Zakładanie spółek w USA

W internie można bardzo łatwo znaleźć ofertę taniego założenia spółki w USA lub znaleźć doradcy w Europie oferującego usługę rejestracji spółki w jednym z bez-podatkowych stanów w Stanach Zjednoczonych. W praktyce użycie takiego rozwiązania naraża europejskiego przedsiębiorce na kary finansowe, zwiększone podatki, problemy przy otwarciu konta bankowego i inne bariery przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykanskim.

 

Rejestracja firmy w USA a realia rynku amerykańskiego

Bardzo często przedsiębiorca z Europy, kierują europejskich przedsiębiorców w stronę rejestracji firmy w jednym z bardziej „egzotycznych” amerykańskich stanów takich jak Wyoming lub Nevada. Przedsiębiorca gdzieś wyczytał, iż taki ruch pozwoli dla europejskiego przedsiębiorcy na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędna konkluzja. Przed szybkim założeniem firmy w pierwszym lepszym amerykańskim stanie, europejski przedsiębiorca wraz z swoim lokalnym doradcą powinien wstępnie porównać potencjalne “oszczędności” w stanowych podatkach do barier które pojawia się podczas rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej w USA. W teorii jest możliwe stworzenie podmiotu prawnego w USA z zagranicznym udziałowcem który nie będzie posiadał obowiązku płacenia podatku dochodowego w Wyoming lub Nevada. Niestety w praktyce dodatkowe koszty i trudności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez podmiot zarejestrowany w egzotycznym amerykańskim stanie najczęściej przekroczą „nominalne” oszczędności podatkowe w Wyoming lub w Nevada.

Firma w USA
Firma w USA

Zakładanie spółek w USA kwestie praktyczne

Przed założeniem firmy w USA, europejski przedsiębiorca powinien wraz z swoim doradcą rozważyć miedzy innymi takie kwestie:

 • W którym amerykańskim stanie europejska firma powinien otworzyć biuro, magazyn lub przedstawicielstwo swojej firmy w USA? Spółka IT może planować otwarcia oddzialu firmy w Kalifornii, ale  od 2021 roku firmy technologiczne uciekają z Kalifornii warto dowiedzieć sie wiecej na ten temat.
 • Dlaczego oddział firmy w USA powinna mieć siedzibę w Nowym Jorku, a nie na przyklad w Atlancie?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w Kalifornii lub New York City?
 • Kto zajmie się sprawami administracyjnymi, które pojawią się w trakcie rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim? 
 • Czy europejski podmiot będzie w stanie prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA bez posiadania pracownika lub przedstawiciela w Stanach Zjednoczonych?
 • Gdzie europejski sprzedawca internetowy powinna magazynować towar w USA i jakie bedą konsekwencje podatkowe takiego wyboru?
 • Który księgowy zajmie się kwestiami podatkowymi zagranicznej firmy dzialającej na rynku USA? Przeciętny doradca podatkowy w Stanach Zjednoczonych nie będzie rozumiał kwestii podatkowych, na które natrafi zagraniczny udziałowiec w firmie w USA.

Spółka w USA wybrane kwestie administracyjno podatkowe

Wybrane regulacje administracyjne i podatkowe w USA, z którymi będzie musiał zmierzyć się zagraniczny udziałowiec prowadzący działalność gospodarczą na rynku Stanów Zjednoczonych lub narazi się na znaczące administracyjne kary.

 1. Podmiot gospodarczy generujący dochód na terenie USA, nawet jeżeli nie posiada „oddziału” firmy na terenie Stanów Zjednoczonych, ciągle posiada obowiązki podatkowe w USA. Podmiot z europejskim udziałowcem może być zobowiązany do płacenia stanowych podatków w USA, a na pewno będzie posiadał obowiązek składania sprawozdań podatkowych w USA. Warto dobrze sprawdzić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA.
 2. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych będzie potrzebować numery podatkowy w USA. Numer podatkowy w USA będzie wymagany do stanowych rejestracji podatkowych,, rejestracji federalnych a także do prowadzenia sprzedaży internetowej w USA.
 3. Zagraniczny podmiot może być odpowiedzialny za pobierania podatku VAT w USA. W wielu amerykańskich stanach właściciel podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą będzie osobiście odpowiedzialny za nie wywiązanie się z kwestii podatku VAT-u, a wielu przypadkach nie istnieje opcja przedawnienia przestępstwa skarbowego.
 4. Podmiot gospodarczy w USA posiadający konto bankowe w USA jest zobowiązany do corocznego składania sprawozdania podatkowego w USA lub ryzykuje karą podatkową w wysokości $25,000.
Działalność w USA wymaga posiadania konta bankowego

W codziennej praktyce Kancelaria Cieszyński Law Group natrafia na klientów z Polski, którzy samodzielnie założyli spółki w USA i natrafili na poważną przeszkody w otwarciu konta bankowego w Stanach Zjednoczonych. Krótko-terminowe rozwiązanie kwestii przyjmowania płatności z  USA poprzez użycie europejskiego PayPal, jest kosztowne i kosztuje zagraniczny podmiot około 12% w opłatach i kosztach przewalutowania. Otwarcie konta bankowego w USA dla amerykańskiej spółki z zagranicznym udziałowcem jest ciągle utrudnione. Doradca doradzający przy zakładaniu firmy w Stanach Zjednoczonych powinien posiadać praktyczną o wymogach bankowych. Europejski przedsiębiorca przed założeniem firmy w USA powinien omówić wraz z swoim doradcą miedzy innymi:

 • Który bank w USA jest obecnie najbardziej przyjazny dla zagranicznych udziałowców?
 • Jak ryzykowane jest otwarcie konta w banku USA na amerykańskiego „słupa”?
 • Dlaczego warto upoważnić lokalną osobę do przeprowadzania operacji bankowych w USA i jakie jest ryzyko takiego rozwiązania?
 • Jakie wymogi musi spełniać spółka założona w USA planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?
Założenia firmy w USA przez lokalnego prawnika

Europejski przedsiębiorca planujący prowadzenie działalności gospodarczej w USA powinien mieć podstawowe zrozumienie powyżej przedstawionych kwestii. Niestety szybka decyzja o rejestracji spółki w USA przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna obecnych realiów, restrykcji i wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie USA będzie kosztownym błędem w pierwszej fazie wejścia europejskiego przedsiębiorcy na rynek amerykański.

Jeżeli jesteś zainteresowany sprawnym przeprowadzeniem procesu rejestracji firmy w USA, włącznie z poprawnym rozwiązaniem powyższych kwestii, napisz do Kancelarii Cieszynski Law Group LLC.

Spółka llc w USA w 2024
Spółka llc w USA w 2024
Scroll to Top