonych związane jest z posiadaniem polisy ubezpieczeniowej od wypadków w pracy, tzw.” workers compensation insurance”. Pomimo że prawo amerykańskie nie wymaga od pracodawcy oferowania ubezpieczenia zdrowotnego dla pracownika, realia i wysoki koszt usług medycznych powodują, że żaden poważny pracownik nie podejmie pracy która nie oferuje ubezpieczenia zdrowotnego.

Pozwolenie na prace w USA

W przypadku firmy prowadzącej działalność gospodarcza w USA, która planuje zatrudnić w USA pracowników z Europe, warto pamiętać, że nawet Twój pracownik z Niemiec czy Francji musi posiadać odpowiednią wizę pracowniczą do USA, która będzie odpowiednią wizą do długoterminowego pobytu na terenie USA. Obywatel Unii Europejskiej z „biznesową” wiza B-1, nie posiada prawa do podjęcia pracy na terenie Stanów Zjednoczonych i musi ubiegać się i uzyskać amerykańską wizę pracowniczą, a także pozwolenie na prace w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji na temat amerykańskich wiz: http://bit.ly/2suw3hu

Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.