Regulamin sklepu internetowego w USA

Sklep internetowy oferujący produkty na rynku USA poza profesjonalnie zaprojektowaną szatą graficzną i dobrą prezentacją rozwiązania faktycznego problemu którego poszukuje potencjalny klient w USA, powinien także posiadać dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego. Regulamin sklepu internetowego skierowanego na konsumentow w USA musi być zgodny z prawem w USA. Co powinien zawierac dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego na rynek amerykański?

Regulamin sklepu internetowego w USA
Sklep internetowy w USA regulamin sprzedaży

Sklep internetowy regulamin a prawo w USA

Dla wielu sprzedawców internetowych przygotowanie regulaminu sklepu internetowego skierowanego na konsumentów w USA, może wydawać się dość prostym zadaniem. Bardzo często europejski sprzedawca internetowy po prostu ściąga regulamin sklepu internetowego ze stron internetowych osób trzecich, nie rozumiejąc ryzyka na które narażę swoją działalność gospodarczą na terenie USA. Dlaczego? Przygotowany w ten sposób regulamin sklepu internetowego może być niezgodny z regulacjami prawa amerykańskiego i nie będzie posiadać żadnej mocy prawnej na terenie USA.

Profesjonalnie przygotowany regulamin sklepu internetowego reguluje i określa wiele ważnych aspektów prawnych związanych z interakcją pomiędzy sprzedawcą internetowym a konsumentem w USA. Regulamin sklepu internetowego Twojego sklepu w USA może na przykład wprowadzić limity pieniężne za szkody wyrządzone przez produkt zakupiony w USA przez Internet, lub określić jak powinna przebiegać procedura prawna w przypadku, gdy amerykański konsument zdecyduje się dochodzić swoich praw przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

Wybrane regulacje prawne sprzedaży internetowej w USA

Nie wprowadzając skomplikowanych teorii prawnych warto przedstawić jak prawo w USA podchodzi do konceptu ważności umowy. W celu stworzenia umowy która będzie miała moc prawną w USA, sklep internetowy musi przedstawić ważną ofertę, która będzie poprawnie zaakceptowana przez drugą stronę transakcji, czyli konsumenta w USA. Stąd bardzo ważne jest poprawne umieszczenie regulaminu sklep internetowego na stronie sklepu sprzedającego produkty na terytorium Stanów Zjednoczonych. Nawet bardzo dobrze przygotowany regulamin sprzedaży internetowej, który będzie umieszczony na dole witryny internetowej, w przypadku sporów prawnych nie będzie brany pod uwagę przez amerykańskie sądy. Sędzia w USA rozpatrujący kwestie prawne związaną z transakcją internetową, który będzie musiał podjąć decyzję czy uznać regulamin sklepu internetowego za zgodny z amerykańskim prawem, będzie rozważał następujące czynniki i informacje.

1. Kto jest stroną poszkodowaną, próbującą dochodzić praw związanych z transakcją internetową?
2. Czy jest to konsument, czy też klient biznesowy w USA tzw. ”merchant”?
3. Jak łatwo był dostępny był regulamin sklepu internetowego podczas interakcji internetowej?
4. Jak przekonująca jest ewidencja, że strona poszkodowana miała dużo okazji do zapoznania się z regulaminem sklepu internetowego w USA?
5. Czy regulamin sklepu internetowego używał mało czytelną czcionkę?
6. W przypadkach sprawy wytoczonej przez indywidualnego konsumenta w USA, amerykański sędzia rozważy czy przeciętny konsument zrozumiałby warunki związane z transakcją internetową którą zawarł przez stronę sklepu internetowego w USA?
7. Czy regulamin sklepu internetowego powinien być uznany za nieważny- nieposiadający mocy prawnej w USA, ponieważ poszkodowany konsument nie miał innego wyjścia i musiał zaakceptować warunki transakcji internetowej w celu dokonania zakupu internetowego?
8. Jak skomplikowana była forma regulaminu internetowego użytego na stronie sklepu internetowego w USA? Czy był to 30-stronicowy dokument, gdzie widoczne były tylko dwie pierwsze strony całego regulaminu sklepu internetowego?
9. Czy strona sklepu internetowego została zaprojektowana w taki sposób, że przeciętny użytkownik odwiedzający stronę sklepu internetowego od razu by zakładał, że jej głównym celem nie była sprzedaż produktu, lecz oszustwo lub wyłudzenie?
10. W jaki sposób doszło do zakupu internetowego na terenie USA? Czy kupujący przez Internet dokonał zakupu używając urządzenie mobilne? Jak dostępny i czytelny był regulamin sklepu internetowego na telefonie amerykańskiego konsumenta?
11. Czy regulamin sklepu internetowego limituje lub kompletnie odbiera specyficzne prawa klienta indywidualnego w USA, co jest niezgodne z prawem stanowym w którym znajduje się poszkodowany amerykański konsument?
12. W przypadkach, gdy regulamin sprzedaży internetowej był zmieniony lub wznowiony w jaki sposób klienci w USA zostali poinformowani o jego aktualizacji.

Ubezpieczenie sklepu internetowego w USA

Nawet dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego w USA, który jest zgodny z prawem USA, nigdy w 100% nie zabezpieczy podmiotu prowadzącego sprzedaż internetową w USA od odpowiedzialności cywilnej na terenie Stanów Zjednoczony. Celem profesjonalnie opracowanego regulaminu sprzedaży internetowej jest maksymalne zmniejszenie ryzyka związanego ze sprzedażą internetową. Sprzedawca internetowy z Polski powinien unikać niepotrzebnego ryzyka, iż pewnego dnia będzie musiał dochodzić lub bronić swoich praw w najmniej oczekiwanym miejscu na terenie Stanów Zjednoczonych, na przykład w stanie Alaska, gdy jego sklep internetowy posiada bazę biznesową na Florydzie.

W celu dalszego zmniejszenia ryzyka po stronie sprzedającego, internetowy sprzedawca produkty powinien posiadać amerykańskie ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności handlowej w USA. Dowiedz się jakie ubezpieczania będę potrzebne do sprzedaży na rynku amerykańskim czytając tutaj.