Regulamin sklepu internetowego sprzedającego na rynku USA

Europejski podmiot prowadzący sprzedaż internetową na rynku USA powinien posiadać dobrze przygotowany i zgodny z prawem amerykańskim regulamin sklepu internetowego. Zagraniczny podmiot prowadzący sklep internetowy skierowany na konsumentów amerykańskich nie powinien polegać na europejskim regulaminie sprzedaży ktory jest zgodny z wymogami RODO.

Sprzedaż internetowa na rynku USA

Rynek ecommerce w USA jest jednym z największych i najbardziej dynamicznych na świecie. Branża ecommerce w USA ma wartość ponad 900 miliardów dolarów i nadal doświadcza znacznego wzrostu z roku na rok. Sprzedaz internetowa w USA stanowi juz około 20% całkowitej sprzedaży detalicznej w USA. Kluczowym czynnikiem napędzającym ten wzrost jest rosnące przejście na technologie cyfrowe oraz coraz większe wykorzystanie urządzeń mobilnych. Dodatkowo rosnący wpływ mediow społecznościowych wprowadził nowe źródła dochodów i możliwości dla podmiotow prowadzacych sprzedaz internetowa. Sektor e-commerce w USA będzie nadal rosł, napędzany innowacjami w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona czy integracja zakupów głosowych. W miarę jak zakupy online stają się coraz bardziej zakorzenione w nawykach konsumentów, rynek e-commerce w USA ma przekroczyć wartość 1 biliona dolarów w nadchodzących latach.

regulamin sklepu internetowego usa
regulamin sklepu internetowego usa

Regulamin sklepu internetowego w USA

Rynek e-commerce w USA jest atrakcyjny dla europejskich podmiotów ale tez wymaga przygotowania strategii na ten rynek. Strategia wejścia na rynek USA poprzez kanał e-commerce powinna zawierać zbudowania dedykowanego sklepu na rynek amerykański jaki i dostosowanie europejskiego sklepu do wymogów prawnych rynku amerykańskiego. Wielu europejskich podmiotów rozpoczynających sprzedaż internetowa na rynku USA uważając przygotowanie regulaminu sklepu internetowego za proste- rozwiązując tą kwestie poprzez ściągniecie regulamin sklepu internetowego z pierwszej lepszej strony internetowej. Inni europejskie podmioty decydują się na użycie regulaminu sprzedaży internetowej zgodnego z prawem europejskim. Zagraniczne podmioty używające takie rozwiązania nie do końca rozumieją konsekwencje i ryzyko, na które narażają się prowadzać działalność, sprzedaż internetową na rynku amerykańskim. Nieodpowiednio przygotowany regulaminu sklepu internetowego używany na rynku USA może być niezgodny z regulacjami prawa amerykańskiego, ale także nie posiadać żadnej mocy prawnej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Prawa konsumenta w USA

Innym ważnym elementem związanym z regulaminem sprzedaży internetowej jest jego umieszczenie na stronie internetowej. Prawo w USA przewiduje opcje gdzie dobrze przygotowany regulamin sprzedaży internetowej umieszczony w mało widocznym miejscu na stronie sklepu internetowego, może być zlekceważony przez sąd amerykański. Amerykański sędzia, który będzie rozpatrywał prawa konsumenta związaną ze specyficzną transakcją internetową, zdecyduje o uznaniu regulamin sklepu internetowego za wiążący po rozpatrzeniu następujących faktów.

  • Kto jest stroną poszkodowaną, próbującą dochodzić swoich praw związanych z transakcją internetową? Konsument indywidualny ze stanu Kalifornia będzie miał zupełnie inne prawa niż klient biznesowy, tzw. ”merchant”, ze stanu Floryda.
  • Jak łatwo dostępny był regulamin sklepu internetowego podczas przeprowadzania zakupu internetowego?
  • Jak dużo okazji do zapoznania się z regulaminem sklepu internetowego posiadała poszkodowano strona w USA?
  • Czy regulamin sklepu internetowego używał mało czytelną czcionkę?
  • Czy przeciętny konsument w USA zrozumiałby warunki sprzedaży internetowej przedstawione w regulaminie sprzedaży?
  • Czy regulamin sklepu internetowego powinien być uznany za nieposiadający mocy prawnej w USA, ponieważ poszkodowany konsument nie miał innego wyjścia i musiał zaakceptować warunki transakcji internetowej w celu dokonania zakupu internetowego?
  • Jak skomplikowany był regulamin sprzedaży internetowej? Czy był to 30-stronicowa umowa gdzie konsument amerykański w łatwy sposób mógł zobaczyć tylko dwie pierwsze strony regulaminu sklepu internetowego?
  • W jaki sposób doszło do przeprowadzonej transakcji internetowej na rynku USA? Czy konsument w USA dokonał zakupu internetowego używając urządzenia mobilnego? Jeżeli tak to, jak dostępny i czytelny był regulamin sklepu internetowego na telefonie amerykańskiego konsumenta?
  • Czy regulamin sklepu internetowego limituje lub kompletnie odbiera specyficzne stanowe prawa osoby  indywidualnej , co jest niezgodne z prawem stanowym?
  • W jaki sposób konsumenci w USA zostają poinformowani o aktualizacjach regulaminu sklepu internetowego?
Dlaczego warto zainwestować w regulamin sklepu internetowego

Przygotowania regulaminu sprzedaży internetowej na rynek amerykański zmniejszenie ryzyka po stronie zagranicznego podmiotu prowadzącego sprzedaż internetową na rynku Stanów Zjednoczonych. Zagraniczny podmiot prowadzący działalność gospodarcza na rynku USA powinien unikać dochodzenia swoich praw lub ponoszenia odpowiedzialności cywilnej w najmniej oczekiwanym miejscu na terenie Stanów Zjednoczonych. USA to 50 niezależnych systemów prawnych stąd możliwa jest sytuacja gdzie europejski podmiot gospodarczy prowadzący sprzedaż internetową i magazynujący towar w Nowym Jorku będzie musiał bronic się przed sądem w Alasce. Każde postępowanie sądowe w jednym z amerykańskich stanów będzie drogie, a ryzyko toczenia spraw sadowych w każdym z amerykańskich stanów może zbankrutować europejskiego sprzedawce internetowego.

Wsparcie e-commerce na rynku USA

Prowadzisz lub planujesz prowadzić sprzedaż internetową, sklep internetowy skierowana na rynku amerykańskim? Upewnij się, że prowadzisz e-commerce w USA zgodnie z prawem USA. Napisz do Kancelarii Cieszynski Law Group LLC i zleć przygotowanie regulaminu sprzedaży internetowej w USA.

Sklep internetowy regulamin w USA
Sklep internetowy regulamin w USA

Europejska firma zbierająca i wykorzystująca dane osobowe amerykańskich konsumentów, powinna opracować własną politykę prywatności skierowana na rynek amerykański, lub ryzykuje nieprzewidywalnymi karami pieniężnymi w Stanach Zjednoczonych.