Wiza pracownicza USA wiza L1
Wiza pracownicza do USA
- Polski pracownik przybywa do USA w celu przeprowadzenia początkowych zadań związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim, znalezienie miejsca na biuro, zatrudnienie pracowników lub podwykonawców w Stanach Zjednoczonych.
- Pracownik z Polski musi przybyć do USA na okres paru miesięcy w celu przeszkolenia pierwszych pracowników w Stanach Zjednoczonych.
- Polska firma oferująca unikalny usługi na rynku amerykańskim potrzebuje delegować polskich pracowników z unikalne umiejętnościami, lub specjalistyczną wiedzę do oddziału firmy w USA.
- Polska firma pozyskuje dużego klienta na terenie Stanów Zjednoczonych lub podpisuje umowę przewidującą „fizyczne” wykonywany prac na terytorium Stanów Zjednoczonych. Umowa z amerykańskim klientem zawiera warunek mówiący o wymogu fizycznej obecności polskiego pracownika w oddziale amerykańskiego klienta.
Wiza B1 B2 do USA v. wiza l1
- Konsultacja z partnerem biznesowym w Stanach Zjednoczonych
- Udział w spotkaniu biznesowych na terenie USA, lub
- Podpisanie, negocjacje umowy z amerykański kontrahentem
Wiza L1 wiza pracownicza USA a oddział firmy w USA
Visa l1 a wymogi prawa imigracyjnego w USA
Proces wystąpienia o visa L1 składa się z paru etapów. Jednym z nich jest zebranie pewnych dokumentów i informacji dotyczących pracodawcy jak i pracownika, który będzie oddelegowany do pracy USA. Prawo imigracyjne w USA wymaga od pracodawcy między innymi dostarczenia:
- Informacji o polskim pracodawcy, włącznie z wyniki finansowymi podmiotu.
- Dokumentów rejestrowych spółki w USA.
- Organizacyjnego wykres firmy przedstawiający obecne stanowisko kandydata, który będzie oddelegowany do pracy w USA.
- Wynagrodzenia polskiego pracownika, a także proponowanego wynagrodzenie w USA.
- Dokumentacji, która przekona amerykańskiego urzędnika imigracyjnego, że kandydat ubiegający się o wizę pracowniczą do USA ma odpowiednie zaplecze do pracy na terenie USA.
- Planu biznesowego firmy otwierającej oddział firmy w USA.
Plan biznesowy na rynek USA jest bardzo ważnym elementem w procesie ubiegania się o wizę pracowniczą do USA. Plan związany z „wiza pracownicza USA” będzie przedstawiać strategiczne cele, które polska podmiot będzie realizować na rynku amerykańskim. Plan biznesowy będzie także przedstawiać planowane kroki polskiej spółki na terenie USA. Na przykład, poszukiwanie amerykańskich pracowników, znalezienie i wynajem magazynu firmy w USA, zatrudnienie amerykańskiej agencji marketingowej. Plan biznesowy związany z wiza L1 powinien będzie także szczegółowo przedstawiać prognozowane wydatki i dochody oddziału polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych.
Wiza pracownicza USA 2020
Polski pracodawca zainteresowany wiza pracownicza usa powinien wiedzieć iż uzyskanie wizy pracowniczej do USA nie polega jedynie na zlecenie takiego zadania dla swojego wydziału HR i na złożeniu wniosku o wize pracownicza w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie. Według danych sprzed 2016 roku, odsetek odmów wiz typu pracowniczych L1 wahał się między 18 a 50 procent. Obecna administracja rządowa w USA jest bardziej rygorystyczna. Dlatego nie doradzam polskim klientom, aby sami ubiegali się o wizy pracownicze dla polskich pracowników lub używali do tego rodzaju projektów „tańszych” doradców z Polski, którzy nie posiadają wiedzy prawnej jak i praktycznej potrzebnej do pozytywnego rozpatrzenia aplikacji o wizę pracowniczą do USA.
Ile kosztuje wiza pracownicza do USA?
Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od wielu czynników. Uzyskanie wizy pracowniczej do USA nie polega jedynie na przygotowaniu i złożeniu paru stronicowej Formy Imigracyjnej I-129. Wystąpienie o wizę L1 składa się z wielu elementów i trzeba przyjąć, iż szacowany całkowity koszt uzyskania pierwszej wizy pracowniczej do USA będzie wynosił ponad 20 tysięcy dolarów. Warto tutaj ponownie zaznaczyć, iż pomimo zniesienia wiz do USA w 2019 roku, polski pracownik nie może podjąć legalną pracy na terenie USA bez uzyskania odpowiedniej wizy pracowniczej do USA. Wiza L1 do USA jest jednym z rozwiązań kwestii wizowej. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie wizy biznesowej do USA, więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Prezydent Trump podpisuje dekret zawieszający wydawanie wiz pracowniczych do USA do końca roku 2020! Polska firma, która planowała oddelegować pracownika do USA poprzez uzyskanie wizy L1, nie będzie mogła skorzystać z tej opcji w tym roku. Jeżeli potrzebujesz oddelegować pracownika do pracy w USA powinieneś rozważyć wystąpienie o wizę biznesowa do USA. visa E2.