Cło USA eksport do USA

Polski producent planujący eksport do USA, jak i polski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z przepisami celnymi w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi specyficznymi dla rynku USA w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na granicy amerykańskiej.

Opłaty celne USA

W jaki sposób przepisy celne w USA regulują eksport do USA? Jak będą naliczane opłaty celne w USA? Kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Wysokość cła w USA będzie naliczona przez US Department of Homeland Security biorąc pod uwagę następujące czynniki:
oclenie towaru wysyłanego do sprzedazy internetowej w USA
Opłaty celne w USA
  • W którą kategorie produktu wpada produkt eksportowany do USA?
  • Jakie materiały, składniki zostały użyte w produkcie eksportowanym na rynek amerykański?
  • Z którego kraju produkt produktu jest eksportowany do USA?
  • W jakim kraju produkt został wyprodukowany?
Dla przykładu produkt odzieżowy eksportowany do USA może być obciążony stawką celna 0%, jak i 30%. Cło na eksport do USA z Unii Europejskiej może być bliskie zeru dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU. Kto będzie odpowiedzialny za opłaty celne w USA? Ta kwestia może być ustalona w amerykańskiej umowie dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub distribution agreement” pomiędzy eksporterem a jego importerem w USA. W jaki sposób szacunkowo ustalić stawki celne w USA na towar eksportowany z Polski? Można to zrobić sprawdzając Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

USA przepisy celne

Towar eksportowany do USA musi być zgodny z prawem celnym w USA i przepisami celnymi w USA. Po pierwsze eksporter towaru do USA musi ustalić poprawna kategorie eksportowanego towaru, który będzie wpisana w liście przewozowym, tzw. „bill of lading”. Na przykład poprawny wpis na liście przewozowym do USA to: „Rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs.”
kwestie celne eksport do usa
Stawki celne USA
Druga kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę to etykiety produktu eksportowanego do USA. Etykieta produktu eksportowanego do USA musi być zgodna z listem przewozowym. Warto zaznaczyć, ze etykieta produktu musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. kraj pochodzenia i nie chodzi tutaj o kraj, z którego produkt jest eksportowany do USA, lecz o kraj, w którym produkt został wyprodukowany. W przypadku firmy rozpoczynającej eksport do USA popełnianie błędów w powyższych kwestiach może być bardzo kosztownym błędem. Na przykład, w przypadku gdy towar eksportowany do USA nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykieta produktu nie będzie zgodna z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a firma rozpoczynająca eksport na rynku USA trafi na listę eksporterów, których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż na Amazon FBA USA a cło USA

Zagraniczny podmiot prowadzący sprzedaż internetowa do USA jest zwolniony od naliczenia cła w przypadku gdy wartość sprzedawanego towaru nie przekracza 800 USD. Sprzedawca Amazon korzystający z Amazon FBA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon FBA o wartości poniżej $800 jest także zwolniony od opłat celnych w USA. Ale warto zaznaczyć, iż w przypadku sprzedaży przez Amazon FBA Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne w prawie celnym w USA, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do magazynu Amazon FBA w USA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”.

Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji dotyczących regulacji prawnych w USA związanych z prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA dołącz do naszej prywatnej listy mailingowej.

Podając swoje dane wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną komunikacji od firmy Ecomten LLC.