Opłaty celne USA

Polski producent planujący eksport towarów do USA, jak i polski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi stawek celnych w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na granicy amerykańskiej.

Stawki celne USA

W jaki sposób polski towar eksportowany do USA będzie oclony? Kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Wysokość stawki celnej w USA będzie zależeć od następujących czynników:
oclenie towaru wysyłanego do sprzedazy internetowej w USA
Opłaty celne w USA
  • Kategorii produktu
  • Użytych materiałów lub składników
  • Kraju, z którego towar jest eksportowany do USA
  • Kraju produkcji
Dla przykładu produkt odzieżowy eksportowany do USA może być obciążony stawką celna 0%, jak i 30%. Cło na eksport do USA z Unii Europejskiej może być bliskie zeru dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU. Kto będzie odpowiedzialny za opłaty celne w USA? Ta kwestia może być ustalona w amerykańskiej umowie dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub distribution agreement” pomiędzy eksporterem a jego importerem w USA. W jaki sposób szacunkowo ustalić stawki celne w USA na towar eksportowany z Polski? Można to zrobić sprawdzając Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

USA przepisy celne

Towar eksportowany do USA musi być zgodny z prawem celnym w USA i przepisami celnymi w USA. Po pierwsze eksporter towaru do USA musi ustalić poprawna kategorie eksportowanego towaru, który będzie wpisana w liście przewozowym, tzw. „bill of lading”. Na przykład poprawny wpis na liście przewozowym do USA to: „Rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs.”
kwestie celne eksport do usa
Stawki celne USA
Druga kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę to etykiety produktu eksportowanego do USA. Etykieta produktu eksportowanego do USA musi być zgodna z listem przewozowym. Warto zaznaczyć, ze etykieta produktu musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. kraj pochodzenia i nie chodzi tutaj o kraj, z którego produkt jest eksportowany do USA, lecz o kraj, w którym produkt został wyprodukowany. W przypadku firmy rozpoczynającej eksport do USA popełnianie błędów w powyższych kwestiach może być bardzo kosztownym błędem. Na przykład, w przypadku gdy towar eksportowany do USA nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykieta produktu nie będzie zgodna z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a firma rozpoczynająca eksport na rynku USA trafi na listę eksporterów, których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż na Amazon FBA USA a cło USA

Zagraniczny podmiot prowadzący sprzedaż internetowa do USA jest zwolniony od naliczenia cła w przypadku gdy wartość sprzedawanego towaru nie przekracza 800 USD. Sprzedawca Amazon korzystający z Amazon FBA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon FBA o wartości poniżej $800 jest także zwolniony od opłat celnych w USA. Ale warto zaznaczyć, iż w przypadku sprzedaży przez Amazon FBA Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne w prawie celnym w USA, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do magazynu Amazon FBA w USA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”.
Sprzedaż internetowa do USA a podatki stanowe
Warto zaznaczyć, iż w przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej do USA przy użyciu Amazon FBA lub innego lokalnego magazynu na terenie USA, zagraniczny sprzedawca może posiadać obowiązek rozliczania się z podatku stanowego w USA.