Opłaty celne USA

Polski producent planujący eksport towarów do USA, jak i polski sprzedawca na Amazon.com powinien zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi stawek celnych w USA, ograniczeniami eksportowymi do USA, a także innymi kwestiami eksportowymi w celu uniknięcia kosztownych niespodzianek na granicy amerykańskiej.

oclenie towaru wysyłanego do sprzedazy internetowej w USA
Opłaty celne w USA

Stawki celne USA

W jaki sposób polski towar eksportowany do USA będzie oclony? Kto będzie odpowiedzialny za uregulowanie opłat celnych w USA? Wysokość stawki celnej w USA będzie zależeć od następujących czynników:

  • Kategorii produktu
  • Użytych materiałów lub składników
  • Kraju z którego towar jest eksportowany do USA
  • Kraju produkcji

Dla przykładu, produkt odzieżowy eksportowany do USA może być obciążony stawką celna 0%, jak i 30%. Clo na eksport do USA z Unii Europejskiej może być bliskie zeru dzięki umowom handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i EU. Kto będzie odpowiedzialny za opłaty celne w USA? Ta kwestia może być ustalona w amerykańskiej umowie dystrybucyjnej, tzw. „vendor agreement” lub „distribution agreement” pomiędzy eksporterem a jego importerem w USA. W jaki sposób szacunkowo ustalić stawkie celne w USA na towar eksportowany z Polski? Można to zrobić sprawdzając Harmonized Tariff Schedule, który zawiera ponad 5000 pozycji kategorii produktów.

USA przepisy celne

Towar eksportowany do USA musi być zgodny z prawem celnym w USA i przepisami celnymi w USA. Po pierwsze eksporter towaru do USA musi ustalić poprawna kategorie eksportowanego towaru która będzie wpisana w liście przewozowym, tzw. „bill of lading”. Na przykład poprawny wpis na liście przewozowym do USA to: 

„Rękawice motocyklowe, 80% skóra kangura, 20% kevlar, waga .5 kg, 1 lbs.”

kwestie celne eksport do usa
Stawki celne USA

Druga kwestia na którą trzeba zwrócić uwagę to etykiety produktu eksportowanego do USA. Etykieta produktu eksportowanego do USA musi być zgodna z listem przewozowym. Warto zaznaczyć, ze etykieta produktu musi poprawnie przedstawić „country of origin” tzn. kraj pochodzenia i nie chodzi tutaj o kraj z którego produkt jest eksportowany do USA, lecz o kraj w którym produkt został wyprodukowany.

W przypadku firmy rozpoczynającej eksport do USA, popełnianie błędów w powyższych kwestiach może być bardzo kosztownym błędem. Na przykład, w przypadku gdy towar eksportowany do USA nie będzie oclony zgodnie z odpowiednią klasyfikacją produktu lub etykieta produktu nie będzie zgodna z listem przewozowym, taka przesyłka może być nie tylko zatrzymana na granicy amerykańskiej przez Amerykańskie Służby Celne, CBP, a firma rozpoczynajaca eksport na ryneku USA trafi na listę eksporterów których przesyłki będą skrupulatnie sprawdzane w przyszłości.

Sprzedaż na Amazon FBA USA a cło USA

Zagraniczny podmiot prowadzący sprzedaż internetowa do USA jest zwolniony od naliczenia cła w przypadku gdy wartość sprzedawanego towaru nie przekracza 800 USD. Sprzedawca Amazon korzystający z Amazon FBA, który jednorazowo wysyła towar do wskazanego centrum logistycznego Amazon FBA o wartości poniżej $800 jest także zwolniony od opłat celnych w USA. Ale warto zaznaczyć, iż w przypadku sprzedaży przez Amazon FBA Amerykański Urząd Celny cały czas posiada wystarczające podstawy prawne w prawie celnym w USA, aby zakwestionować każdą wysyłkę towaru do magazynu Amazon FBA w USA, która wpada w kategorię „bezcłowej przesyłki do USA”

Sprzedaż internetowa do USA stawki celne w USA a podatki stanowe
Warto zaznaczyć iż w przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej do USA przy użyciu Amazon FBA lub innego lokalnego magazynu na terenie USA, zagraniczny sprzedawca może posiadać obowiązek rozliczania i naliczania się z podatku stanowego w USA.