Firma USA

W 2022 europejski przedsiębiorca posiada dostęp do internetu, w którym może znaleźć bardzo dużo informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na rynku USA. Bardzo łatwo jest znaleźć „tanie” założenia spółki w USA lub znaleźć doradcy w Europie oferującego usługę rejestracji spółki w Wyoming, lub w Newadzie.  Europejski przedsiębiorca przed podjęciem się założenia taniej firmy w Stanach Zjednoczonych powinien dokładniej zapoznać się z praktycznymi kwestiami, które pojawią się przed polskim udziałowcem i  jego firmą w USA w 2022 roku.

Rejestracja firmy w USA a realia rynku amerykańskiego w 2022 roku

zakładanie spółek w usa
Rejestracja spółki w USA

Bardzo często przedsiębiorcy z Polski, kierują się w stronę rejestracji firmy w Wyoming, ponieważ wyczytali gdzieś w internecie, iż taki ruch pozwoli im na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędna konkluzja. Dlatego warto zainwestować w konsultacje z doradcami podatkowym po obu stronach Atlantyku, aby potwierdzić czy założenie firmy w jednym z amerykańskich „rajów podatkowych” będzie oznaczać zerowe opodatkowanie działalności gospodarczej prowadzonej na rynku USA. Przed szybkim założeniem firmy w USA warto także przeprowadzić wstępną analizę potencjalnych “oszczędności” w stanowych podatkach kojarzonych z założeniem spółki w Wyoming lub Nevadzie v. problemy praktyczne, które pojawia się podczas prowadzenia działalności przez taki podmiot na terenie wszystkich 50-ciu amerykańskich stanów. Podczas gdy w teorii jest możliwe, że zagraniczny udziałowiec nie będzie płacić podatku dochodowego w Wyoming, inne koszty i trudności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie pozostałych amerykańskich stanów mogą przekroczyć „nominalne” oszczędności podatkowe w Wyoming. Jedynym z takich dodatkowych kosztów jest obowiązek posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. „registered agent„, w każdym stanie, w którym amerykański podmiot prowadzi działalność gospodarcza. Inne kwestie do przedyskutowania z doradca to kwestia wniesienia kapitału założycielskiego i odpowiedzialność cywilna polskiego udziałowca w firmie w USA.

Zakładanie spółek w USA kwestie praktyczne

Dodatkowe pytania, nad którymi warto zastanowić się przez założeniem podmiotu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych to:

 • W którym amerykańskim stanie polska firma powinien otworzyć biuro, magazyn lub przedstawicielstwo swojej firmy w USA? Polska spółka IT może dożyć do otwarcia firmy w Kalifornii. Od 2021 roku firmy technologiczne uciekają z Kalifornii. Dowiedz się od swojego doradcy dlaczego?
 • Dlaczego oddział firmy w USA powinna mieć siedzibę w Nowym Jorku, a nie w Atlancie?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w Kalifornii lub New York City?
 • Kto zajmie się sprawami administracyjnymi, które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim? 
 • Czy polski udziałowiec otwierający podmiot w USA będzie w stanie prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA bez posiadania pracownika lub przedstawiciela w Stanach Zjednoczonych?
 • Gdzie polski sprzedawca internetowy powinna magazynować towar w USA i dlaczego to będzie mieć konsekwencje podatkowe?
 • Który księgowy zajmie się kwestiami podatkowymi polskiej firmy w USA? Przeciętny doradca podatkowy w USA nie będzie rozumiał kwestii podatkowych, na które natrafi zagraniczny udziałowiec w firmie w USA, szczególnie gdy prowadzi biznes e-commerce lub oferuj usługi SAAS.

Spółka w USA- wybrane kwestie podatkowe w USA

Wybrane regulacje podatkowe w USA, z którymi będzie musiał zmierzyć się polski udziałowiec prowadzący działalność gospodarczą  na rynku Stanów Zjednoczonych.

 • Podmiot gospodarczy generujący dochód na terenie USA, nawet jeżeli nie posiada „oddziału” firmy na terenie Stanów Zjednoczonych, ciągle posiada obowiązki podatkowe w USA. Podmiot z polskim udziałowcem może być zobowiązany do płacenia stanowych podatków w USA, a na pewno będzie posiadał obowiązek składania sprawozdań podatkowych w USA. Warto dobrze sprawdzić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA, a także pamiętać, iż jest ona ustawą z 1974 roku i zupełnie nie dotyczy stanowych podatków dochodowych.
 • Podmiot działający na rynku USA będzie potrzebować numer podatkowy  zarówno dla firmy w USA jak i dla zagranicznych udziałowców. Numer podatkowy w USA będzie wymagany do stanowych rejestracji podatkowych, a także do prowadzenia sprzedaży internetowej w USA.
 • Prawo podatkowe w niektórych amerykańskich stanach wymaga wytypowanie osoby fizycznej, obywatela lub rezydenta USA, odpowiedzialnego za pobieranie i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”. 
 • Zagraniczna firma nieposiadająca oddziału firmy w USA, ale prowadząca sprzedaż usług na rynku USA może być odpowiedzialna za pobierania stanowego sales tax, VAT w USA. W większości amerykańskich stanów właściciel podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą będzie osobiście odpowiedzialny za nie wywiązanie się ze podatku VAT-u, gdzie często nawet nie istnieje opcja przedawnienia przestępstwa skarbowego.
 • Podmiot gospodarczy w USA z zagranicznym udziałowcem posiadający konto bankowe w USA, wpłacony kapitał zakładowy spółki jest zobowiązany do corocznego składania sprawozdania podatkowego w USA lub ryzykuje kare podatkowa w wysokości $25,000.
Prowadzenie działalności gospodarczej w USA wymaga przyjmowanie płatności w USA

W codziennej praktyce Kancelaria CLG natrafia na klientów z Polski, którzy sami założyli spółki w Wyoming ale natrafiają na poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej, ponieważ nie mogą oni otworzyć kont firmowych w  amerykańskich bankach. Krótko terminowe rozwiązanie kwestii przyjmowania płatności na rynku USA jest używanie europejskiego PayPal, ponieważ to rozwiązanie będzie kosztować zagranicznego udziałowca około 12% w opłatach i kosztach przewalutowania. W 2022 roku otwarcie konta bankowego w USA dla zagranicznego udziałowca jest utrudnione, ponieważ istnieją specyficzne wymogi dotyczące zagranicznego udziałowca w firmie w USA. Sprawdź, na jakie bariery trafi polski przedsiębiorca zakładający konto bankowe w USA

założenie działalności gospodarczej usa
Założenie działalności gospodarczej USA

Doradca z praktyczną wiedzą o realiach rynku amerykańskiego powinien doradzić dla europejskiego klienta planującego założenie firmy w USA w następujących tematach:

 • Który bank w USA jest obecnie najbardziej przyjazny dla zagranicznych udziałowców w amerykańskich podmiotach?
 • Jak ryzykowane jest otwarcie konta w banku USA na amerykańskiego „slupa”?
 • Dlaczego warto upoważnić lokalną osobę do przeprowadzania operacji bankowych w USA i jakie jest ryzyko prawne takiego rozwiązania?
 • Jakie wymogi musi spełniać spółka w USA z polskim udziałowcem planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?
Rejestracja firmy w USA przez lokalnego prawnika jest dobrą inwestycją

Polski przedsiębiorca planujący prowadzenie działalności gospodarczej poprzez własną firmę w USA powinien posiadać podstawowe zrozumienie powyżej przedstawionych kwestii. Niestety szybka decyzja o rejestracji spółki w USA przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna obecnych realiów, restrykcji i wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie USA będzie kosztownym błędem już w pierwszej fazie wejścia europejskiego przedsiębiorcy na rynek amerykański. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawnym przeprowadzeniem procesu rejestracji firmy w USA, włącznie z poprawnym rozwiązaniem powyższych kwestii, sprawdź ofertę Kancelarii.

Firma w usa wznowienia

prawo w usaMarzec 2021

Do Kancelarii zgłasza się europejska firma, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA z planowanym dochodem 500 tysięcy dolarów w 2021 roku. Niestety firma z Europy sama podjęła się rejestracji firmy w USA z przekonaniem i błędną wiedzą, iż opodatkowanie założonego podmiotu w USA będzie oznaczać 0% podatek dochodowy, i jedynie minimalny podatek franchise tax. W rzeczywistości europejski właściciel podmiotu w USA może być zobowiązany do zapłacenia 45% podatku dochodowego w USA. Brak doradcy w USA może okazać się kosztownym błędem.

Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin