Ubezpieczenie działalności gospodarczej w USA

Polska firma prowadząca działalność gospodarczą na rynku USA musi być świadoma, że posiadanie specyficznego amerykańskiego ubezpieczenia, może nie tylko być formalnym wymogiem narzucanym przez amerykańskie prawo federalne lub stanowe, amerykańską umowę handlową, ale jest naprawdę bardzo dobrą inwestycją dla firmy która podejmuje się robienia interesów w kraju gdzie wytaczanie procesów sądowych jest codziennością, nawet przez konsumentów którzy nie posiadają funduszy na opląty adwokackie.

Rodzaje ubezpieczeń dla przedsiębiorstw w USA

Rodzaj wymaganej polisy ubezpieczeniowej na rynku amerykańskim dla spółki prowadzącej działalność gospodarczą lub handlową w USA będzie zależny od:

  • Branży,
  • Amerykańskiego prawa federalnego,
  • Prawa stanowego, lub
  • Wymogów narzucanych przez amerykańską umowę handlową.

Na przykład, polski sprzedawca który prowadzi sprzedaż internetową na Amazon w USA musi to robić zgodnie z regulaminem Amazona. Firma Amazon narzuca na każdego sprzedawcę, zarówno tego amerykańskiego, jak i tego z Europy, wymóg posiadania amerykańskiej polisy od odpowiedzialności cywilnej i szkód wyrządzanych przez produkt sprzedawany na Amazonie w wysokości 1 miliona dolarów. Takiego rodzaju polisa ubezpieczeniowa chroni sprzedawcę na Amazonie, jak i samą firmę Amazon, która jedynie udostępnia swój portal, od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez sprzedane produkty.

W przypadku spółka z Polski, która deleguje pracowników do pracy w USA, lub będzie zatrudniać pracowników na terenie Stanów Zjednoczonych, taki pracodawca jest zobowiązany do posiadania amerykańskiej polisy ubezpieczeniowej od wypadków przy pracy, tzw. „workers compensation insurance”. Wymóg posiadania ubezpieczenia grupowego pracowników  jest narzucany i regulowany przez prawo stanowe stanu w którym pracownicy wykonują swoje zadania, a brak takiego ubezpieczenia jest poważnie karany. Na przykład prawo stanu New Jersey przewiduje dla pracodawcy karę do 5000 dolarów w przypadku gdy pracodawca z New Jersey nie posiada takiego ubezpieczenia od wypadków przy pracy.

Przedsiębiorstwo zagraniczne wynajmujące powierzchnię magazynową na terenie USA, natrafi na warunek ubezpieczenia w swojej amerykańskiej umowie wynajmu.  Najemca będzie musiał posiadać amerykańską polisę ubezpieczeniową typu „general liability insurance” przez cały okres wynajmu powierzchni magazynowej w Stanach Zjednoczonych.

Producent lub dystrybutor produktów medycznych spoza Stanów Zjednoczonych nie będzie w stanie sprzedać nawet jednego produktu medycznego na rynku USA, jeżeli nie będzie posiadać amerykańskiego ubezpieczenia pokrywającego straty z tytułu wad produktu, tzw. „product liability insurance”. Polska firma medyczna przyjeżdżająca na targi amerykańskie z zamiarem znalezienia amerykańskiego dystrybutora na swoje produkty medyczne, która nie rozumie tematu wymaganych ubezpieczeń na rynku Stanów Zjednoczonych lub która nie planuje uzyskać takie rodzaju polisy ubezpieczeniowe w USA nie tylko nigdy nie znajdzie dystrybutora na rynku amerykańskim, lecz wręcz przeciwnie odstraszy potencjalnych odbiorców na rynku amerykańskim.

W jaki sposób ubezpieczyć działalność gospodarczą w USA

Bardzo często otrzymuje zapytania od firm prowadzących działalność na rynku europejskim: „… jak uzyskać specyficzne ubezpieczenie związane potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku USA …”. Oto kilka porad praktycznych związanych z uzyskaniem ubezpieczeń takiego ubezpieczenia na rynku USA:

  • Amerykańskie polisa ubezpieczeniowa jest dość specyficzna i jest praktycznie niemożliwe uzyskać takie ubezpieczenie od towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce.
  • Większość amerykańskich firm ubezpieczeniowych nie będzie zainteresowanych ubezpieczeniem polskiej spółki.
  • Nawet w celu uzyskanie wyceny polisy ubezpieczeniowej w USA będzie niezbędne dostarczenie pewnych minimalnych informacji.
Paweł
Paweł
Czytaj więcej
Wybrałem usługi Jacka gdyż od samego początku w kontakcie cechował go profesjonalizm i chęć załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Dodatkowo potwierdziłem swój wybór pozytywnymi opiniami od jego poprzednich klientów. Z ręką na sercu polecam usługi Jacka - nie zawiodłem się - cały proces sprawnie i dokładnie a co najważniejsze efekt działań w 100% zgodny z obietnicami. Dobrze wydane pieniądze! Polecam!
Adwokat Stanisław R.
Adwokat Stanisław R.
Czytaj więcej
To był dobry wybór. Szukałem osoby specjalizującej w obsłudze prawnej podmiotów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. Jak się okazało, Pan Jacek okazał się osobą kompetentną, zaangażowaną, znającą procesy biznesowe oraz prawne na rynku amerykańskim. Dzięki praktycznemu doświadczeniu skutecznie rozwiązane zostały kwestie prawne i organizacyjne. Bardzo miły i kontaktowy człowiek. Polecam.
Tomasz
Tomasz
Czytaj więcej
Jako właściciel firmy NAN Films LLC chciałbym podziękować za niesamowitą pomoc ze strony prawa. Twoje doświadczenie i wiedza były dla mnie bardzo pomocne w organizowaniu wielu rzeczy na terytorium Stanów Zjednoczonych. To naprawdę ważne, aby powiedzieć, że jestem dumny ze współpracy z Tobą. Po pewnym czasie wiem, że praca z tobą jest bezpieczna dla mnie i mojej firmy
Stanisław
Stanisław
Właściciel
Czytaj więcej
Pan Jacek Cieszyński jest godny polecenia każdemu przedsiębiorcy zainteresowanemu poszerzeniem swojej działalności poza teren Polski. Amerykańska biurokracja potrafi być przytłaczająca, czasem wręcz demotywująca. Z pomocą Jacka Cieszynskiego udało nam się osiągnąć nasze ambitne cele. Pan Cieszyński szanuje czas i zaangażowanie klienta, oraz potrafi znaleźć i przetłumaczyć prawne zawikłania w sposób zrozumiały dla przedsiębiorcy. Jesteśmy pewni, że będziemy chcieli korzystać z usług w przyszłości.
Mykotty
Mykotty
Czytaj więcej
Jeżeli chcecie szybko i skutecznie rozpocząć legalną sprzedaż w USA, to koniecznie skorzystajcie z pomocy Jacka Cieszyńskiego. Jego liczne kontakty w USA, znajomość rynku oraz perfekcyjne “czucie” kultury amerykańskiej to atuty, dzięki którym błyskawicznie uruchomicie amerykańską spółke. I uwierzcie mi, w całym procesie organizowania formalności to Wy będziecie ogniwem, które wydłuża proces. Jacek to mistrz dopinania tematów.