Sprzedaż kosmetyków w USA i prawo kosmetyczne USA

Sprzedaż kosmetyków na rynku USA może być dochodowym rynkiem dla polskiego producenta kosmetyków. Rok 2020 przyniósł nowe wyzwania, zmiany a także okazje na robienie interesów. Szacowany rozmiar rynku kosmetyków w USA to ponad 40 miliardów dolarów rocznie, nawet w tak trudnym roku jak 2020!  Większość amerykańskich konsumentów pracuje z domu, robi zakupy przez Internet a sprzedaż internetowa na Amazon.com bije kolejne rekordy. Z jednej strony rozpoczęcie sprzedaży kosmetyków na rynku USA posiada swoje unikalne bariery i wymogi prawne niezrozumiałe dla polskiej firmy kosmetycznej która nie współpracuje z dystrybutorem lub lokalnym doradca na terenie Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony jest warto rynek kosmetyków w USA na największym rynku kosmetyków na świecie. Jedynie około 18% kosmetyków sprzedawanych na rynku amerykańskim pochodzi z importu. Najwięksi europejscy eksporterzy kosmetyków do USA to Francja i Włochy, a na podbój amerykańskiego rynku kosmetyków wybrało się już kilku polskich producentów kosmetyków. Organizacja IBIS World przewiduje, że w ciągu następny lat wartość importowanych kosmetyków do USA będzie rosła w tempie około 5 procent rocznie.

kosmetyki usa
Prawo kosmetyczne w USA

Sprzedaż kosmetyków do USA

Pierwszym elementem przy planowaniu krokow potrzebnych do rozpoczeciu sprzedaży kosmetyków na rynku amerykańskim jest określenie czy wprowadzany produkt kosmetyczny będzie uznany na rynku Stanów Zjednoczonych za ”kosmetyk” czy też jako ”lek”? Prawo kosmetyczne w USA definiuje kosmetyk jako:

”… produkt przeznaczony do wcierania, pokrywania, posypywania lub rozpylania, lub w inny sposób wprowadzania na ludzkie ciało w celu czyszczenia, upiększania, promowania atrakcyjności lub zmiany wyglądu…”

Dlaczego jest tak ważne określenie czy polski produkt kosmetyk eksportowany do USA, będzie uznany za „kosmetyk” czy też za „lekarstwo”? Polski produkt ktory bedzie uznany przez Amerykańska Agencje Federalna FDA regulująca rynek kosmetyków w USA za lek będzie podlegać bardziej rygorystycznym przepisom prawnym w USA. Warto podkreślić, iż samo określenie przez producent produktu kosmetycznego jako „kosmetyk” ma bardzo ograniczone znaczenie w prawie kosmetycznym w USA. To Agencja FDA i jej agenci dokonują własnego ustalenia, czy produkt kosmetyczny sprzedawany w USA jest kosmetykiem, czy też lekiem przeprowadzając między innymi następujące działania:

kosmetyków usa
Rynek kosmetyków USA
  • Sprawdzenie strony internetowej producenta, jak i produktu kosmetycznego.
  • Przeglądając materiały promocyjne kosmetyku skierowane na rynek USA
  • Śledząc roszczenie marketingowe przedstawiane w mediach społecznościowych.
  • Sprawdzając treść ulotki dołączonej do opakowania kosmetyku.
  • Testując składniki użyte w kosmetyku.
  • Śledząc sprzedaż kosmetyków na Amazon.com.

W przypadkach polskiego kosmetyku zawierającego aktywne składniki leku lub produktu kosmetycznego którego etykieta sugerują, że może one zapobiegać chorobom lub mieć wpływ na strukturę, lub funkcję ciała ludzkiego, Agencja FDA najprawdopodobniej uzna taki polski produkt za lek, który nie powinien być sprzedawany na rynku USA bez uzyskania dodatkowych pozwoleń i certyfikatów w Stanach Zjednoczony

Składniki kosmetyków sprzedawanych w USA

Prawo kosmetyczne USA wymaga od producenta kosmetyku, aby składniki użyte w produkcie były bezpieczne dla konsumentów. Istnieje oficjalna lista zakazanych substancji, których nie można używać w kosmetyku sprzedawanych na rynku USA. Agencja FDA nie wymaga oficjalnego zatwierdzenia składników kosmetycznych, z wyjątkiem dodatków kolorystycznych, barwników. Składanki kolorystyczne, barwniki, użyte w kosmetyku sprzedawanym w USA muszą być zatwierdzone przez agencję FDA, włącznie z ich specyficznym zastosowaniem. Prawo kosmetyczne w USA nakłada na producenta kosmetyków wymóg poprawnego przedstawienia wszystkich składników użytych w danym kosmetyku. W przypadku gdy producent kosmetyków posiada wiedzę, iż specyficzna substancja chemiczna użyta w polskim produkcie kosmetycznym może zagrażać życiu lub zdrowiu konsumenta, prawo stanowe wielu amerykańskich stanów narzuca na producenta obowiązek umieszczenia ostrzeżenia o takim zagrożeniu na etykiecie kosmetyku sprzedawanego w USA. Jak widać polski podmiot sprzedający kosmetyki na rynku USA może naruszać prawo kosmetyczne w USA na poziomie federalnym jak i stanowym.

Sprzedaż internetowa kosmetyków w USA

Sprzedaż internetowa kosmetyków w USA, czy to bezposrednio przez internetowy sklep producenta czy przez Amazon.com to przyszlosciowy kanal sprzedazy. Szczególnie w 2020 roku kiedy amerykańscy konsumenci bardzo znacząco zaczęli korzystać z oferty internetowej szukając rozwiązania swoich problemów kosmetyczno/ medycznych w Internecie. W tym kanale sprzedaży polski producent lub dystrybutor posiada takie same kwestie do rozwiązania:

  • Kosmetyk musi spełniać wymogi prawa federalnego i stanowego
  • Nazwa produktu nie może naruszać praw własności intelektualnej posiadanych przez innych sprzedawców na rynku USA
  • Podmiot sprzedający kosmetyki na rynku powinien ubezpieczyć taka dzialalnosc.
  • W przypadku sprzedaży na Amazon.com, sprzedaż kosmetyku musi być zatwierdzona przez Amazon.
Sprzedaż polskich kosmetyków do USA

Budowanie sprzedaż polskich kosmetyków na rynku USA może być dobrą długoterminową inwestycją dla wielu producentów kosmetyków. Obecnie bardzo mała ilość kosmetyków importowanych do Stanów Zjednoczonych pochodzi z Chin, co pewnie związane jest kwestiami bezpieczeństwa, jak i z faktem, że amerykańscy konsumenci nie do końca wierzą w jakość produktów kosmetycznych pochodzących z Azji. Szczególnie w 2020! Mądre rozpoczęcie sprzedaży kosmetyków na rynku USA oznacza, że polski producent kosmetyków musi od samego początku zainwestować w dostosowanie polskiego produktu kosmetycznego do specyficznych wymogów prawnych w USA, jak i odpowiednie przygotowanie całej kampanii promocyjnej związanej z promowaniem polskich kosmetyków na rynku USA. Sprzedaż kosmetyków w USA wymaga nawiązania współpracy z lokalnymi doradcami w USA którzy znają realia praktyczne jak i regulacje prawne w USA. Internetowa sprzedaż kosmetyków na Amazon FBA także wymaga stworzenia realnej strategii wejścia na amerykański rynek kosmetyków. Więcej informacji o amerykańskich regulacjach sprzedaży produktów kosmetycznych możesz znaleźć na stronie Agencji FDA.