Sprzedaż kosmetyków w USA i prawo kosmetyczne USA

Sprzedaż kosmetyków na rynku USA może być dochodowym rynkiem dla polskiego producenta kosmetyków. Rok 2020 przyniósł nowe wyzwania, zmiany, a także okazje na budowanie sprzedaży na rynku amerykańskim. Szacowany rozmiar rynku kosmetyków w USA to ponad 40 miliardów dolarów rocznie, nawet w tak trudnym roku jak rok 2020!  Dużo  amerykańskich konsumentów pracuje z domu, większość robi zakupy przez Internet, a sprzedaż internetowa na Amazon.com bije kolejne rekordy. W pierwszym kwartale 2020 roku Amazon osiągnął sprzedaż w wysokości ponad 75 miliardów dolarów.

Rozpoczęcie sprzedaży kosmetyków na rynku USA  jest wyzwaniem dla polskich producentów kosmetyków. Rynek kosmetyków w USA posiada unikalne bariery i wymogi prawne niezrozumiałe dla polskiej firmy kosmetycznej, która nie współpracuje z dystrybutorem w USA lub lokalnym doradca na terenie Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony jest warto powalczyć o sprzedaż kosmetyków w USA, największym rynku kosmetyków na świecie. Jedynie około 18% kosmetyków sprzedawanych na rynku amerykańskim pochodzi z importu. Najwięksi europejscy eksporterzy kosmetyków do USA to Francja i Włochy, a na podbój amerykańskiego rynku kosmetyków wybrało się już kilku polskich producentów kosmetyków. Organizacja IBIS World przewiduje, że w ciągu następny lat wartość importowanych kosmetyków do USA będzie rosła w tempie około 5 procent rocznie.

kosmetyki usa
Prawo kosmetyczne w USA

Sprzedaż kosmetyków do USA

Pierwszym elementem, na który potrzeb zwrócić uwagę przed rozpoczęciem sprzedaży kosmetyków na rynku amerykańskim jest określenie czy wprowadzany produkt kosmetyczny może być uznany na rynku USA za ”lek”. Prawo kosmetyczne w USA definiuje kosmetyk jako:

Produkt przeznaczony do wcierania, pokrywania, posypywania lub rozpylania, lub w inny sposób wprowadzania na ludzkie ciało w celu czyszczenia, upiększania, promowania atrakcyjności lub zmiany wyglądu…”

Dlaczego jest tak ważne określenie czy wprowadzany na rynek USA produkt kosmetyczny, będzie uznany za „kosmetyk” czy za „lekarstwo”? Polski kosmetyk, który będzie uznany przez Amerykańska Agencje Federalna FDA za lek będzie podlegać bardziej rygorystycznym przepisom prawnym w USA. W jaki sposób kosmetyk może zostać uznany za lek w USA? Prawo kosmetyczne w USA mówi, iż samo określenie przez europejskiego producenta swojego produktu jako „kosmetyk” jest mało istotne. Agencja FDA i jej federalni agenci dokonują własnego ustalenia, czy produkt kosmetyczny oferowany na rynku USA powinien być traktowany, regulowany jak kosmetyk, czy lek. Agent FDA podejmie taka decyzje na podstawie następujących działań i materiałów:

  • Odwiedzając strony internetowe europejskiego producenta kosmetyku i dystrubutora/ sprzedawcy w USA.
  • Przeglądając materiały promocyjne kosmetyku skierowane na rynek USA.
  • Śledząc roszczenie marketingowe przedstawiane w mediach społecznościowych, reklamach internetowych.
  • Sprawdzając treść ulotki kosmetyku.
  • Testując składniki użyte w kosmetyku.
  • Śledząc sprzedaż kosmetyków na Amazon.com jak i odpowiedzi na pytania osob dokonujacych zakupow internetowych.

W przypadkach polskiego kosmetyku zawierającego aktywne składniki leku lub produktu kosmetycznego, którego etykieta sugeruje, że może on zapobiegać chorobom lub mieć wpływ na strukturę, lub funkcję ciała ludzkiego, Agencja FDA najprawdopodobniej uzna polski produkt za lek, który nie powinien być sprzedawany na rynku USA bez uzyskania dodatkowych pozwoleń i certyfikatów w Stanach Zjednoczonych.

