Zakładanie spółek w USA

W 2023 roku europejski przedsiębiorca posiada dostęp do internetu, w którym może znaleźć bardzo dużo informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na rynku USA. Bardzo łatwo jest znaleźć „tanie” założenia spółki w USA lub znaleźć doradcy w Europie oferującego usługę rejestracji spółki w Wyoming, lub w Newadzie.  Europejski przedsiębiorca przed podjęciem się założenia taniej firmy w Stanach Zjednoczonych powinien dokładniej zapoznać się z praktycznymi kwestiami, które pojawią się przed polskim udziałowcem i  jego firmą w USA w 2022 roku.

 

Firma w USA
Firma w USA

Rejestracja firmy w USA a realia rynku amerykańskiego w 2022 roku

Bardzo często przedsiębiorcy z Polski, kierują się w stronę rejestracji firmy w Wyoming, ponieważ wyczytali gdzieś w internecie, iż taki ruch pozwoli im na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędna konkluzja. Dlatego warto zainwestować w konsultacje z doradcami podatkowym po obu stronach Atlantyku, aby potwierdzić czy założenie firmy w jednym z amerykańskich „rajów podatkowych” będzie oznaczać zerowe opodatkowanie działalności gospodarczej prowadzonej na rynku USA. Przed szybkim założeniem firmy w USA warto także przeprowadzić wstępną analizę potencjalnych “oszczędności” w stanowych podatkach kojarzonych z założeniem spółki w Wyoming lub Nevadzie v. problemy praktyczne, które pojawi się podczas prowadzenia działalności przez taki podmiot na terenie wszystkich 50-ciu amerykańskich stanów. Podczas gdy w teorii jest możliwe, że zagraniczny udziałowiec nie będzie płacić podatku dochodowego w Wyoming, inne koszty i trudności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie pozostałych amerykańskich stanów mogą przekroczyć „nominalne” oszczędności podatkowe w Wyoming. Jedynym z takich dodatkowych kosztów jest obowiązek posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. „registered agent„, w każdym stanie, w którym amerykański podmiot prowadzi działalność gospodarczą. Inne ważne kwestie do przedyskutowania z doradcą to kwestia wniesienia kapitału założycielskiego i odpowiedzialność cywilna polskiego udziałowca w firmie w USA.

Zakładanie spółek w USA kwestie praktyczne

Dodatkowe pytania i kwestie, nad którymi warto zastanowić się przez założeniem firmy w USA.

 • W którym amerykańskim stanie polska firma powinien otworzyć biuro, magazyn lub przedstawicielstwo swojej firmy w USA? Polska spółka IT może dożyć do otwarcia firmy w Kalifornii. Od 2021 roku firmy technologiczne uciekają z Kalifornii warto poznać dlaczego.
 • Dlaczego oddział firmy w USA powinna mieć siedzibę w Nowym Jorku, a nie w Atlancie?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w Kalifornii lub New York City?
 • Kto zajmie się sprawami administracyjnymi, które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim? 
 • Czy polski udziałowiec otwierający podmiot w USA będzie w stanie prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA bez posiadania pracownika lub przedstawiciela w Stanach Zjednoczonych?
 • Gdzie polski sprzedawca internetowy powinna magazynować towar w USA i dlaczego to będzie mieć konsekwencje podatkowe?
 • Który księgowy zajmie się kwestiami podatkowymi polskiej firmy w USA? Przeciętny doradca podatkowy w USA nie będzie rozumiał kwestii podatkowych, na które natrafi zagraniczny udziałowiec w firmie w USA, szczególnie gdy prowadzi biznes e-commerce lub oferuj usługi SAAS.

Spółka w USA wybrane kwestie podatkowe w USA

Wybrane regulacje podatkowe w USA, z którymi będzie musiał zmierzyć się polski udziałowiec prowadzący działalność gospodarczą na rynku Stanów Zjednoczonych.

