Regulamin sklepu internetowego USA

Europejski podmiot prowadzący sklep internetowy skierowany na amerykańskich konsumentów, sprzedaż internetową na rynku USA poza profesjonalnie zaprojektowaną platformą  sprzedaży i dobrze przygotowanymi treściami marketingowym przedstawiającym rozwiązanie prawdziwego problemu konsumenta w USA powinien także posiadać dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego. Regulamin sklepu internetowego skierowanego na rynek w USA nie może być jedynie przetłumaczeniem polskiego regulaminu sprzedaży internetowej na język angielski. Regulamin sklepu internetowego musi być przygotowany zgodnie z prawem w USA. Regulaminu sprzedaży internetowej powinien być zgodny z regulacjami federalnymi i stanowymi. Co powinien zawierać dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego skierowanego na rynek amerykański?

 

Regulamin sprzedaży internetowej w USA

regulamin sklepu internetowego usa
Regulamin sklepu internetowego 2022

Dla wielu sprzedawców internetowych przygotowanie regulaminu sklepu internetowego skierowanego na rynek USA może wydawać się dość prostym wyzwaniem. Bardzo często europejski sprzedawca internetowy po prostu ściąga regulamin sklepu internetowego z pierwszej lepszej strony internetowej, nie do końca rozumiejąc konsekwencji i ryzyka, na które narażę swoją działalność. Jak wygląda najczęściej praktyka polskich sprzedawców internetowych? „Najczęściej sprzedawcy polscy decydują się na przygotowanie regulaminu wg prawa polskiego, a następnie tłumaczą go na język obcy, co jest błędną praktyką.”

Źle przygotowany regulamin sklepu internetowego może być nie tylko niezgodny z regulacjami prawa amerykańskiego, ale także nie posiadać żadnej mocy prawnej na terenie USA, szczegolnie gdy zagraniczny sprzedawca internetowy prowadzi sprzedaż internetową na terenie 50-sciu amerykańskich stanach. Profesjonalnie przygotowany regulamin sklepu internetowego będzie określać wiele ważnych aspektów prawnych związanych z prowadzoną sprzedażą internetową w USA. Regulamin sklepu internetowego w USA może na przykład wprowadzić limity pieniężne za szkody wyrządzone przez produkt zakupiony w USA lub określić jak powinna przebiegać procedura prawna w przypadku, gdy amerykański konsument zdecyduje się dochodzić swoich praw przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

Sklep internetowy regulamin a regulacje prawne w USA

Regulamin sklepu internetowego w USA
Sklep internetowy w USA regulamin sprzedaży
Audyt regulaminu internetowego używanego na rynku USA warto rozpocząć do analizy czy według prawa amerykańskiego została zawarta ważna umowa pomiędzy podmiotem prowadzącym sprzedaż internetową na rynku USA a amerykańskim konsumentem lub podmiotem dokonującym zakupu przez internet. W celu stworzenia umowy wiążącej obie strony transakcji, sklep internetowy oferujący produkt lub usługi na rynku USA musi przedstawić ważną ofertę, która będzie poprawnie zaakceptowana przez drugą stronę transakcji, konsumenta lub podmiot w USA przeprowadzającego transakcję internetową. Regulamin sprzedaży internetowej musi być także poprawnie umieszczony na stronie sklepu internetowego oferującego produkty lub usługi na terytorium Stanów Zjednoczonych. Nawet bardzo dobrze przygotowany regulamin sprzedaży internetowej umieszczony w mało widocznym miejscu na stronie internetowej, w przypadku sporu prawnego może nie być brany pod uwagę przez amerykański sąd. Sędzia w USA rozpatrujący roszczenia prawne związaną ze specyficzną transakcją internetową, podejmie własną decyzję czy uznać regulamin strony internetowej za wiążący obie strony po rozważeniu następujących czynników i informacji.
 • Kto jest stroną poszkodowaną, próbującą dochodzić swoich praw związanych ze specyficzną transakcją internetową? Konsument indywidualny ze stanu Kalifornia będzie miał zupełnie inne prawa niż klient biznesowy, tzw. ”merchant”, ze stanu Floryda.
 • Jak łatwo dostępny był regulamin sklepu internetowego podczas interakcji internetowej?
 • Jak przekonująca jest ewidencja, że poszkodowana strona transakcji internetowej miała dużo okazji do zapoznania się z regulaminem sklepu internetowego w USA?
 • Czy regulamin sklepu internetowego używał mało czytelną czcionkę?
 • W przypadkach poszkodowanego, który jest indywidualnym konsumentem w USA, amerykański sędzia rozważy czy przeciętny konsument zrozumiałby warunki sprzedaży internetowej?
 • Czy regulamin sklepu internetowego powinien być uznany za nieważny, nieposiadający mocy prawnej w USA, ponieważ poszkodowany konsument nie miał innego wyjścia i musiał zaakceptować warunki transakcji internetowej w celu dokonania zakupu internetowego?
 • Jak skomplikowana jest regulamin sprzedaży internetowej użyty na stronie sklepu internetowego w USA? Czy był to 30-stronicowa umowa gdzie widoczne były tylko dwie pierwsze strony całego regulaminu sklepu internetowego
 • Czy strona sklepu internetowego została zaprojektowana w taki sposób, że przeciętny użytkownik odwiedzający sklep internetowy od razu by zakładał, że jej głównym celem nie była sprzedaż produktu, lecz oszustwo lub wyłudzenie?
 • W jaki sposób doszło do zakupu internetowego na rynku USA? Czy konsument w USA dokonał zakupu internetowego używając urządzenia mobilnego? Jeżeli tak to jak dostępny i czytelny był regulamin sklepu internetowego na telefonie amerykańskiego konsumenta?
 • Czy regulamin sklepu internetowego limituje lub kompletnie odbiera specyficzne prawa klienta indywidualnego w USA, co jest niezgodne z prawem stanowym, w którym znajduje się poszkodowany amerykański konsument? Warto tutaj dodać ze obecnie Kalifornia jest najbardziej restrykcyjnym stanem chroniącym prawa swoich rezydentów.
 • W przypadkach, gdy regulamin sprzedaży internetowej był wznowiony, w jaki sposób klienci w USA zostali poinformowani o jego aktualizacji.

Ubezpieczenie sklepu internetowego prowadzącego sprzedaż internetową do USA

Celem profesjonalnie opracowanego regulaminu sprzedaży internetowej jest maksymalne zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzaną sprzedażą internetową na rynku Stanów Zjednoczonych. Na przykład, właściciel podmiotu prowadzącego sprzedaż internetową powinien unikać sytuacji, iż pewnego dnia będzie musiał dochodzić swoich praw lub bronić się od odpowiedzialności cywilnej  w najmniej oczekiwanym miejscu na terenie Stanów Zjednoczonych. USA to 50 niezależnych stanów, systemów prawnych stąd możliwa jest sytuacja  gdzie podmiot gospodarczy zarejestrowany na Florydzie, prowadzący sprzedaż internetową na terenie wszystkich 50-ciu stanów będzie musiał bronic się przed sądem stanowym w Alasce.  Prowadzenie postępowania sądowego w jednym stanie jest bardzo drogie, ryzyko walczenia w każdym z 50-ciu stanów może być zabójcze dla takiego podmiotu. Niestety nawet dobrze przygotowany regulamin sklepu internetowego w USA, zgodny z prawem USA, nigdy w 100% nie zabezpieczy podmiotu prowadzącego sprzedaż internetową od odpowiedzialności cywilnej na terenie Stanów Zjednoczony. W celu dalszego zmniejszenia ryzyka po stronie sprzedawcy internetowego oferującego produkty lub usługi na rynku USA, podmiot powinien posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC w USA. Dowiedz się więcej o ubezpieczaniu OC w USA.

Audyt regulaminu sklepu internetowego

Prowadzisz lub planujesz prowadzić sprzedaż internetową, sklep internetowy, na rynku amerykańskim? Upewnij się, że prowadzisz e-commerce w USA zgodnie z prawem USA. Zamów audyt regulaminu sklepu internetowego USA, lub zleć Kancelarii przygotowanie regulaminu sprzedaży internetowej.

 

Oferujesz software as a service na rynku USA?

Europejska firma oferująca usługi na rynku USA, SaaS, usługi elektroniczne, może być zobowiązana do pobierania podatku od sprzedaży, vat w USA. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.