Rejestracja spółek w USA z zagranicznymi udziałowcami

Przed rozpoczęciem procesu rejestracji spółki w USA, podmiot z Polski zainteresowany prowadzeniem działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, otwarciem oddziału firmy USA w 2022 roku, powinien zapoznać się z kwestiami praktycznymi, które taki podmiot napotka na rynku amerykańskim, jak i ograniczeniami prawnymi nakładanymi przez prawo w USA. Brak wiedzy o takich barierach, ograniczeniach lub zatrudnienie pierwszego lepszego doradcy, który oferuje tańszą usługę rejestracji spółki w USA będzie najczęściej kosztownym błędem dla polskiego podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarcza na rynku amerykańskim.

Rejestracja Firmy w USA
Rejestracja firmy w USA

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w USA

W amerykańskim systemie prawnym istnieje wiele form prawnych, pod którą przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarcza na rynku USA. Przedsiębiorca może prowadzić działalność na rynku amerykańskim bez zakładania podmiotu prawnego, wtedy taka działalność jest uważana jako solo proprietorship . Dwie osoby fizyczne mogą oferować usługi na terenie USA a ich działalność będzie uznawana jako partnership. Inne podmioty używane do prowadzenia działalności w Stanach Zjednoczonych to LLC, PA, s-corporation, c-corporation lub limited partnership. Wybór odpowiedniej formy prawnej dla zagranicznej firmy rozpoczynającej działalność gospodarczą na rynku  USA będzie najczęściej ograniczony przez rezydencję podatkową udziałowca w zakładanej firmie w USA. W trakcie wyboru odpowiedniej formy prawnej dla podmiotu gospodarczego rejestrowanego w USA, w którym udziałowcem będzie osoba niebędąca obywatelem lub rezydentem USA, prawnik znający prawo handlowe w USA powinien wziąć pod uwagę między innymi poniższe kwestie.

 • Fizyczna lokalizacja biznesu w USA. W którym z 50-ciu amerykańskich stanów zakładany podmiot w USA będzie prowadzić działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych? Tutaj warto zaznaczyć, iż  błędny wybór stanu, w którym będzie zarejestrowana firma może doprowadzić polskiego udziałowca w amerykańskim podmiocie do bardzo kosztownych błędów. Na przykład, polski udziałowiec wybierający Stan Delaware do rejestracji LLC w Delaware w celu “uniknięcia podatków” bardzo zawiedzie się w przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej na rynku amerykańskim lub przy użyciu magazynu w amerykańskim stanie poza obszarem Delaware. Na przykład prawo Stanu Nowy Jork mówi, iż sprzedawca internetowy z Delaware korzystający z magazynu w mieście Nowy Jork posiada nexus podatkowy w NYC, co w praktyce oznacza obowiązek wywiązywanie się z obowiązków podatkowych w Stanie New Jork jak i mieście NYC.
 • Biznesowy plan na rynek USA. Bardzo często zagraniczny podmiot planuje otworzyć spółkę w USA, w której udziałowcem będzie spółka polska, czyli spółka matka- córka. Takiego rodzaju plan związany jest z pewnymi rynkowymi ograniczeniami, które powodują utrudnienia w szybkim otwarciu działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.
 • Indywidualne wymogi udziałowców. Na przykład, użyciu podmiotu typu LLC, limited liability company, do prowadzenia dzielności w USA pozwoli dla dwóch udziałowców w firmie LLC na posiadanie równych udziałów w amerykańskim podmiocie podczas gdy zyski lub straty finansowe generowane przez LLC w USA nie będzie proporcjonalne do posiadanych udziałów. Prawo w USA pozwala także na utworzenie podmiotu w USA gdzie prawa do zarządzania firmą w USA, podejmowania kluczowych decyzji będą całkowicie przekazane dla lokalnego udziałowca.
 • Indywidualne wymogi inwestorów. Bardzo często zagraniczni udziałowcy chcą do jak największego stopnia zachować anonimowość. Na przykład stan Illinois nie dostarcza informacji o udziałowca w podmiotach założonych na jego terenie v. ustalenie danych o podmiocie zarejestrowanym w Stanie Floryda jest łatwe. Innym przykładem są amerykański fundusze inwestycyjne, które w większości inwestują jedynie w spółki typu c-corporation, ponieważ taka spółka może być wprowadzona na giełdę papierów wartościowych w USA.
 • Administarcyjne wymogi stanowe. Prawo stanowe może narzucać swoje własne wymogi na podmioty prowadzące działalność gospodarcza na jej terenie. Na przykład, spółka LLC nie może być użyta do świadczenia usług inżynieryjnych na terenie Stanu Nowy Jork.

Dlaczego rejestracja firmy w Delaware jest tak popularna?

Wielu doradców i stron internetowych podają różne przyczyny, dlaczego warto założyć firmę w Stanie Delaware. Niskie podatki lub ich brak, ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki w USA, anonimowość, których podmioty właścicielem jest firma google, itp. Wiele z tych teorii często nie ma powiązania z rzeczywistością związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Firma LLC założona w Delaware generująca dochód na terenie Stanów Zjednoczonych uniknie płacenia podatku dochodowego w Delaware, ale jej zagraniczni udziałowcy będą musieli rozliczyć się z dochodu i być może zapłacić podatek federalny w USA jak i podatki stanowe w innych amerykańskich stanach.

Większość amerykańskich stanów oferuje ochronę przed odpowiedzialności za długi spółki. Jeden z warunków to prowadzenie działalność zgodnie z amerykańskim prawem. Firma w Delaware łamiąca przepisy stanowe lub federalne, nie uchroni zagranicznych udziałowców przed odpowiedzialność cywilną za zobowiązania podmiotu.

Pomimo iż prawo Delaware nie wymaga publicznego ujawnienia danych udziałowców w firmie Delaware, w 2021 roku użycie takiego rozwiązania w praktyce będzie oznaczać, iż większość banków w USA nie podejmie się otwarcia konta bankowego dla papierowej firmy z Delaware.

Jednym z najważniejszych powodów, dlaczego tak dużo podmiotów rejestruje firmy w Delaware jest system prawny w Stanie Delaware. Prawo handlowe Delaware jest bardzo przyjazne dla podmiotów gospodarczych. Sędziowie w Stanie Delaware mają olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu spraw biznesowych. Firmy w Delaware mają dostęp do oddzielnego organu sądowego, który zajmuje się wyłącznie sprawami biznesowymi co bardzo przyspiesza cały proces rozwiązywania sporów prawnych. Dlaczego jest to ważne trzeba przytoczy fakt, iż w NYC jest zarejestrowanych 180 tysięcy adwokatów i każdego roku przeprowadzanych jest dziesiątki tysięcy spraw sądowych.

Delaware podatki i prawo podatkowe w USA

W praktyce nie istnieje pojęcie otwarcia spółki w Delaware prowadzącej działalność na rynku USA w celu uniknięcia obowiązków podatkowych w USA. Nawet spółka założona w Delaware posiada obowiązki podatkowe w USA. Na przykład, spółka z Delaware prowadząca sprzedaż internetowa na terenie wielu amerykańskich stanów, posiada między innymi obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w każdym stanie gdzie taki podmiot posiada biuro, zatrudnia pracownika lub przedstawiciela handlowego, lub wynajmuje powierzchnię magazynową. Ten obowiązek wywodzi się z podatkowego pojęcia więzi podatkowej, tzw. “tax nexus”. W przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej na Amazon.com, nawet firma zarejestrowana w Delaware jest zobowiązana do pobierania i odprowadzania podatku stanowego od sprzedaży, tzw. „sales tax”,  w amerykańskich stanach, w których Amazon FBA magazynuje jej produkty. W jaki sposób spółka w Delaware prowadząca działalność handlowa na terenie Stanów Zjednoczonych powinna wypełniać swoje obowiązki podatkowe? Każdy z 50-ciu amerykańskich stanów narzuca swoje indywidualne wymogi regulujące podmioty prowadzące działalność gospodarczą na jego terytorium.  W przypadku naliczania i przekazywania sales tax, indywidualne urzędy stanowe będą najczęściej wymagać przedstawienia następujących informacji:

 • Dane osobowe menedżera spółki w Delaware.
 • Amerykański numer podatkowy udziałowca w podmiocie w USA.
 • Fizyczny adres agenta rejestrowego spółki.
 • Informacje o wymaganych ubezpieczeniach dla pracowników.

Sprawdź artykuł o ubezpieczeniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

Rejestracja firmy w USA Stanie New Jersey

Przedsiębiorcom z Polski, którzy planują prowadzenie fizycznej działalności gospodarczej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, często doradzam rejestrację spółki w USA w Stanie New Jersey. Dlaczego? Po pierwsze, Stan New Jersey jest ulokowane w bardzo strategicznej lokalizacji- sąsiaduje on z NYC. Metropolia Nowojorska to około 20 milionów mieszkańców. Metropolia NYC to wewnętrzny mini rynek, gdzie średni dochód mieszkańca to ponad 80 tysięcy dolarów rocznie. Po drugie, początkowy koszt założenia spółki w New Jersey jest niższy od kosztu rejestracji podmiotu gospodarczego w Nowym Jorku, a samo przeprowadzenie rejestracji firmy w Stanie New Jersey może być bardzo szybko przeprowadzone. Po trzecie, inne wydatki i koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez firmę w New Jersey są drastycznie niższe od kosztów związanych z prowadzeniem działalności w mieście Nowy Jork. Pracownicy w New Jersey zarabiają mniej, a także wynajem biura lub magazynu firmy jest tańszy. Koszt wynajmu mieszkań także przemawia na korzyść Stanu New Jersey. New Jersey oferuje dostęp do bardzo dobrze wyszkolonej kadry pracowników, co jest problemem w wielu amerykańskich stanach, które wydają się tańsze do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku USA.

Działalność gospodarcza w USA wymogi rynku amerykańskiego w 2022 roku

Wieloletnie doświadczenie w pracy z zagranicznymi podmiotami wskazuje na jeszcze jedną bardzo ważną konkluzję dotycząca zakładania spółek w USA dla zagranicznych udziałowców. Polscy udziałowcy w amerykańskich podmiotach gospodarczych prowadzających poważna działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych lub sprzedaż internetową w USA powinna posiadać fizyczną lokalizację, biuro lub magazyn, dla swojej firmy na terenie Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Fizyczna adres dla firmy w USA będzie niezbędny między innymi do:

Warto zaznaczyć, iż gdy na początku prowadzenia działalności wynajem biura wydaje się „kosztowny” i niepotrzebny. Ale w codziennej praktyce posiadanie fizycznego oddziału firmy na terenie Stanów Zjednoczonych znacznie usprawnia prowadzenie działalności gospodarczej w USA. Niektórych kwestii związanych z  prowadzeniem działalności w USA po prostu nie można załatwić nie posiadając fizycznego biura firmy na terenie USA. Jedno z rozwiązań to założenie wirtualnego adresu biurowego spółki na terenie Stanów Zjednoczonych. Niestety, ta opcja wiąże się z wieloma praktycznymi ograniczeniami, które bardzo szybko stają się bardzo kosztownymi błędami i strata czasu dla udziałowca, jak i doradców firmy w USA. Więcej informacji o użyciu wirtualnego biura możesz znaleźć pod linkiem wirtualne biuro firmy w Stanach Zjednoczonych.

Ile będzie kosztować założenie firmy w USA w 2022 roku?

Wielu doradców oferuje tanią usługę rejestracji spółki w USA w pierwszym “tańszym”, “lepszym” amerykańskim stanie, ale nie do końca w przedstawia koszta prowadzenia działalności przez taki podmiot lub ograniczoną funkcjonalność zarejestrowanego przez nich podmiotu w USA. Tanio założona firma w USA może być zupełnie niezdolna do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład, firma w Delaware z zagranicznym udziałowcem napotka wiele problemów konta bankowego w USA, a prowadzenie działalności gospodarczej w USA bez konta bankowego jest niemożliwe.

Profesjonalne założenie firmy w USA przez konsultanta znającego realia rynku amerykańskiego będzie droższe, ale zwykle jest dobrą długoterminową inwestycją dla klientów spoza Stanów Zjednoczonych. Określenie realnego kosztu założenia firmy w USA będzie zależne od takich czynników jak:

 • Amerykańskiego stanu, w którym firma będzie prowadzić działalność gospodarczą.
 • Posiadania stanowego agenta rejestrowego spółki, na którego terenie podmiot będzie prowadzić działalność gospodarczą w USA.
 • Opłat administracyjnych i stanowych związanych z założeniem nowego podmiotu. Dla przykładu, w mieście Nowy Jork opląty administracyjne i urzędowe związane z rejestracją spółki typu LLC wyniosą ponad 1200 dolarów.
 • Posiadanie fizycznego adresu, z którego nowy podmiot będzie prowadzić działalność gospodarcza na rynku amerykańskim.
 • Skomplikowania umowy operacyjnej spółki w USA. Pomimo iż nie każdy amerykański stan narzuca wymóg posiadania umowy operacyjnej spółki, jest to bardzo dobre zabezpieczenie udziałowców w przypadku podmiotu z co najmniej dwoma udziałowcami.