Rejestracja spółki w USA

Przed rozpoczęciem procesu rejestracji spółki w USA, podmiot z Polski zainteresowany prowadzeniem działalności gospodarczej w USA, otwarciem oddziału firmy w USA powinien zapoznać się z kwestiami praktycznymi i ograniczeniami prawnymi narzuconymi przez prawo w USA jak i sam rynek amerykański. Brak wiedzy o takich ograniczeniach, podjęcie szybkiej decyzji o rejestracji firmy w USA lub zatrudnienie doradcy który oferuje tańsza rejestracje papierowej spółki online będzie najczęściej kosztownym błędem dla polskiego podmiotu wkraczającego na tutejszy rynek.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w USA

Wybór odpowiedniej formy prawnej dla firmy prowadzącej działalność gospodarczą w USA będzie najczęściej dyktowany przez rezydencję podatkową udziałowca w podmiocie amerykańskim. W trakcie wyboru odpowiedniej formy prawnej dla spółki w USA, amerykański prawnik znający prawo handlowe w USA powinien wziąć pod uwagę następujące czynniki.

zakładanie spółek w usa
Rejestracja spółki w USA
 1. Lokalizacja działalności gospodarczej na terenie Stanów Zjednoczonych. Na przykład, polski udziałowiec rejestrujący firmę w Delaware, która będzie prowadzić sprzedaż internetową w USA przy użyciu magazynu w Stanie New Jersey automatycznie przejmuje nexus podatkowy także w New Jersey.
 2. Status prawny udziałowca w spółce w USA. Na rynku amerykańskim istnieją specyficzne realia, sytuacje, gdzie udziałowcem w firmie w USA powinna osoba indywidualna a nie polska spółka-matka.
 3. Indywidualne wymogi udziałowców w firmie w USA. Na przykład, 2 udziałowców może zarejestrować firmę w USA, posiadać równe udziały w firmie w USA, a podział zysków lub strat finansowych podmiotu w USA nie będzie proporcjonalny do posiadanych udziałów. Innym przykładem jest 2 osobowa firma w USA, na przykład z udziałowcem amerykańskim gdzie prawa do zarządzania firmą, w USA, podejmowania kluczowych decyzji będą całkowicie przekazane dla jednego udziałowca.
 4. Indywidualne wymogi inwestorów z USA inwestujących w podmiot wprowadzający polskie usługi lub towary na rynek amerykański. Bardzo często amerykańskie fundusze inwestycyjne inwestują jedynie w spółki typu c-corporation.
 5. Wymogi formalne narzucane przez prawo handlowe w USA związane z użyciem specyficznej formy prawnej do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie USA. Na przyklad, spółka LLC nie może świadczyć usług inżynieryjnych na terenie Stanu Nowy Jork.

Dlaczego rejestracja firmy w Delaware jest tak popularna

Różni doradcy podaj różne przyczyny dlaczego isc w kierunku firma w Delaware. Niskie podatki lub ich brak, ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki w USA, anonimowość, itp. Wiele z tych przyczyn nie ma powiązania z rzeczywistością na rynku amerykańskim. Jeżeli firma w Delaware generuje dochód na terenie Stanów Zjednoczonych to może uniknie podatek dochodowy w Delaware ale musi płacić podatki federalne w USA i podatki stanowe w innych amerykańskich stanach. Wiele innych amerykańskich stanów brak odpowiedzialności za długi spółki jeżeli podmiot spełnia pewne warunki. Pomimo iż Delaware nie wymaga publicznego ujawnienia danych udziałowców w firmie w Delaware, w 2020 roku takiego rodzaju rozwiązanie w rzeczywistości oznacza iz wiekszosc bankow w USA nie podejmie się otwarcia konta bankowego dla takiej papierowej firmy w Delaware. Jedna z najważniejszych przyczyn dlaczego tak dużo podmiotów rejestruje spółki w Delaware jest system prawny w Delaware. Prawo handlowe Delaware jest bardzo przyjazne dla firm. Sędziowie w Delaware mają olbrzymie doświadczenie związane ze sprawami biznesowymi. Firmy w Delaware mają dostęp do oddzielnego sądu który zajmuje się tylko sprawami biznesowymi co bardzo przyspiesza cały proces v. na przykład w NYC jest zarejestrowanych 177 tysięcy adwokatów i każdego roku przeprowadzanych jest dziesiątki tysięcy spraw sądowych. 

Delaware podatki i prawo podatkowe w USA

W praktyce nie istnieje koncept rejestracja spółki w Delaware= nie płacenie podatków w USA. Spółka w Delaware posiada obowiązki podatkowe w USA. Spółka w Delaware która prowadzi działalność gospodarczą lub handlową na terenie więcej niż jednego amerykańskiego stanu, posiada obowiązek zarejestrowania swojej działalności gospodarczej w stanie gdzie spółka posiada biuro, zatrudnia pracownika, posiada przedstawiciela handlowego lub wynajmuje powierzchnię magazynową. To jest koncept tzw. „tax nexus”. W przypadku prowadzenie sprzedaży internetowej na Amazon.com, przez firmę w Delaware z polskim udziałowcem, firma w Delaware powinna pobierać i odprowadzać podatki stanowe od sprzedaży, tzw. „sales tax”,  w amerykańskich stanach, w których Amazon FBA magazynuje produkty. Pobierania i płacenie podatków stanowych w USA jest oparte na koncepcie więzi podatkowej, tzw. „sales tax nexus”, pomiędzy spółką w Delaware a innym stanem w USA. W jaki sposób spółka w Delaware prowadząca działalność handlowa na terenie Stanów Zjednoczonych powinna wypełniać swoje stanowe obowiązki podatkowe? Każdy z 50-ciu amerykańskich stanów narzuca swoje indywidualne wymogi dotyczące stanowych rejestracji podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na jego terytorium. Urzędy stanowe będą najczęściej wymagać przedstawienia następujących informacji:

 • Dane osobowe menedżera spółki w Delaware
 • Dane osobowe udziałowca w firmie w USA
 • Adres agenta rejestrowego spółki
 • Informacje o wymaganych ubezpieczeniach dla pracowników firmy w USA

Sprawdź mój post o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej dla firm prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim. 

Rejestracja firmy w USA Stanie New Jersey

Przedsiębiorcom z Polski, którzy planują prowadzenie “fizycznej” działalności gospodarczej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, często doradzam rejestrację spółki w USA w Stanie New Jersey. Dlaczego? Po pierwsze, Stan New Jersey jest ulokowane w bardzo strategicznej lokalizacji- sąsiaduje on z NYC, a metropolia Nowojorska to około 20 milionów mieszkańców. Metropolia NYC to wewnętrzny mini rynek/nisza, gdzie średni dochód mieszkańca to ponad 80 tysięcy dolarów rocznie. Po drugie, początkowy koszt założenia spółki w New Jersey jest niższy od kosztu rejestracji podmiotu gospodarczego w Nowym Jorku, a firma w New Jersey może być bardzo szybko zarejestrowana. Po trzecie, inne wydatki i koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez firmę w New Jersey są drastycznie niższe od kosztów związanych z prowadzeniem działalności w samym mieście Nowy Jork. Pracownicy w New Jersey zarabiają mniej a wynajem biura lub magazynu firmy jest tańszy. Koszt wynajmu mieszkań także przemawia na korzyść Stanu New Jersey. New Jersey oferuje dostęp do bardzo dobrze wyszkolonej kadry pracowników, co jest problemem w wielu amerykańskich stanach które wydają się tańsze” do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku USA.

Działalność gospodarcza w USA wymóg rynku amerykańskiego

Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami z Polski wskazuje na jeszcze jedną bardzo ważną konkluzję związana z rejestracja spolki w USA. Polska spółka prowadząca poważna działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych lub sprzedaż internetową w USA powinna posiadać fizyczną lokalizację dla swojej działalności na terenie Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Fizyczna obecność firmy w USA będzie niezbędna między innymi do:

Warto zaznaczyć, iż gdy na początku prowadzenia działalności gospodarczej w USA wynajem biura wydaje się „kosztowny” i nie potrzebny. Ale w codziennej praktyce posiadanie fizycznego oddziału firmy na terenie Stanów Zjednoczonych znacznie usprawnia prowadzenie działalności gospodarczej w USA. Niektórych kwestii w procesie zakładania działalności w USA po prostu nie można załatwić nie posiadając oddziału firmy w USA. Inne rozwiązanie używane przez to przedsiębiorców zagranicznych to założenie wirtualnego adresu biurowego spółki na terenie Stanów Zjednoczonych. Niestety, ta opcja wiąże się z wieloma praktycznymi ograniczeniami, które bardzo szybko stają się bardzo kosztownymi błędami i strata czasu. Więcej informacji o użyciu wirtualnego biura możesz znaleźć pod linkiem wirtualne biuro firmy w Stanach Zjednoczonych.

Ile kosztuje założenie firmy w USA w 2020

Wielu doradców oferuje tanią usługę rejestracji spółki w USA przez internet ale nie do końca w jasny sposób przedstawia końcowy koszt lub praktyczną funkcjonalność w ten sposób zarejestrowanego podmiotu w USA. Tanio założona firma w USA może być zupełnie niezdolna do prowadzenia planowanej działalności gospodarczej na rynku amerykańskim. Na przykład, założona firma w Delaware może napotkać wiele problemów praktycznych podczas otwierania konta Amazon w USA, lub konta bankowego w USA a bez konta firmowego w USA, prowadzenie działalności na rynku USA jest niemożliwe. Końcowy koszt założenia firmy w USA, rozpoczęcia działalności gospodarczej w USA, będzie zależny od wielu czynników takich jak:

 1. Amerykańskiego stanu w którym firma będzie prowadzić początkowa działalność gospodarczą.
 2. Czy firma prowadzący działalność w USA posiada własnego agenta rejestrowego spółki na terenie stanu gdzie będzie prowadzić działalność gospodarczą w USA.
 3. Opłat administracyjnych naliczanych przez urząd stanowy. Dla przykładu, w mieście Nowy Jork same opląty urzędowe związane z rejestracja spółki typu LLC wynoszą ponad 1200 dolarów.
 4. Czy założona firma w USA posiada adres „rejestrowy” na terenie USA, który będzie używany do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku amerykańskim.
 5. Skomplikowania umowy operacyjnej spółki w USA. Pomimo iż nie każde prawo stanowe narzuca wymóg posiadania oficjalnej umowy operacyjnej spółki jest to bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku firmy posiadającej 2 lub więcej udziałowców w firmie USA. Trudniejsza umowa operacyjna spółki w USA będzie dodatkowym kosztem związanym z założenia firmy w USA. 
GOTOWE SPÓŁKI W USA

Rok 2020 przyniósł olbrzymie ograniczenia w ruchu pomiędzy Polską i USA. Polscy przedsiębiorcy jak i polskie firmy planujący sprawne otwarcie działalności gospodarczej na rynku USA ciągle mają bardzo ograniczone opcje w drugiej połowie 2020 roku. Kancelaria Cieszynski Law Group oferuje usługę sprzedaży gotowej spółki zagranicznej w USA. Skontaktuj się z Kancelarią.

2 (Demo)