Spółki w USA

W świecie internetu, gdzie każdy polski przedsiębiorca posiada dostęp do wyszukiwarki Google, w której może znaleźć bardzo dużo mylnych informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych. Wyszukanie informacji dotyczących założenia spółki w USA lub znalezienie doradcy w Polsce, który oferuje usługę rejestracji spółki w Wyoming lub Delaware jest proste. Zanim jednak podejmiesz decyzje o założeniu firmy w USA, powinieneś zapoznać się z praktycznymi kwestiami, które pojawią się przed polskim udziałowcem i  jego firmą zarejestrowaną w USA, szczególnie w 2021 roku.

Rejestracja firmy w USA a realia rynku amerykańskiego w 2021

zakładanie spółek w usa
Rejestracja spółki w USA

Wielu przedsiębiorców z Polski, posuwa się w kierunku rejestracji firmy w Wyoming ponieważ usłyszeli gdzieś, iż taki ruch pozwoli na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędne myślenie. Warto doradzić się doradcy podatkowego czy założenie firmy w Wyoming będzie oznaczać zerowe opodatkowanie działalności gospodarczej lub sprzedaży internetowej prowadzanej na terenie USA. Przed założeniem firmy w USA warto przeprowadzić nawet wstępną analizę potencjalnych “oszczędności” w stanowych podatkach kojarzonych z założeniem spółki w Wyoming. Podczas gdy jest możliwe, że udziałowiec indywidualny nie będzie płacić podatku dochodowego w Wyoming, inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie innych amerykańskich stanów mogą przekroczyć „nominalne” oszczędności podatkowe w Wyoming. Jedynym z takich kosztów jest obowiązek rejestracji działalności i posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. registered agent, w każdym stanie, w którym firma w USA prowadzi działalność. Warto poradzić się doradcy w USA w kwestii kapitału założycielskiego. Firma zarejestrowana w USA powinna wnieść kapitał założycielski. Doradca znający prawo w USA powinien ustalić minimalny kapitał zakładowy firmy w USA i nakreślić, jaka może być odpowiedzialność cywilna polskiego udziałowca w firmie w USA.

Zakładanie spółek w USA kwestie praktyczne

Przed szybkim założeniem firmy w USA przez Internet warto też zastanowić nad biznesowymi aspektami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej w USA. Oto niektóre z nich.

 • W którym lokalizacji z polska firma powinien otworzyć biuro, magazyn lub przedstawicielstwo swojej firmy w USA?
 • Dlaczego oddział firmy w USA powinna mieć siedzibę w NYC, a nie w Atlancie?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w Kalifornia lub New York City? Sprawdź mój post na temat: http://bit.ly/koszt_wynajmu_biura_w_usa
 • Kto zajmie się codziennymi sprawami administracyjnymi firmy w USA które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w USA?
 • Który księgowy kompetenie zajmie się kwestiami podatkowymi polskiej firmy w USA?

Spółka LLC w USA a prawo podatkowe w USA

Wybrane regulacje podatkowe w USA związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Stanów Zjednoczonych.

 • Podmiot gospodarczy generujący dochód na terenie USA, nawet jeżeli nie posiada „oddziału” firmy na terenie Stanów Zjednoczonych, ciągle posiada obowiązki podatkowe w USA. Warto sprawdzić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA.
 • Numer podatkowe firmy w USA, rejestracje podatkowe i numer podatkowy dla polskiego udziałowca będą potrzebne do prowadzenia sprzedaży internetowej w USA, a także do rozliczania dochodu firmy w USA i polskiego udziałowca w spółce amerykańskiej.
 • Prawo podatkowe w niektórych amerykańskich stanach wymaga wytypowanie osoby fizycznej, która będzie odpowiedzialna za pobieranie i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”. Sprawdź, kiedy spółka LLC będzie zobowiązana do pobieraniu „VATu” w USA?
 • Firma w USA, która posiada konto bankowe w USA, wpłaciła kapitał zakładowy spółki i posiada polskiego udziałowca, może być zobowiązana do dostarczania formularz podatkowego lub ryzykuje zapłaceniem kary podatkowej w wysokości $25,000.

Działalność gospodarcza w USA wymaga przyjmowanie płatności w USA

W codziennej praktyce natrafiam na klientów z Polski, których internetowo założona spółka w Wyoming nie jest w  stanie prowadzić pełnej działalności gospodarczej, ponieważ nie posiada konta bankowego w USA. Jeżeli polski przedsiębiorca myśli, że rozwiąże kwestie płatności na rynku USA używając PayPal do robienia przelewów z USA do Polski to musi być przygotowany do płacenia opłat i przewalutowania które będą kosztować przedsiębiorcę około 12%. W 2020 roku otwarcie konta bankowego firmy w USA jest utrudnione, ponieważ istnieją specyficzne formalne dotyczące polskiego udziałowca w firmie w USA. Sprawdź, na jakie bariery trafi polski przedsiębiorca zakładający konto bankowe w USA. Doradca z praktyczną wiedzą o realiach rynku amerykańskiego powinien doradzić:

 • Który bank w USA jest obecnie najbardziej przyjazny dla udziałowców z Polski?
 • Kto powinien być upoważniony do przeprowadzania operacji bankowych firmy w USA i jakie jest ryzyko prawne takiego rozwiązania?
 • Jakie wymogi musi spełniać spółka w USA z polskim udziałowcem planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?

Rejestracja firmy w USA przez lokalnego prawnika jest dobrą inwestycją

Polski przedsiębiorca planująca prowadzenie działalności gospodarczej poprzez założenie firmy w USA powinien posiadać podstawowe zrozumienie powyższych kwestii. Niestety szybka decyzja o rejestracji spółki w USA przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna realiów praktycznych i wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie USA będzie kosztownym błędem już w pierwszej fazie wejścia na rynek amerykański. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawnym przeprowadzeniem procesu rejestracji firmy w USA, włącznie z poprawnym rozwiązaniem powyższych kwestii, sprawdź ofertę Kancelarii.

Gotowa spółka USA kupno spółki w USA w 2021

W obecnym czasie walki z koronawirusem przyjazd do USA w celu załatwienia pewnych elementów związanych z prowadzeniem działalności na rynku USA jest praktycznie niemożliwy. Jeżeli jesteś zainteresowany szybkim założeniem firmy w USA gotowej do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie USA rozważ kupno gotowej spółki w USA proszę o e-mail: jc@ecomten.com.

Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin