Umowa o dzieło na rynku USA
Mała firma w USA jak i średnia europejska spółka wkraczająca na rynek USA bardzo często rozpoczyna budowanie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim z bardzo małą ilością pracowników na terenie Stanów Zjednoczonych. Najczęściej jest to spowodowane ograniczonym budżetem lub niskim początkowymi zyskami z rynku amerykańskiego.
Umowa o dzieło co mówi prawo pracy w USA
Prawo pracy w USA pozwala dla pracodawcy „zatrudnić” osobę trzecią do wykonania specyficznych usług. Różnica pomiędzy zatrudnieniem pracownika a „zatrudnieniem” podwykonawcy jest olbrzymia. Pracownik w USA musi zarabiać minimalną stawkę, być ubezpieczony, odprowadzać podatków, itp. Pomimo iż kwestie zatrudnienia są regulowane przez każdy indywidualny stan, w większości przypadków nie ma specyficznych określeń kiedy „zatrudniany” podwykonawca w USA może być uważany w prawie amerykańskim jako pracownik.
Jednym ze sposobów na unikniecie niespodzianek prawnych po stronie pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych, jest użycie amerykańskiej umowy konsultingowej, umowy o dzieło. Niestety sama umowa o dzieło ściągnięta z Internetu, która nie jest dostosowana do specyficznej sytuacji pracodawcy może nie pozwolić uniknąć powyższych obowiązków narzucanych na pracodawcę przez prawo w USA. Pracodawca w USA który popadnie tarapaty prawne będzie miał do czynienia z amerykańskim urzędem podatkowym lub z sędzią stanowym. Podczas rozważania, czy osoba w USA wykonująca zadania dla pracodawcy była podwykonawca czy pracownikiem, amerykański organ rozważy następujące czynniki:
- Czy pracodawca używający podwykonawcę w USA dyktuje w jaki sposób powinien on wykonywać swoje zadania?
- Czy pracodawca płaci wynagrodzenie za godziny pracy?
- Czy zleceniodawca wymaga wykonywanie prac na terenie firmy, w biurze pracodawcy?
- Czy wynagrodzenie za wykonywane usługi jest płacone systematycznie?
- Czy pracodawca dostarcza narzędzia i materiały potrzebnych do wykonania prac przez osobę wykonująca prace na ternie Stanów Zjednoczonych?
- Czy osoba w USA wykonuje pracę tylko dla jednego pracodawcy?
Dla przykładu Urząd Pracy w Stanie New Jersey zbiera następujące informacje w celu ustalenia, czy osoba wykonująca prace powinna być uznana za pracownika, czy też za podwykonawcę.
Umowa zlecenie w USA
Dobrze przygotowana amerykańska umowa o dzieło, umowa b2b, umowa konsultingowa, tzw. „consulting agreement” zmniejsza ryzyko po stronie pracodawcy zlecającej wykonanie usług na terenie USA. Umowa konsultingowa powinna zawierać między innymi takie kwestie jak:
- Szczegółowy opis usług, które wykona podwykonawca w USA.
- Wynagrodzenie i w jaki sposób będzie one płacone dla konsultanta, podwykonawcy.
- Określenie zwrotu kosztów związanych z wykonywanymi zadaniami.
- Określenie terminu wykonania umowy zlecenia.
- Kiedy umowa konsultingowa może być rozwiązana przez podwykonawcę lub podmiot, który podpisał umowę zlecenie.
- Ograniczenia dotyczące zatrudnienia podwykonawcy po zakończeniu, lub wypowiedzeniu umowy zlecenia.
- W jaki sposób będą rozstrzygane spory dotyczące umowy zlecenia.
- Prawo właściwe dla amerykańskiej umowy o zlecenia.