Cło USA eksport do USA

oclenie towaru wysyłanego do sprzedazy internetowej w USA
Opłaty celne w USA

Polski producent planujący eksport do USA, jak i polski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z przepisami celnymi w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi specyficznymi dla rynku USA w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na granicy amerykańskiej.

Opłaty celne USA

W jaki sposób przepisy celne w USA regulują eksport do USA? Jak będą naliczane opłaty celne w USA? Kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Wysokość cła w USA będzie naliczona przez US Department of Homeland Security biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • W którą kategorie produktu wpada produkt eksportowany do USA?
  • Jakie materiały, składniki zostały użyte w produkcie eksportowanym na rynek amerykański?
  • Z którego kraju produkt produktu jest eksportowany do USA?
  • W jakim kraju produkt został wyprodukowany?

Dla przykładu produkt odzieżowy eksportowany do USA może być obciążony stawką celną 0%, jak i 30%. Cło na eksport do USA z Unii Europejskiej może być bliskie zeru dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU. Kto będzie odpowiedzialny za opłaty celne w USA? Ta kwestia może być ustalona w amerykańskiej umowie dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub distribution agreement” pomiędzy eksporterem a jego importerem w USA. W jaki sposób szacunkowo ustalić stawki celne w USA na towar eksportowany z Polski? Można to zrobić sprawdzając Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

USA przepisy celne

kwestie celne eksport do usa
Stawki celne USA

Towar eksportowany do USA musi być zgodny z prawem celnym w USA i przepisami celnymi w USA. Po pierwsze eksporter towaru do USA musi ustalić poprawna kategorie eksportowanego towaru, który będzie wpisana w liście przewozowym, tzw. „bill of lading”. Na przykład poprawny wpis na liście przewozowym do USA to:

„Rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs.”

Druga kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę to etykiety produktu eksportowanego do USA. Etykieta produktu eksportowanego do USA musi być zgodna z listem przewozowym. Warto zaznaczyć, ze etykieta produktu musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. kraj pochodzenia i nie chodzi tutaj o kraj, z którego produkt jest eksportowany do USA, lecz o kraj, w którym produkt został wyprodukowany.

W przypadku firmy rozpoczynającej eksport do USA popełnianie błędów w powyższych kwestiach może być bardzo kosztownym błędem. Na przykład, w przypadku gdy towar eksportowany do USA nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykieta produktu nie będzie zgodna z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a firma rozpoczynająca eksport na rynku USA trafi na listę eksporterów, których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż na Amazon FBA USA a cło USA

Zagraniczny podmiot prowadzący sprzedaż internetowa do USA jest zwolniony od naliczenia cła w przypadku gdy wartość sprzedawanego towaru nie przekracza 800 USD. Sprzedawca Amazon korzystający z Amazon FBA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon FBA o wartości poniżej $800 jest także zwolniony od opłat celnych w USA. Ale warto zaznaczyć, iż w przypadku sprzedaży przez Amazon FBA Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne w prawie celnym w USA, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do magazynu Amazon FBA w USA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”.