Zatrudnienie pracownika na rynku Stanów Zjednoczonych
Europejska firma wkraczająca na rynek amerykański, lub przenosząca swoja działalność gospodarczą do Stanów Zjednoczonych w pewnym momencie musi rozwiązać kwestie związane z zatrudnianiem pracowników w USA. Na jakie bariery trafi zagraniczny podmiot zatrudniający lokalnych pracowników? Jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracownika w USA?
Zatrudnienie pracownika z konkurencyjnej firmy w USA
Jedna z opcji do znalezienia i zatrudnienie pierwszego pracownika w USA to zatrudnienie pracownika obecnie pracującego w konkurencyjnej firmie w Stanach Zjednoczonych. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne dla europejskiego pracodawcy ponieważ taki pracownik w USA będzie posiadał doświadczenie branżowe i będzie o wiele łatwiej rozpocząć współprace z takim pracownikiem. Innym argumentem przemawiającym za użyciem tej opcji jest „natychmiastowe” dotarcie do bazy klientów w USA.
W praktyce zatrudnienie pracownika z konkurencyjnej firmy w Stanach Zjednoczonych wiąże się z pewnymi realiami rynkowymi i ryzykiem. Po pierwsze europejski pracodawca powinien upewnić się iż jego taki amerykański pracownik będzie w stanie ściągnąć dostarczyć to co obiecuje lub na co liczy zagraniczny pracodawca. W przypadku amerykańskich pracowników zatrudnionych na na wyższych stanowiskach, takie osoby mogą mięć podpisaną umowę o pracę, która określa restrykcje dotyczące klientów firmy. Klienci w USA są klientami pracodawcy, a nie pracownika przechodzącego do pracy w konkurencji.
Europejski pracodawca rozważający zatrudnienie pracownika z konkurencji w USA musi ocenić ryzyko bitew prawnych z ostatnim pracodawca w Stanach Zjednoczonych. W przypadku gdy europejski podmiot będzie zmuszony do wydania dużych funduszy na sprawy sadowe i prawników w Stanach Zjednoczonych, zatrudnienie pracownika może być bardzo drogim początkowym wydatkiem na rynku amerykańskim. Amerykańskie sądy działają bardzo sprawnie, konkurencja jest w stanie w przeciągu 7 dni uzyskać zakaz sadowy który zakaże dla byłego pracownika zbliżać się do starych klientów, co zupełnie pokrzyżuje plany europejskiego pracodawcy.
Prawo pracy w USA a umowa o pracę
Europejska firma zatrudniająca pracowników w USA powinna zapoznać się z formami zatrudnienia istniejącymi na rynku amerykańskim. Jedną z opcji to użycie umowy o pracę w USA. Umowa o pracę zagwarantuje określony okres zatrudnienia co pozwoli na pewne planowanie przez europejskiego pracodawce. Z drugiej strony poważny pracownik w USA zażąda gwarancji zatrudnienia przez okres 2-3 lat. Umowa o pracę na rynku amerykańskim będzie także zawierać podstawowe wynagrodzenie, dodatkowe formy wynagrodzenia, a także wynagrodzenie w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę.
Wynagrodzenie i obowiązki pracodawcy w Stanach Zjednoczonych
Jakiego rodzaju wynagrodzenie powinien zaoferować europejski pracodawca dla swojego pracownika w USA? Odpowiedz na to pytanie będzie zależna od doświadczenia pracownika, branży, a także od miejsca zamieszkania pracownika w Stanach Zjednoczonych. Dla przykładu amerykański menadżer w mieście Nowy Jork, nie podejmie się zatrudnienia na takich samych warunkach, na jakich może to zrobić kandydat ze Stanu Pensylwania odległego od NYC zaledwie 3 godziny. Prawo pracy w USA wymaga od każdego pracodawcy posiadania polisy ubezpieczeniowej od wypadków w pracy. W większości przypadków prawo stanowe narzuca dodatkowe wymogi na pracodawco w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich mogą być ubezpieczenia zdrowotne pracowników. Pomimo że obecne prawo amerykańskie nie wymaga od pracodawcy oferowania ubezpieczenia zdrowotnego, realia rynkowe i wysoki koszt usług medycznych w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do sytuacji gdzie żaden poważny pracownik w USA nie podejmie pracy w firmie, która nie oferuje ubezpieczenia zdrowotnego.
Pozwolenie na prace w USA
Europejska firma prowadząca działalność gospodarczą w USA czy to bezpośrednio z Europy czy tez przez swój oddział w Stanach Zjednoczonych, musi prowadzić taka działalność zgodnie prawem imigracyjnym w USA. Każdy europejski pracownik wykonujący prace na terenie Stanów Zjednoczonych, nawet ten z Niemiec czy Francji, musi posiadać odpowiednią wizę pracowniczą do USA, pozwalająca na podjecie legalnej pracy na terenie USA. Żaden obywatel Unii Europejskiej nie ma prawa do podjęcia legalnej pracy na terenie USA, nawet gdy otrzymuje wynagrodzenie poza granicami Stanów Zjednoczonych. Europejczyk pracodawca powinien ubiegać się o odpowiednia wizę pracowniczą do USA i uzyskać pozwolenie na pracę w USA. Więcej informacji na temat wiza pracownicza USA.
Kancelaria Cieszynski Law Group LLC od lat pracuje z europejskimi podmiotami gospodarczymi. Pomagamy zagranicznym klientom przy stworzeniu realnej strategii wejścia na rynek USA, znalezieniu i zatrudnieniu pracowników na terenie Stanów Zjednoczonych. Inne kroki, przy których wspieramy klientów z EU to otwarcie oddziałów firmy w USA, wynajem biur, uzyskanie ubezpieczeń, a także rozpoczęcie systemu wypłat amerykańskich wynagrodzeń. Jeżeli Twoja firma jest zainteresowana taką współpracą prosimy o kontakt z Kancelarią Cieszynski Law Group LLC.