Prawne aspekty modelu SaaS na rynku USA

Oferowanie usług informatycznych w modelu software as a service, SAAS, jest bardzo popularne. Europejska firma informatyczna oferujące usługi software as a service może bardzo szybko oferować swoje usługi na rynku amerykańskim. Oferowanie oprogramowania w modelu SaaS skierowanego na użytkowników w  Stanach Zjednoczonych powinno być skonsultowane z lokalnym prawnikiem w celu uniknięcia wysokich i często nie przewidywalnych kar w USA.

Usługi software as a service w USA
Usługi software as a service w USA

SaaS co to?

SaaS to oprogramowanie jako usługa. Jest to model dystrybucji oprogramowania, w którym oprogramowanie jest hostowane na zewnętrznym serwerze i które jest udostępniane użytkownikom za pośrednictwem internetu. W modelu SaaS użytkownicy mają dostęp do oprogramowania za pomocą przeglądarki internetowej, nie potrzebując instalować, utrzymywać ani zarządzać oprogramowaniem samodzielnie. Oprogramowanie nie jest instalowane na urządzeniu klienta końcowego, a podmiot korzystający z usług SaaS nie jest właścicielem oprogramowania, jedynie jego użytkownikiem.

Zamiast kupować oprogramowanie na własność, uzytkownicy zazwyczaj płacą abonament za dostęp do oprogramowania na miesięcznej lub rocznej zasadzie. SaaS jest znany ze swojej skalowalności, elastyczności i opłacalności, ponieważ eliminuje potrzebę inwestowania przez organizacje w sprzęt, licencje oprogramowania i utrzymanie infrastruktury.

Oprogramowanie potrzebne do świadczenia usług SaaS może być zainstalowane na lokalnym serwerze właściciela oprogramowania w Europie, serwerze obsługiwanym przed podmiot trzeci znajdujący się na terytorium Stanów Zjednoczonych, lub poza granicami Europy i USA. Rezydencja podatkowa właściciela oprogramowania, jak i lokalizacja serwera, są bardzo istotne do ustalenia obowiązków podatkowych podmiotu oferującego usługi SaaS na rynku amerykańskim.

Usługi SaaS a VAT w USA

Opodatkowanie serwisu SaaS w USA będzie regulowane stanowymi przepisami podatkowymi. 50 amerykańskich stanów oznacza 50 różnych scenariuszy, interpretacji podatkowych w celu określenia obowiązków podatkowych z których musi wywiązać się właściciel oferowanego oprogramowania. W niektórych amerykańskich stanach usługa SaaS jest uznawana jako usługa informatyczna. Inne urzędy podatkowe zwracają uwagę na takie czynnik jak dostęp użytkownika do oferowanego oprogramowania, lub rodzaj usług dostarczanych przez SaaS. Usługi na przykład SaaS podlegają stanowemu opodatkowaniu w stanach: Arizona, Hawaii, Iowa, Maine, Mississippi, New Mexico, New York, Pensylwania, i Texas.

Prawo podatkowe w USA generuje bardzo ciekawe obowiązki podatkowe dla właściciela oprogramowania SaaS. Na przykład, w Stanie New Jersey sama sprzedaż usług nie jest opodatkowana, ale podmiot oferujący usługi informacyjne podlega opodatkowaniu stanowemu i powinien pobierać podatek stanowy. Oferowanie takich samych usług w Kalifornii, nie wiąże się z pobieraniem i odprowadzaniem podatku VAT w Kalifornii.

W jaki sposób zagraniczny podmiot oferujący usługi informatyczne SaaS na rynku USA powinien podejść do opodatkowania usług elektronicznych? Potrzebna będzie analiza , która powinna być przeprowadzona przez księgowego w USA lub prawnika rozumiejącego e-commerce i prawo podatkowe w USA.

Kary administracyjny w USA

W jaki sposób amerykański urząd podatkowy dotrze do podmiotu oferującego usługi SaaS i sprawdzi, czy właściciel oprogramowania rzetelnie wykonywał swoje stanowe obowiązki podatkowe? Może to się wydarzyć nie bezpośrednio- podczas przeprowadzania audytu podatkowego jednego z użytkowników SaaS w USA. Podczas audytu podatkowego, stanowy urzędnik będzie miał dostęp do informacji finansowych, faktur, umów, co pozwoli dla urzędnika podatkowego przeprowadzić głębszą analizę podatkową.

W przypadku podmiotu z Polski oferującego usługi SaaS w USA nie pomoże Ustawa o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania z 1974 Roku ani fakt, iż serwer z oprogramowaniem SaaS znajduje się na terenie Unii Europejskiej. Ustawa z 1974 jest ustawą federalną, umową rządową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Polski podmiot oferujący usługi SaaS w USA nie będzie w stanie stworzyć linii obrony na podstawie tej Ustawy, ponieważ Ustawa mówi:

… w sytuacji, gdy usługi elektroniczne świadczone są na rzecz podatnika z USA, miejscem świadczenia usług będzie kraj usługobiorcy …”

Podczas gdy indywidualne prawo stanowe reguluje kary podatkowe, które będą naliczone za zaległości podatkowe, Europejski podmiot powinien za ogólną zasadę przyjąć, iż kary podatkowe mogą być naliczane nawet do 6 lat wstecz. Dodatkowo, stanowy urząd podatkowy może doliczyć ponad 30% karę podatkową. W przypadku zagranicznego podmiotu sprzedającego usługi SaaS w parunastu amerykańskich stanach, kary administracyjne mogą narosnąć do milionowych sum.

Model SAAS w praktyce

Podczas konsultacji z polską firmą IT oferująca usługi SaaS okazało się, iż klient korzysta z usług europejskiej firmy operującej data center w paru amerykańskich stanach gdzie istnial obowiazek podatkowy. Taki scenariusz doprowadził do sytuacji gdzie europejskie podmiot posiadał zaległe obowiązki podatkowe w amerykańskich urzędach podatkowych, pomimo iż polska firma IT nie posiadała zakładu na terenie USA.

Powyższe informacje powinny służyć jedynie do celów informacyjnych. Sytuacja każdego podmiotu na amerykańskim rynku jest inna i wymaga szczegółowej analizy. Kancelaria Cieszynski Law Group LLC nie jest doradcą klienta do momentu podpisania umowy z Kancelarią!