 • Podmiot gospodarczy generujący dochód na terenie USA, nawet jeżeli nie posiada „oddziału” firmy na terenie Stanów Zjednoczonych, ciągle posiada obowiązki podatkowe w USA. Podmiot z polskim udziałowcem może być zobowiązany do płacenia stanowych podatków w USA, a na pewno będzie posiadał obowiązek składania sprawozdań podatkowych w USA. Warto dobrze sprawdzić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA, a także pamiętać, iż jest ona ustawą z 1974 roku i zupełnie nie dotyczy stanowych podatków dochodowych.
 • Podmiot działający na rynku USA będzie potrzebować numer podatkowy  zarówno dla firmy w USA, jak i dla zagranicznych udziałowców. Numer podatkowy w USA będzie wymagany do stanowych rejestracji podatkowych, a także do prowadzenia sprzedaży internetowej w USA.
 • Prawo podatkowe w niektórych amerykańskich stanach wymaga wytypowanie osoby fizycznej, obywatela lub rezydenta USA, odpowiedzialnego za pobieranie i odprowadzania stanowych podatków od sprzedaży, tzw. „sales tax”. 
 • Zagraniczna firma nieposiadająca oddziału firmy w USA, ale prowadząca sprzedaż usług na rynku USA może być odpowiedzialna za pobierania stanowego sales tax, VAT w USA. W większości amerykańskich stanów właściciel podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą będzie osobiście odpowiedzialny za nie wywiązanie się z podatku VAT-u, gdzie często nawet nie istnieje opcja przedawnienia przestępstwa skarbowego.
 • Podmiot gospodarczy w USA z zagranicznym udziałowcem posiadający konto bankowe w USA, wpłacony kapitał zakładowy spółki jest zobowiązany do corocznego składania sprawozdania podatkowego w USA lub ryzykuje karą podatkową w wysokości $25,000.
Prowadzenie działalności w USA wymaga przyjmowanie płatności w USA

W codziennej praktyce Kancelaria Cieszyński Law Group natrafia na klientów z Polski, którzy samodzielnie założyli spółki w Wyoming lub Delaware i natrafili na poważną przeszkody w rozpoczęciu, lub prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie Stanów Zjednoczonych. Na przykład, polskie podmioty nie mogły otworzyć kont firmowych w amerykańskich bankach. Wprowadzano krótko terminowe rozwiązanie kwestii przyjmowania płatności poprzez użycie europejskiego PayPal, które jest kosztowne i kosztuje zagranicznego udziałowca około 12% w opłatach i kosztach przewalutowania. W 2022 roku otwarcie konta bankowego w USA dla zagranicznego udziałowca jest utrudnione, ponieważ istnieją specyficzne wymogi, który musi spełnić zagraniczny udziałowiec w amerykańskim podmiocie. Sprawdź, na jakie bariery trafi polski przedsiębiorca zakładający konto bankowe w USA

Doradca prawny w Stanach Zjednoczonych powinien posiadać praktyczną wiedzą o realiach rynku amerykańskiego i być gotowy doradzić dla europejskiego klienta planującego założenie firmy w USA w następujących kwestiach:

 • Który bank w USA jest obecnie najbardziej przyjazny dla zagranicznych udziałowców?
 • Jak ryzykowane jest otwarcie konta w banku USA na amerykańskiego „słupa”?
 • Dlaczego warto upoważnić lokalną osobę do przeprowadzania operacji bankowych w USA i jakie jest ryzyko prawne takiego rozwiązania?
 • Jakie wymogi musi spełniać spółka w USA z polskim udziałowcem planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?
Zatrudnienia lokalnego prawnika znającego realia rynku USA jest dobrą inwestycją

Europejski przedsiębiorca planujący prowadzenie działalności gospodarczej poprzez własną firmę w USA powinien mieć podstawowe zrozumienie powyżej przedstawionych kwestii. Niestety szybka decyzja o rejestracji spółki w USA przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna obecnych realiów, restrykcji i wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie USA będzie kosztownym błędem już w pierwszej fazie wejścia europejskiego przedsiębiorcy na rynek amerykański. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawnym przeprowadzeniem procesu rejestracji firmy w USA, włącznie z poprawnym rozwiązaniem powyższych kwestii, napisz do Kancelarii Cieszynski Law Group LLC.

Rejestracja spółki w USA 2023
Rejestracja spółki w USA 2023