Składniki kosmetyków sprzedawanych w USA

Co wymaga prawo kosmetyczne w USA od europejskiego kosmetyku? Jeden z wymogów to użycie składników, które będą bezpieczne dla konsumentów amerykańskich. Istnieje oficjalna lista zakazanych substancji, których nie można użyć w kosmetyku sprzedawanych na rynku USA. Agencja FDA nie wymaga oficjalnego zatwierdzenia składników kosmetycznych, z wyjątkiem dodatków kolorystycznych, barwników. Składanki kolorystyczne, barwniki, użyte w kosmetyku sprzedawanym w USA muszą być zatwierdzone przez agencję FDA, włącznie z ich specyficznym zastosowaniem. Prawo kosmetyczne w USA nakłada na producenta kosmetyków wymóg poprawnego przedstawienia wszystkich składników użytych w kosmetyku. W przypadku gdy producent kosmetyków posiada wiedzę, iż specyficzna substancja chemiczna użyta w polskim produkcie kosmetycznym może zagrażać życiu lub zdrowiu konsumenta, prawo stanowe wielu amerykańskich stanów narzuca na producenta obowiązek umieszczenia ostrzeżenia o takim zagrożeniu na etykiecie kosmetyku sprzedawanego w USA. Jak widać polski podmiot sprzedający kosmetyki na rynku USA może naruszać prawo kosmetyczne na poziomie federalnym jak i stanowym. Stad warto podjąć współpracę z doradcami w Stanach Zjednoczonych, aby uniknąć kosztownych niespodzianek.

Sprzedaż internetowa kosmetyków w USA

Sprzedaż internetowa kosmetyków w USA, czy to bezpośrednio przez internetowy sklep producenta, czy przez Amazon.com to przyszłościowy kanał sprzedaży. Szczególnie w 2020 roku kiedy amerykańscy konsumenci bardzo znacząco zaczęli korzystać z oferty internetowej szukając rozwiązania swoich problemów kosmetycznych w Internecie. W tym kanale sprzedaży polski producent lub dystrybutor posiada takie same kwestie do rozwiązania:

  • Kosmetyk musi spełniać wymogi prawa federalnego i stanowego
  • Nazwa produktu nie może naruszać praw własności intelektualnej posiadanych przez innych sprzedawców na rynku USA
  • Podmiot sprzedający kosmetyki na rynku powinien ubezpieczyć taka działalność.
  • W przypadku sprzedaży na Amazon.com sprzedaż kosmetyku musi być zatwierdzona przez Amazon.

Sprzedaż polskich kosmetyków do USA

Budowanie sprzedaż polskich kosmetyków na rynku USA może być dobrą długoterminową inwestycją dla wielu producentów kosmetyków. Obecnie bardzo mała ilość kosmetyków importowanych do Stanów Zjednoczonych pochodzi z Chin, co pewnie związane jest kwestiami bezpieczeństwa, jak i z faktem, że amerykańscy konsumenci nie do końca wierzą w jakość produktów kosmetycznych pochodzących z Azji. Szczególnie w 2020! Mądre rozpoczęcie sprzedaży kosmetyków na rynku USA oznacza, że polski producent kosmetyków musi od samego początku zainwestować w dostosowanie polskiego produktu kosmetycznego do specyficznych wymogów prawnych w USA, jak i odpowiednie przygotowanie całej kampanii promocyjnej związanej z promowaniem polskich kosmetyków na rynku USA. Sprzedaż kosmetyków w USA wymaga nawiązania współpracy z lokalnymi doradcami w USA, którzy znają realia praktyczne jak i regulacje prawne w USA. Internetowa sprzedaż kosmetyków na Amazon FBA także wymaga stworzenia realnej strategii wejścia na amerykański rynek kosmetyków. Więcej informacji o amerykańskich regulacjach sprzedaży produktów kosmetycznych możesz znaleźć na stronie Agencji FDA.

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn