Rejestracja spółek w USA

Przed rozpoczęciem procesu rejestracji spółki w USA, podmiot z Polski zainteresowany prowadzeniem działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, otwarciem oddziału firmy w Ameryce, powinien zapoznać się z kwestiami praktycznymi i ograniczeniami prawnymi narzuconymi przez prawo w USA jak i sam rynek amerykański. Brak wiedzy o takich ograniczeniach, lub zatrudnienie doradcy, który oferuje tańszą usługę rejestracji spółki w USA będzie najczęściej kosztownym błędem dla polskiego podmiotu rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.

rejestracja firmy usa 2021
Rejestracja firmy w USA

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w USA

Wybór odpowiedniej formy prawnej dla europejskiej firmy rozpoczynającej działalność gospodarczą na terenie USA będzie najczęściej ograniczony przez rezydencję podatkową udziałowca w firmie w USA. W trakcie wyboru odpowiedniej formy prawnej dla podmiotu gospodarczego rejestrowanego w USA, w którym udziałowcem będzie osoba niebędąca obywatelem lub rezydentem USA, prawnik znający prawo handlowe w USA powinien wziąć pod uwagę między innymi.

 1. Główną lokalizację, w której rejestrowana firma w USA będzie prowadzić działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych. Tutaj warto zaznaczyć, iż „wiedza internetowa” może doprowadzić polskiego udziałowca w amerykańskim podmiocie do kosztownych błędów. Na przykład, polski udziałowiec wybierający Stan Delaware do rejestracji podmiotu w Delaware tylko w celu „uniknięcia podatków” bardzo zawiedzie się w przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej poza Stanem Delaware lub przy użyciu magazynu w innym amerykańskim stanie. Na przykład prawo Stanu Nowy Jork mówi, iż sprzedawca internetowy z Delaware korzystający z magazynu w mieście Nowy Jork automatycznie przejmuje nexus podatkowy w NYC, co oznacza wywiązywanie się z obowiązków podatkowych w Stanie New Jork jak i mieście NYC.
 2. Biznesowy plan zagranicznego podmiotu wprowadzającego produkt lub usługę na rynek USA. Bardzo często zagraniczny podmiot planuje otworzyć podmiot, którego właścicielem będzie spółka polska, czyli spółka matka- córka. W obecnej sytuacji na rynku amerykańskim istnieją pewne ograniczenia powodujące utrudnienia prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę- córkę.
 3. Indywidualne wymogi udziałowców w nowo powstałej spółce USA. Na przykład, przy użyciu podmiotu typu limited liability company, dwóch udziałowców firmy USA może posiadać równe udziały w amerykańskim podmiocie podczas gdy podział zysków lub strat finansowych podmiotu w USA niemusi być proporcjonalny do posiadanych udziałów. Prawo w USA pozwala także na utworzenie podmiotu w USA z udziałowcem amerykańskim gdzie prawa do zarządzania firmą w USA, podejmowania kluczowych decyzji będą całkowicie przekazane tylko dla lokalnego udziałowca.
 4. Indywidualne wymogi inwestorów inwestujących w podmiot wprowadzający polskie usługi lub towary na rynek amerykański. Bardzo często amerykańskie fundusze inwestycyjne inwestują jedynie w spółki typu c-corporation.
 5. Wymogi formalne narzucane przez prawo stanowe w USA na podmiot prowadzący działalność gospodarcza na jej terenie. Na przykład, spółka LLC nie może być użyta do świadczenia usług inżynieryjnych na terenie Stanu Nowy Jork.

Dlaczego rejestracja firmy w Delaware jest tak popularna

Różni doradcy podają różne przyczyny, dlaczego warto założyć firmę w Delaware. Niskie podatki lub ich brak, ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki w USA, anonimowość, itp. Wiele z tych przyczyn nie ma powiązania z rzeczywistością na rynku amerykańskim. Firma z Delaware generująca dochód na terenie Stanów Zjednoczonych uniknie płacenia podatku dochodowego w Delaware, ale ciągle musi płacić podatek federalny w USA jak i być może podatki stanowe w innych amerykańskich stanach. Większość amerykańskich stanów oferuje brak odpowiedzialności za długi spółki jeżeli podmiot prowadzi działalność zgodnie z prawem. Jeżeli firma w Delaware będzie łamać prawo stanowe lub federalne, jej zagraniczni udziałowcy mogą ponieść odpowiedzialność cywilna za zobowiązania podmiotu. Pomimo iż prawo Delaware nie wymaga publicznego ujawnienia danych udziałowców w firmie Delaware, w okresie 2021 użycie takiego rozwiązania w praktyce będzie oznaczać, iż większość banków w USA nie podejmie się otwarcia konta bankowego dla papierowej firmy z Delaware. Jednym z najważniejszych powodów, dlaczego tak dużo podmiotów rejestruje firmy w Delaware jest system prawny w Stanie Delaware. Prawo handlowe Delaware jest bardzo przyjazne dla podmiotów gospodarczych. Sędziowie w Stanie Delaware mają olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu spraw biznesowych. Firmy w Delaware mają dostęp do oddzielnego organu sądowego, który zajmuje się wyłącznie sprawami biznesowymi co bardzo przyspiesza cały proces rozwiązywania sporów prawnych. Dlaczego jest to ważne trzeba przytoczy fakt, iż w NYC jest zarejestrowanych 180 tysięcy adwokatówi każdego roku przeprowadzanych jest dziesiątki tysięcy spraw sądowych.

Delaware podatki i prawo podatkowe w USA

W praktyce nie istnieje koncept rejestracji spółki w Delaware i brak obowiązków podatkowych w USA. Spółka w Delaware posiada obowiązki podatkowe w USA. Spółka z Delaware, która prowadzi działalność gospodarczą poza Delaware lub sprzedaż internetowa na terenie USA, posiada między innymi obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w stanie gdzie spółka posiada biuro, zatrudnia pracownika lub przedstawiciela handlowego lub wynajmuje powierzchnię magazynową. Ten obowiązek wywodzi się z konceptu „tax nexus”. W przypadku prowadzenie sprzedaży internetowej na Amazon.com, przez firmę w Delaware z polskim udziałowcem, firma w Delaware powinna pobierać i odprowadzać podatki stanowe od sprzedaży, tzw. „sales tax”,  w amerykańskich stanach, w których Amazon FBA magazynuje produkty. Pobierania i płacenie podatków stanowych w USA jest oparte na pojęciu więzi podatkowej, tzw. sales tax nexus, pomiędzy spółką w Delaware a innym stanem w USA. W jaki sposób spółka w Delaware prowadząca działalność handlowa na terenie Stanów Zjednoczonych powinna wypełniać swoje stanowe obowiązki podatkowe? Każdy z 50-ciu amerykańskich stanów narzuca swoje indywidualne wymogi dotyczące stanowych rejestracji podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na jego terytorium. Urzędy stanowe będą najczęściej wymagać przedstawienia następujących informacji:

 • Dane osobowe menedżera spółki w Delaware
 • Dane osobowe udziałowca w firmie w USA
 • Adres agenta rejestrowego spółki
 • Informacje o wymaganych ubezpieczeniach dla pracowników firmy w USA

Sprawdź mój post o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej dla firm prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim.

Rejestracja firmy w USA Stanie New Jersey Przedsiębiorcom z Polski, którzy planują prowadzenie fizycznej działalności gospodarczej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, często doradzam rejestrację spółki w USA w Stanie New Jersey. Dlaczego? Po pierwsze, Stan New Jersey jest ulokowane w bardzo strategicznej lokalizacji- sąsiaduje on z NYC, a metropolia Nowojorska to około 20 milionów mieszkańców. Metropolia NYC to wewnętrzny mini rynek/nisza, gdzie średni dochód mieszkańca to ponad 80 tysięcy dolarów rocznie. Po drugie, początkowy koszt założenia spółki w New Jersey jest niższy od kosztu rejestracji podmiotu gospodarczego w Nowym Jorku, a firma w New Jersey może być bardzo szybko zarejestrowana. Po trzecie, inne wydatki i koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez firmę w New Jersey są drastycznie niższe od kosztów związanych z prowadzeniem działalności w samym mieście Nowy Jork. Pracownicy w New Jersey zarabiają mniej a wynajem biura lub magazynu firmy jest tańszy. Koszt wynajmu mieszkań także przemawia na korzyść Stanu New Jersey. New Jersey oferuje dostęp do bardzo dobrze wyszkolonej kadry pracowników, co jest problemem w wielu amerykańskich stanach, które wydają się tańsze do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku USA. Działalność gospodarcza w USA wymogi rynku amerykańskiego w 2021 Moje wieloletnie doświadczenie wskazuje na jeszcze jedną bardzo ważną konkluzję związana z rejestracją spółki w USA. Polska spółka prowadząca poważna działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych lub sprzedaż internetową w USA powinna posiadać fizyczną lokalizację dla swojej działalności na terenie Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Fizyczna obecność firmy w USA będzie niezbędna między innymi do: Warto zaznaczyć, iż gdy na początku prowadzenia działalności gospodarczej w USA wynajem biura wydaje się „kosztowny” i niepotrzebny. Ale w codziennej praktyce posiadanie fizycznego oddziału firmy na terenie Stanów Zjednoczonych znacznie usprawnia prowadzenie działalności gospodarczej w USA. Niektórych kwestii związanych z  prowadzeniem działalności w USA po prostu nie można załatwić nie posiadając biura firmy w USA. Inne rozwiązanie używane przez przedsiębiorców zagranicznych to założenie wirtualnego adresu biurowego spółki na terenie Stanów Zjednoczonych. Niestety, ta opcja wiąże się z wieloma praktycznymi ograniczeniami, które bardzo szybko stają się bardzo kosztownymi błędami i strata czasu. Więcej informacji o użyciu wirtualnego biura możesz znaleźć pod linkiem wirtualne biuro firmy w Stanach Zjednoczonych.
Ile kosztuje założenie firmy w USA w 2021
Wielu doradców oferuje tanią usługę rejestracji spółki w USA, ale nie do końca w jasny sposób przedstawia końcowy koszt lub ograniczoną funkcjonalność zarejestrowanego podmiotu w USA. Tanio założona firma w USA może być zupełnie niezdolna do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład, założona firma w Delaware może napotkać wiele problemów praktycznych podczas otwierania konta Amazon w USA, lub konta bankowego w USA a bez konta firmowego w USA, prowadzenie działalności na rynku USA jest niemożliwe. Profesjonalne założenie firmy w USA będzie drozsze gdy będzie przeprowadzane przez profesjonalistę, który zna praktyczne wymogi i realia rynku amerykańskiego. Stad, realny koszt założenia firmy w USA, rozpoczęcia działalności gospodarczej w USA, będzie zależny od wielu czynników takich jak:gotowe spółki w usa
 1. Amerykańskiego stanu, w którym firma będzie prowadzić działalność gospodarczą.
 2. Czy firma prowadząca działalność w USA posiada własnego agenta rejestrowego spółki na terenie stanu gdzie będzie prowadzić działalność gospodarczą w USA?
 3. Opłat administracyjnych naliczanych przez urząd stanowy. Dla przykładu, w mieście Nowy Jork same opląty urzędowe związane z rejestracją spółki LLC wynoszą ponad 1200 dolarów, stad koszt założenie firmy w USA będzie o wiele wyższy.
 4. Czy rejestrowany podmiot w USA posiada własny adres na terenie USA, który będzie używany do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim?
 5. Skomplikowania umowy operacyjnej spółki w USA. Pomimo iż nie każdy amerykański stan narzuca wymóg posiadania oficjalnej umowy operacyjnej spółki jest to bardzo dobre zabezpieczenie udziałowców w przypadku podmiotu posiadającego 2 lub więcej udziałowców. Trudniejsza umowa operacyjna spółki w USA będzie dodatkowym kosztem związanym z założeniem firmy w USA.
GOTOWE SPÓŁKI USA 2021

Rok 2020 przyniósł ograniczenia w ruchu pomiędzy Polską i USA. Polscy przedsiębiorcy jak i polskie firmy planujący otwarcie działalności gospodarczej na rynku USA ciągle stoją przed ograniczeniem przylotów do USA. Po drugiej stroni Atlantyku dopełnienia wymagań związanych z otwarciem działalności gospodarczej w USA stało się o wiele trudniejsze. Kancelaria Cieszynski Law Group probuje pomoc europejskim klientom w rozwiązaniu obecnych barier i oferuje wybranym klientom usługę sprzedaży gotowej spółki zagranicznej w USA. Jeżeli Twoja firma jest solidną firmą, prowadzi sprzedaż na rynku europejskim powyżej dwóch milionow dolarów, rocznie i jest zainteresowana takim rozwiązaniem proszę o kontakt z Kancelarią.

Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin