Zakładanie spółek w USA

Bardzo łatwo jest znaleźć ofertę taniego założenia spółki w USA lub znaleźć doradcy w Europie oferującego usługę rejestracji spółki w bez podatkowej Nevadzie lub Wyoming.  Europejski przedsiębiorca przed założeniem firmy w pierwszym lepszym amerykańskim stanie powinien dokładniej zapoznać się z praktycznymi kwestiami i barierami, które pojawią się przed zagranicznym udziałowcem i  jego firmą w USA.

Firma w USA
Firma w USA

Rejestracja firmy w USA a realia rynku amerykańskiego

Bardzo często przedsiębiorca z Europy, kierują się w stronę rejestracji firmy w “egzotycznych” stanach takich jak Wyoming, Delaware lub Nevada, ponieważ wyczytał gdzieś w internecie, iż taki ruch pozwoli na nie płacenia podatków w Polsce, lub w USA. Najczęściej jest to bardzo błędna konkluzja. Przed szybkim założeniem firmy w jednym z egotycznych amerykańskich stanów warto wraz z lokalnym doradce wstępnie porównać potencjalne “oszczędności” w stanowych podatkach do barier które pojawia się podczas prowadzenia działalności przez taki amerykański egotyczny podmiot. 

W teorii jest możliwe, że zagraniczny udziałowiec nie będzie płacić podatku dochodowego w Wyoming. Niestety w praktyce dodatkowe koszty i trudności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez podmiot zarejestrowany w egzotycznym stanie najczęściej przekroczą “nominalne” oszczędności podatkowe w Wyoming. Jedynym z takich dodatkowych kosztów jest obowiązek posiadania agenta rejestrowego spółki, tzw. “registered agent“, w każdym stanie, w którym amerykański podmiot prowadzi działalność gospodarczą.

Zakładanie spółek w USA kwestie praktyczne

Dodatkowe pytania i kwestie, nad którymi warto zastanowić się przez założeniem firmy w USA w 2024 roku.

 • W którym amerykańskim stanie polska firma powinien otworzyć biuro, magazyn lub przedstawicielstwo swojej firmy w USA? Polska spółka IT może dożyć do otwarcia firmy w Kalifornii. Od 2021 roku firmy technologiczne uciekają z Kalifornii warto poznać dlaczego.
 • Dlaczego oddział firmy w USA powinna mieć siedzibę w Nowym Jorku, a nie w Atlancie?
 • Jakie są realne koszty wynajmu i utrzymania biura firmy w USA w Kalifornii lub New York City?
 • Kto zajmie się sprawami administracyjnymi, które pojawią się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim? 
 • Czy polski udziałowiec otwierający podmiot w USA będzie w stanie prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA bez posiadania pracownika lub przedstawiciela w Stanach Zjednoczonych?
 • Gdzie polski sprzedawca internetowy powinna magazynować towar w USA i dlaczego to będzie mieć konsekwencje podatkowe?
 • Który księgowy zajmie się kwestiami podatkowymi polskiej firmy w USA? Przeciętny doradca podatkowy w USA nie będzie rozumiał kwestii podatkowych, na które natrafi zagraniczny udziałowiec w firmie w USA, szczególnie gdy prowadzi biznes e-commerce lub oferuj usługi SAAS.

Spółka w USA wybrane kwestie podatkowe w USA

Wybrane regulacje podatkowe w USA, z którymi będzie musiał zmierzyć się polski udziałowiec prowadzący działalność gospodarczą na rynku Stanów Zjednoczonych.

 1. Podmiot gospodarczy generujący dochód na terenie USA, nawet jeżeli nie posiada “oddziału” firmy na terenie Stanów Zjednoczonych, ciągle posiada obowiązki podatkowe w USA. Podmiot z polskim udziałowcem może być zobowiązany do płacenia stanowych podatków w USA, a na pewno będzie posiadał obowiązek składania sprawozdań podatkowych w USA. Warto dobrze sprawdzić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA, a także pamiętać, iż jest ona ustawą z 1974 roku i zupełnie nie dotyczy stanowych podatków dochodowych.
 2. Podmiot działający na rynku USA będzie potrzebować numer podatkowy  zarówno dla firmy w USA, jak i dla zagranicznych udziałowców. Numer podatkowy w USA będzie wymagany do stanowych rejestracji podatkowych, a także do prowadzenia sprzedaży internetowej w USA.
 3. Zagraniczna firma nieposiadająca oddziału firmy w USA, ale prowadząca sprzedaż usług na rynku USA może być odpowiedzialna za pobierania stanowego sales tax. W większości amerykańskich stanów właściciel podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą będzie osobiście odpowiedzialny za nie wywiązanie się z podatku VAT-u, gdzie często nawet nie istnieje opcja przedawnienia przestępstwa skarbowego.
 4. Podmiot gospodarczy w USA z zagranicznym udziałowcem posiadający konto bankowe w USA, wpłacony kapitał zakładowy spółki jest zobowiązany do corocznego składania sprawozdania podatkowego w USA lub ryzykuje karą podatkową w wysokości $25,000.
Prowadzenie działalności w USA a konto bankowe w USA

W codziennej praktyce Kancelaria Cieszyński Law Group natrafia na klientów z Polski, którzy samodzielnie założyli spółki w USA i natrafili na poważną przeszkody w otwarciu konta bankowego w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzano krótko terminowe rozwiązanie kwestii przyjmowania płatności poprzez użycie europejskiego PayPal, jest kosztowne i kosztuje zagranicznego udziałowca około 12% w opłatach i kosztach przewalutowania. W obecnych czasach otwarcie konta bankowego w USA dla amerykańskiej spółki z zagranicznym udziałowcem jest utrudnione. Sprawdź, na jakie bariery trafi polski przedsiębiorca zakładający konto bankowe w USA. Doradca prawny doradzający przy zakładaniu firmy w Stanach Zjednoczonych powinien posiadać praktyczną wiedzą o realiach rynku amerykańskiego i przed założeniem firmy w USA klient wraz z doradca powinni znać odpowiedzi na następujące kwestie.

 • Który bank w USA jest obecnie najbardziej przyjazny dla zagranicznych udziałowców?
 • Jak ryzykowane jest otwarcie konta w banku USA na amerykańskiego “słupa”?
 • Dlaczego warto upoważnić lokalną osobę do przeprowadzania operacji bankowych w USA i jakie jest ryzyko takiego rozwiązania?
 • Jakie wymogi musi spełniać spółka w USA z polskim udziałowcem planująca przyjmowanie płatności od amerykańskich kontrahentów poprzez Internet lub amerykańskie karty kredytowe?
Założenia firmy w USA przez lokalnego prawnika

Europejski przedsiębiorca planujący prowadzenie działalności gospodarczej poprzez własną firmę w USA powinien mieć podstawowe zrozumienie powyżej przedstawionych kwestii. Niestety szybka decyzja o rejestracji spółki w USA przez Internet lub zatrudnienie doradcy spoza Stanów Zjednoczonych, który nie zna obecnych realiów, restrykcji i wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie USA będzie kosztownym błędem w pierwszej fazie wejścia europejskiego przedsiębiorcy na rynek amerykański. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawnym przeprowadzeniem procesu rejestracji firmy w USA, włącznie z poprawnym rozwiązaniem powyższych kwestii, napisz do Kancelarii Cieszynski Law Group LLC.

Spółka llc w USA w 2024
Spółka llc w USA w 2024

Od 1 Stycznia 2024 wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w USA muszą zgłosić swoich beneficjentów rzeczywistych lub ryzykują nałożeniem kary cywilnej  w wysokości do 500 dolarów za każdy dzień naruszenia regulacji prawnych w USA!

Shopping Cart
Scroll to Top